Zabytek do remontu? Słynne krakowskie Sukiennice pękają

opublikowano: 2019-02-21 09:40
wolna licencja
poleć artykuł:
Krakowskie Sukiennice pękają – na ich sklepieniu i ścianach pojawiły się dosyć niepokojące uszkodzenia. Jeden z symboli Grodu Kraka będzie wymagać z pewnością solidnego remontu.
REKLAMA

Na sprawę zwrócił uwagę Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, który na swoim profilu na Facebooku zamieścił zdjęcie przedstawiające fragment sklepienia Sukiennic. Pęknięcia i rysy widać tu dosyć wyraźnie:

Jak stwierdził to w wypowiedzi dla krakowskiej „Gazety Wyborczej” Maciej Wilamowski, dyrektor biura Komitetu, oprócz uszkodzeń widocznych na arkadach, inne pęknięcia można znaleźć na ścianie budynku od strony ul. Brackiej.

Czy w tej sytuacji Sukiennice są w jakiś sposób zagrożone? Zarząd Budynków Komunalnych, który pełni nadzór nad zabytkiem, twierdzi, że nie ma co do tego żadnych obaw. Pęknięcia zostały już objęte odpowiednią kontrolą, a sprawa ma być w przyszłości stale monitorowana. Według ZBK możliwe będzie przystąpienie do naprawy obiektu, gdyż środki na ten cel (oraz na wykrycie przyczyny problemów) zostały już zabezpieczone w ramach miejskiego budżetu. Jeszcze w tym roku ma pojawić się projekt remontu sklepienia. Ostatnie prace tego typu były wykonywane w Sukiennicach w 2010 roku.

Widok na krakowskie Sukiennice z wieży Kościoła Mariackiego (fot. Maatex, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska).

Historia krakowskich Sukiennic jako miejsca wymiany handlowej sięga XIII-XIV wieku. To jeden z najważniejszych i najbardziej znanych zabytków Krakowa – znajduje się w samym sercu miasta, przy Rynku Głównym. Obecnie wewnątrz Sukiennic znajdują się stoiska m.in. z pamiątkami i biżuterią, to także siedziba Galerii Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku (oddziału krakowskiego Muzeum Narodowego).

Źródła: krakow.wyborcza.pl, profil Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa na Facebooku

Polecamy e-book Marcina Sałańskiego pt. „Wielcy polskiego średniowiecza”:

Marcin Sałański
„Wielcy polskiego średniowiecza”
cena:
Wydawca:
Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Liczba stron:
71
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-09-9
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone