Wystawę „Ramię przy ramieniu? Żydzi w polskich dążeniach niepodległościowych 1794-1918” w ŻIH można zwiedzić za darmo

opublikowano: 2023-01-19 22:23
wolna licencja
poleć artykuł:
Z okazji 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, przez cały miesiąc wystawę „Ramię przy ramieniu? Żydzi w polskich dążeniach niepodległościowych 1794-1918” można oglądać bez kupowania biletu. Ekspozycję można zwiedzać w ŻIH od poniedziałku do piątku oraz w niedziele.
REKLAMA
(mat. pras. Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma)

To pierwsza wystawa, która w tak całościowy sposób analizuje udział Żydów w polskim ruchu niepodległościowym. Z tej rzadko prezentowanej perspektywy poznajemy na nowo historię powstania kościuszkowskiego, walk u boku Napoleona, powstania listopadowego i styczniowego oraz walk o odzyskanie niepodległości w 1918 r.

Na wystawie można zobaczyć 150 oryginalnych dzieł z epoki: ryciny, zdjęcia i obrazy. Najstarsze pochodzą z ok. 1800 r., najnowsze z lat 30. XX w. Przedstawiają konkretnych bohaterów walki zbrojnej. Jednym z nich jest Berek Joselewicz, który stał się symbolem zbratania polsko-żydowskiego i walki o niepodległość wspólnej Rzeczypospolitej. Wśród dzieł, które zwracają szczególną uwagę, jest wypożyczony z Muzeum Narodowego w Krakowie Pogrzeb pięciu poległych, oryginalny obraz Aleksandra Lessera, który przedstawia zbratanie i jedność polsko-żydowską z 1861 r. w czasie demonstracji antymoskiewskich.

(mat. pras. Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma)
- Opowiadamy historię, której silnym akcetem jest solidarność polsko-żydowska, która miała ogromne znaczenie w historii naszych narodowych zrywów. To właśnie między innymi ona napędzała opór, jaki stawiano rosyjskiemu najeźdźcy. Chcemy, by jak najwięcej osób poznało historię naszych dążeń niepodległościowych z innej, wartościowej perspektywy. Również po to, by przekonać się, że mimo upływu lat, jedność i wspólnota są kluczem do odnoszenia sukcesów – mówi dyrektor ŻIH Monika Krawczyk.

Wystawa będzie szczególnie interesująca dla miłośników historii stolicy – większość przybliżanych wydarzeń jest związanych z Warszawą. Przedstawione zostały m.in. fotograficzne portrety Karola Beyera, pierwszego zawodowego fotografa w Warszawie. Wątki stołeczne mogą zachęcić nauczycieli do zorganizowania w przestrzeni wystawy lekcji muzealnych.  Oprowadzanie dla szkół po wystawie instytucja oferuje bezpłatnie. Więcej informacji uzyskają Państwo kontaktując się z Działem Edukacji ŻIH [email protected].

(mat. pras. Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma)

Wystawa czasowa jest dostępna dla zwiedzających bezpłatnie do końca stycznia. Można ją oglądać w poniedziałki, środy i czwartki od 9 do 18, we wtorki od 9 do 20, piątki od 9 do 16 oraz w niedziele od 10 do 18. Nie trzeba wcześniej rezerwować wejściówek ani zgłaszać chęci przyjścia.

Program wydarzeń towarzyszących wystawie znajduje się TU!

Więcej informacji można uzyskać w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma przy ul. Tłomackie 3/5 w Warszawie.

Polecamy e-book Mariusza Gadomskiego – „Kryminalne Wilno”

Mariusz Gadomski
„Kryminalne Wilno”
cena:
16,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
184
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-56-3
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone