Wystawa „Człowiek z buntu. Awers i rewers rzeczywistości PRL” pod patronatem Histmag.org

opublikowano: 2023-06-19 06:00
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W Radomiu będzie można zobaczyć wystawę o najważniejszych zrywach społecznych doby PRL. Wystawę zaplanowano 22 czerwca o godz. 17.00.
REKLAMA

Czerwiec 1976, Poznań 1956, Marzec 1968, wystąpienia na Wybrzeżu w 1970 i protesty z 1980 roku. Wszystkie te wydarzenia łączy pragnienie wolności drzemiące w narodzie przez lata uciskanym przez komunistycznych oprawców. Historię oraz okoliczności najważniejszych masowych zrywów społecznych doby PRL będzie można poznać w ramach wyjątkowej wystawy przygotowanej przez Resursę Obywatelską w Kamienicy Deskurów w Radomiu (Rynek 14). Wernisaż ekspozycji „Człowiek z buntu. Awers i rewers rzeczywistości PRL” już 22 czerwca o godz. 17.00.

Wystawę rozpoczyna moduł pt. „My chcemy światła” opowiadający o mało znanym w Polsce strajku młodzieży radomskich szkół średnich, który miał miejsce 30 października 1945 roku. Tego dnia, w godzinach wieczornych, uczniowie stanęli na ulicach Radomia pod gazowymi latarniami. Z książkami w rękach protestowali przeciwko wstrzymywaniu dostaw prądu do miasta spowodowanemu wywożeniem polskiego węgla do ZSRR. Do młodzieży przyłączyli się pozostali radomianie i ruszyli pod miejską elektrownię oraz dom prezydenta miasta z okrzykami „Najpierw nam, potem Moskwie!”. Strajk z 1945 roku uznawany jest za pierwsze antyrządowe wystąpienie społeczne w powojennej historii Polski.

Pozostała część ekspozycji podzielona jest na dwa segmenty. Pierwszy nosi tytuł „Awers rzeczywistości PRL”. Znalazły się w nim unikatowe plakaty propagandowe, społeczne i okolicznościowe pochodzące z lat 50.–80. XX w. To prace tuzów Polskiej Szkoły Plakatu, m.in.: Eryka Lipińskiego, Tadeusza Lucjana Gronowskiego, Wojciecha Zamecznika, Tadeusza Jodłowskiego, Karola Śliwki, Jana Kotarbińskiego i Waldemara Świerzego.

Fot. Materiały archiwalne IPN

Drugi segment, nazwany „Rewers rzeczywistości PRL”, składa się z fotografii wspomnianych wydarzeń w Poznaniu, Warszawie i Gdańsku. Główna oś ekspozycji poświęcona jest wystąpieniom robotników radomskich zakładów 25 czerwca 1976 roku: ich przyczynom, przebiegowi, a także skutkom dla mieszkańców i samego miasta.

Wystawa „Człowiek z buntu. Awers i rewers rzeczywistości PRL” została zorganizowana w ramach obchodów rocznicy Radomskiego Czerwca 76. – „Zaczęło się w Radomiu”. Tworzą ją eksponaty pochodzące ze zbiorów: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości oraz własnych Muzeum Historii Najnowszej Radomia. Materiałów fotograficznych użyczył Instytut Pamięci Narodowej.

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 22 czerwca o godz. 17:00 w Kamienicy Deskurów przy Rynku 14 w Radomiu. Poprzedzi go panel dyskusyjny z udziałem: dr. Krzysztofa Karbownika, prof. dr. hab. Olafa Bergmanna oraz prof. dr. hab. Andrzeja Markiewicza. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny.

Od 23 czerwca ekspozycję można zwiedzać od poniedziałku do piątku oraz w niedziele w godz. 10.00-18.00. Ostatnie wejście o godz. 17.00.                 

Szczegóły dotyczące wystawy: „Człowiek z buntu. Awers i rewers rzeczywistości PRL”

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone