Autor: Judyta Ostapiak-Jagodzińska
Tagi: Recenzje, Historia społeczna, Archeologia, Książki, Ujęcia przekrojowe, Prehistoria, Historia współczesna
Opublikowany: 2018-10-24 08:30
Licencja: wolna licencja

Yuval Noah Harari – „Sapiens. Od zwierząt do bogów” – recenzja i ocena

Niesamowita historia człowieka przedstawiona w jednej książce! Autor przybliża nam powstanie oraz rozwój gatunku Homo Sapiens – począwszy od ewolucji z małpy do współczesnej formy rodzaju ludzkiego. Intrygująca książka naukowa, która zaciekawi nie tylko pasjonata historii, archeologii czy biologii.
REKLAMA

Yuval Noah Harari – „Sapiens. Od zwierząt do bogów” – recenzja i ocena

Yuval Noah Harari
„Sapiens. Od zwierząt do bogów”
Ocena: 9
49 zł
Wydawca: PWN
Rok wydania: 2017
Okładka: miękka
Liczba stron: 528
ISBN: 9788377059968

Yuval Noah Harari jest izraelskim historykiem i profesorem na Wydziale Historii Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Dwukrotny zdobywca nagrody Polonsky Prize for Creativity and Originality za kreatywność i oryginalność w dyscyplinach humanistycznych (w roku 2009 oraz 2012). Jego zainteresowania oraz badania koncentrują się głównie wokół człowieka (Homo Sapiens) oraz tego w jaki sposób osiągnął on obecny stan i jaka czeka go przyszłość. Zagadnienia poruszane wokół gatunku Homo Sapiens opierają się przede wszystkim na historii oraz biologii (głównie relacji łączącej ludzi ze zwierzętami), a także strukturach politycznych, ekonomicznych czy religijnych.

Książka porusza kwestie związane zarówno z człowiekiem żyjącym kilkaset tysięcy lat temu, jak i tym funkcjonującym kilkanaście tysięcy wstecz aż do dzisiaj. Autor przekazuje wiedzę o ewolucji gatunku ludzkiego, skupiając się na jej cechach biologicznych, fizycznych, ale przede wszystkim kulturowych. Ukazuje niekiedy brutalną i bolesną prawdę o ludzkiej agresji w przeszłości. Jak to się stało, że współczesny człowiek potrafi żyć w metropolii zamieszkanej przez kilka milionów zupełnie nieznanych sobie ludzi, podczas gdy dwanaście tysięcy lat temu grupy łowiecko-zbierackie liczyły zaledwie 100-150 osób? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi właśnie w książce,,Sapiens. Od zwierząt do bogów”.

Publikacja podzielona została na cztery główne rozdziały, w których opisane są najważniejsze zagadnienia mające wpływ na to, kim dzisiaj jesteśmy. Rozdział pierwszy przybliży nam ewolucję od australopiteków do gatunku homo, a także najistotniejsze momenty z życia naszych przodków, takie jak,,wyjście z Afryki” oraz funkcjonowanie w środowisku grup zbieracko-łowieckich. Rozdział drugi ukazuje kolejny przełomowy moment, jakim niewątpliwie była rewolucja agrarna w neolicie oraz faktyczne jej skutki. Dar od Boga czy największe oszustwo w historii? W kolejnym rozdziale autor przenosi nas w czasy nam bliższe i opowiada o zjednoczeniu ludzkości i harmonijnym życiu w społeczeństwie. Jakie struktury miały największy wpływ na powstanie globalnego imperium? Pieniądze, religia i władza? Wszystkie te informacje mają przygotować nas na zetknięcie się z rewolucja naukową, która na dobre ukształtowała nasze,,wygodne” współczesne życie.

REKLAMA

Najważniejszym walorem książki jest bezspornie treść merytoryczna. Autor przeprowadził bogatą kwerendę źródłową, co potwierdza obszerna bibliografia. Ze względu na tematykę i niekiedy niejasną historię dziejów przed naszą erą obawiałam się kreowania przeszłości bez odpowiednich podstaw źródłowych przez autora, ale tak się nie stało. Wiedza zawarta w książce jest uniwersalna, stąd ta publikacja zaciekawi nie tylko miłośnika antropologii, biologii czy historii.

W książce powinno znaleźć się więcej źródeł archeologicznych, które z pewnością nie zmieniłyby stanu merytorycznego książki, jednak zwizualizowałyby Czytelnikowi informacje w niej zawarte. Sam wydruk książki nie należy do atrakcyjnych. Szary papier oraz czarno-białe ilustracje nie wzbogacają wyglądu książki. Jednakże ogromny plus za duże litery, dzięki czemu treść czyta się szybko i wygodnie.

Niewątpliwie książkę,,Sapiens. Od zwierząt do bogów” można określić, jako,,lżejszy tematycznie” podręcznik, który porusza kilka ważnych płaszczyzn, takich jak: życie dawnych form ludzkich w świetle archeologii, struktury władzy starożytnej według historyków, pierwsze organizmy ludzkie badane pod kątem biologicznym, a także zawiłe kwestie religijne ważne dla religioznawców.

Niemniej nie zawęziłabym polecenia tej książki do wspomnianej grupy odbiorców. Publikacja jest zdecydowanie dla każdego, być może szczególnie dla młodzieży, gdyż wiedza prezentowana w książce nie jest wystarczająco popularyzowana w szkołach. Jednak każdy zainteresowany może pełnymi garściami zaczerpnąć fascynującą wiedzę o nas samych.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Yuvala Noaha Harariego – „Sapiens. Od zwierząt do bogów”!

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Judyta Ostapiak-Jagodzińska
Doktor nauk humanistycznych. Archeolog i historyk sztuki. Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Polskiej Akademii Nauk. Z zamiłowania pasjonatka podróży. W ramach pracy doktorskiej prowadziła badania nad zagadnieniem obrazowania i technik zdobienia urn twarzowych z kultury pomorskiej. Interesuje się problematyką wizualizacji i obrazowania w pradziejach.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy