XVII OZHS: Stoisko i konkurs „Histmaga”. Podsumowanie

opublikowano: 2009-04-27 10:07
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Przez ostatnie dwa tygodnie relacjonowaliśmy dla Was przebieg XVII Ogólnopolskiego Zjazdu Historyków Studentów i plany kontynuacji tej imprezy. Kończąc powoli naszą relację chcielibyśmy podzielić się wrażeniami z naszych inicjatyw podjętych na Zjeździe – stoiska z książkami od partnerów „Histmaga” i konkursu na najlepsze referaty.
REKLAMA

Konkurs był spontanicznym pomysłem naszego działu promocji i reklamy – chcieliśmy pomóc ożywić obrady i dodatkowo zmotywować zjazdowiczów do wygłoszenia jak najlepszych referatów. Do inicjatywy udało nam się przekonać organizatorów tegorocznej konferencji i szereg współpracujących z nami wydawców (łącznie 11!), którzy przekazali na ten cel ponad 50 nagród.

Stoisko z wszystkimi książkami ustawiliśmy przy samym wejściu do budynku Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, dzięki czemu każdy z uczestników konferencji (a także studentów wydziału) mógł obejrzeć pozycje przygotowane przez naszych partnerów. Na stoisku informowaliśmy również o możliwościach współpracy z „Histmagiem” i opublikowania na naszych łamach referatu zjazdowego. Nasze stoisko było też jedynym miejscem w okolicy, gdzie można było za darmo skorzystać z internetu – co cieszyło się sporym zainteresowaniem zjazdowiczów. Ogółem na brak uwagi ze strony uczestników konferencji nie mogliśmy narzekać. O stoisku i konkursie organizatorzy poinformowali już podczas inauguracji, to samo zrobili prawie wszyscy moderatorzy podczas obrad. Mieliśmy również okazję uczestniczyć w spotkaniu zamykającym imprezę i tam przedstawić możliwości współpracy z naszym portalem, raz jeszcze zapraszając do rozmowy przy stoisku.

Stoisko Histmaga. W tle Marka Więcka wytrwale promującego książki współpracujących z nami wydawców.

Łącznie przez dwa dni przy naszym stoisku pojawiło się kilkaset osób – nie tylko studenci i doktoranci, ale także przedstawiciele kadry naukowej UWM. Spośród wystawionych książek kilka wzbudziło szczególne zainteresowanie. Niewątpliwym hitem była „Historia brudu” Katherine Ashenburg – książka, której powodzenie zadziwia nas od momentu wydania. Przypomnijmy, że wywiad z autorką (pierwszy i póki co jedyny w Polsce), który opublikowaliśmy w marcu przeczytało dotąd niemal 15 000 osób. Także na stoisku była to książka, o którą pytano najczęściej. W rankingu popularności na drugim miejscu należałoby umieścić publikację krakowskiego Impulsu, pracę „Ponętna, uległa, akuratna... Ideał i wizerunek kobiety polskiej pierwszej połowy XIX wieku (w świetle ówczesnych poradników)” autorstwa Małgorzaty Stawiak-Ososińskiej. Interesowały się nią nie tylko panie, a wśród nagród rozeszła się ona dosłownie jak ciepłe bułeczki.

REKLAMA
Stoisko było momentami dosłownie oblegane przez zjazdowiczów...

Dużym zainteresowaniem cieszyły się wszystkie trzy książki Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego: Historia Bizancjum Timothy’ego Gregory’ego, „Historia starożytnego Bliskiego Wschodu” Marca Van De Mieroopa i „Europa po Rzymie” Julii M. H. Smith. Najwięcej osób pytało o pierwszą z tych pozycji, co może dziwić (pozytywnie!) w świetle raczej niewielkiego zainteresowania bizantynistyką w Polsce. Zjazdowicze baczną uwagę zwrócili na jeszcze kilka innych książek:

  • Philip de Souza, „Piraci w świecie grecko-rzymskim” (wydawnictwo Replika)
  • Tony Judt, „Powojnie” (wydawnictwo Rebis)
  • Richard Overy, „Dyktatorzy” (wydawnictwo Publicat)
  • Michael Reynolds, „Synowie Rzeszy” (Instytut Wydawniczy Erica)
  • Ernest Gellner, „Narody i nacjonalizm” (wydawnictwo Difin)

Konkurs

W każdej z sekcji zjazdowych odbywały się głosowania, w ramach których starano się wyłonić najlepszych prelegentów. Niestety, jak często przy pospiesznej organizacji tak dużych konkursów, nie wszystko poszło zgodnie z planem. Moderatorzy nie otrzymali na czas od organizatorów informacji na temat liczby i podziału nagród, dlatego w niektórych sekcjach przyznano ich za mało, w niektórych zaś – kilka razy więcej niż planowaliśmy. Podjęliśmy decyzję, że każdy zwycięzca otrzyma nagrodę, dlatego obok przygotowanych 50 książek rozdaliśmy kolejne 20, ufundowanych przez naszą redakcję. Ogółem, pomimo tych problemów, konkurs uznajemy za sukces. Z docierających do nas sygnałów wynika, że większość zjazdowiczów uznało go za ciekawą inicjatywę. Zamierzamy (w porozumieniu z organizatorami) podobny konkurs przygotować także w przyszłym roku, tym razem jednak jego organizację rozpoczniemy na przynajmniej kilka tygodni przed imprezą, tak by wszystko zostało dopięte na ostatni guzik.

Obrady XVII OZHS-u. Mgr Sławomir Szczesio, jeden ze zwycięzców konkursu, przedstawia referat poświęcony historii Kosowa.

Obok nagród dla najlepszych referatów rozdaliśmy jeszcze kilkanaście książek, wręczając je osobom, które zdecydowały się opublikować w „Histmagu” swój referat. Do tej pory ukazały się u nas dwa takie teksty: „Prawnopolityczna zasada supremacji woli wodza w systemie ustrojowym III Rzeszy” oraz „Historia Polski od śmierci Władysława IV aż do pokoju oliwskiego. Opis i dzieje rękopisu”. Kolejne będą publikowane sukcesywnie w najbliższych tygodniach.

Na koniec pragniemy podziękować wszystkim osobom, które odwiedziły nasze stoisko, zainteresowały się „Histmagiem”, nawiązały z nami współpracę lub zdecydowały się spotkać z nami w Olsztynie „na żywo”. Do zobaczenia za rok!

Zobacz też

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone