Autor: Mat. pras.
Tagi: Wydarzenia, Muzea i instytucje kultury, Polska, Warszawa, Judaistyka
Opublikowany: 2023-01-19 22:23
Licencja: wolna licencja

Wystawę „Ramię przy ramieniu? Żydzi w polskich dążeniach niepodległościowych 1794-1918” w ŻIH można zwiedzić za darmo

Z okazji 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, przez cały miesiąc wystawę „Ramię przy ramieniu? Żydzi w polskich dążeniach niepodległościowych 1794-1918” można oglądać bez kupowania biletu. Ekspozycję można zwiedzać w ŻIH od poniedziałku do piątku oraz w niedziele.
REKLAMA
(mat. pras. Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma)

To pierwsza wystawa, która w tak całościowy sposób analizuje udział Żydów w polskim ruchu niepodległościowym. Z tej rzadko prezentowanej perspektywy poznajemy na nowo historię powstania kościuszkowskiego, walk u boku Napoleona, powstania listopadowego i styczniowego oraz walk o odzyskanie niepodległości w 1918 r.

Na wystawie można zobaczyć 150 oryginalnych dzieł z epoki: ryciny, zdjęcia i obrazy. Najstarsze pochodzą z ok. 1800 r., najnowsze z lat 30. XX w. Przedstawiają konkretnych bohaterów walki zbrojnej. Jednym z nich jest Berek Joselewicz, który stał się symbolem zbratania polsko-żydowskiego i walki o niepodległość wspólnej Rzeczypospolitej. Wśród dzieł, które zwracają szczególną uwagę, jest wypożyczony z Muzeum Narodowego w Krakowie Pogrzeb pięciu poległych, oryginalny obraz Aleksandra Lessera, który przedstawia zbratanie i jedność polsko-żydowską z 1861 r. w czasie demonstracji antymoskiewskich.

(mat. pras. Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma)
- Opowiadamy historię, której silnym akcetem jest solidarność polsko-żydowska, która miała ogromne znaczenie w historii naszych narodowych zrywów. To właśnie między innymi ona napędzała opór, jaki stawiano rosyjskiemu najeźdźcy. Chcemy, by jak najwięcej osób poznało historię naszych dążeń niepodległościowych z innej, wartościowej perspektywy. Również po to, by przekonać się, że mimo upływu lat, jedność i wspólnota są kluczem do odnoszenia sukcesów – mówi dyrektor ŻIH Monika Krawczyk.

Wystawa będzie szczególnie interesująca dla miłośników historii stolicy – większość przybliżanych wydarzeń jest związanych z Warszawą. Przedstawione zostały m.in. fotograficzne portrety Karola Beyera, pierwszego zawodowego fotografa w Warszawie. Wątki stołeczne mogą zachęcić nauczycieli do zorganizowania w przestrzeni wystawy lekcji muzealnych.  Oprowadzanie dla szkół po wystawie instytucja oferuje bezpłatnie. Więcej informacji uzyskają Państwo kontaktując się z Działem Edukacji ŻIH [email protected].

(mat. pras. Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma)

Wystawa czasowa jest dostępna dla zwiedzających bezpłatnie do końca stycznia. Można ją oglądać w poniedziałki, środy i czwartki od 9 do 18, we wtorki od 9 do 20, piątki od 9 do 16 oraz w niedziele od 10 do 18. Nie trzeba wcześniej rezerwować wejściówek ani zgłaszać chęci przyjścia.

Program wydarzeń towarzyszących wystawie znajduje się TU!

Więcej informacji można uzyskać w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma przy ul. Tłomackie 3/5 w Warszawie.

Polecamy e-book Mariusza Gadomskiego – „Kryminalne Wilno”

Mariusz Gadomski
„Kryminalne Wilno”
16,90 zł
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 184
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-56-3
REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Legionów Polskich 41/101
96-300 Żyrardów
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy