XII Sympozjum „Pamięć Europy” dedykowane narracjom i upamiętnianiu wolności odbędzie się w Muzeum Historii Polski 21–24 maja

opublikowano: 2024-04-04 05:00
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Jaką rolę w historii Europy XX wieku odegrały dążenia niepodległościowe i towarzyszące im hasła? Co wolność oznaczała w ubiegłym wieku, a czym jest dzisiaj? W jaki sposób walka o wolność i jej świętowanie zapisały się w pamięci kulturowej i historycznej? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy dwunastej edycji Sympozjum „Pamięć Europy”, zatytułowanej „Upamiętniając i opowiadając wolność”. Wydarzenie zgromadzi ponad 200 przedstawicieli instytucji pamięci z całego świata.
REKLAMA
Fot. materiały prasowe ENRS

Głównym organizatorem Sympozjum „Pamięć Europy” jest Europejska Sieć Pamięć i Solidarność, a współorganizatorem tegorocznej edycji – Muzeum Historii Polski, którego siedzibę otwarto jesienią zeszłego roku na warszawskiej Cytadeli.

Idea Sympozjum wyrosła z przekonania o potrzebie dialogu na temat wydarzeń ubiegłego wieku z uwzględnieniem różnych wrażliwości, doświadczeń i istniejących interpretacji. Celem dorocznych spotkań jest inicjowanie i wspieranie współpracy instytucji i organizacji zajmujących się historią Europy w XX wieku i pamięcią o niej, a także edukacją historyczną.

Tegoroczne Sympozjum poświęcone jest narracjom o wolności i sposobom jej upamiętnienia w Europie i na świecie. Naukowcy i praktycy z różnych krajów spotkają się w Warszawie, aby przyjrzeć się przestrzeniom najnowszych i najpopularniejszych muzeów historycznych i miejsc pamięci. Przez dziesięciolecia odgrywały one szczególną rolę w tworzeniu pamięci historycznej i kulturowej różnych pokoleń zarówno jako miejsca tę pamięć kształtujące, jak również jako instytucje angażujące zwiedzających we współtworzenie narracji o przeszłości.

Obejrzyjcie film podsumowujący ubiegłoroczną edycję Sympozjum:

Biorąc pod uwagę dynamicznie zmieniające się technologie i coraz bardziej zaawansowane narzędzia wizualizacji przeszłości, kluczowe dla popularyzacji historii i procesu edukacyjnego, uczestnicy sympozjum omówią szanse i zagrożenia, jakie ze sobą niosą m.in. sztuczna inteligencja, VR czy media immersyjne.

Oto niektóre z omawianych zagadnień:

  • Wolność w narodowych i muzealnych narracjach dotyczących przeszłości. Jak jest rozumiana i jakie konteksty jej towarzyszą?
  • Edukacja historyczna. Wolność i nowoczesne technologie – wyzwania i możliwości.
  • Wolność a kultura. Jakie miejsce pamięć o wolności zajmuje we współczesnym publicznym dyskursie kulturowym?
  • Komercjalizacja instytucji kultury i muzeów. Zaangażowanie publiczności i odbiorców oraz ich pozytywny i negatywny wpływ na narracje muzealne.

Czterodniowe wydarzenie to nie tylko panele dyskusyjne, ale także szereg wydarzeń o charakterze networkingowym. Podczas sesji „Q&A” przedstawiciele różnych instytucji podzielą się doświadczeniami z projektów, z kolei uczestnicy „turbo prezentacji” dostaną do dyspozycji 90 sekund, żeby przedstawić swoją instytucję, projekt lub zachęcić do współpracy nowych partnerów (więcej informacji o zgłoszeniach projektu bądź instytucji dostępne jest tutaj).

W programie znajdą się także wizyty w warszawskich muzeach i miejscach pamięci oraz wydarzenia kulturalne.

Cykl Sympozjów Pamięć Europy został zainaugurowany w 2012 r. w Gdańsku. Kolejne spotkania miały miejsce w Berlinie, Pradze, Wiedniu, Budapeszcie, Brukseli, Bukareszcie, Paryżu, Tallinie, Dublinie i Barcelonie.

Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej: https://enrs.eu/edition/european-remembrance-symposium-2024

Rejestracja na Sympozjum możliwa jest poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego, dostępnego pod adresem: https://events.enrs.eu/Warsaw2024

Wydarzenie współfinansowane ze środków Inicjatywy Środkowoeuropejskiej (Central European Initiative, CEI).

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone