Zabytki z wykopalisk na wystawie w Muzeum Archeologicznym w Krakowie

opublikowano: 2018-12-22, 13:24
wszelkie prawa zastrzeżone
Paliczki czyli kości dłoni neandertalskiego dziecka zmarłego 115 tys. lat temu, ząb neandertalczyka, naczynia i narzędzia z neolitu, fajansowe paciorki z epoki brązu, można oglądać w Muzeum Archeologicznym w Krakowie, na wystawie podsumowującej badania i odkrycia ostatnich dwóch lat.
reklama

Największą atrakcją ekspozycji są najstarsze szczątki człowieka w Polsce czyli kości neandertalskiego dziecka znalezione w Jaskini Ciemnej. Zostały one przetrawione przez ptaka wielkości kruka. Do ich odkrycia doszło kilka lat temu, ale były przemieszane z innymi kośćmi zwierzęcymi i dopiero w tym roku podczas szczegółowej analizy w laboratorium dostrzeżono, że należą do człowieka.

„Trwają jeszcze szczegółowe analizy. Gościliśmy kilka dni temu Johna Williama – antropologa, który zajmuje się neandertalczykiem. Trwają dyskusje pomiędzy współpracującymi z nami antropologami a paleozoologami, czy mogą to być zniszczone kości jakiegoś zwierzęcia. W marcu przyszłego roku spodziewamy się referatu, który rozstrzygnie tę kwestię” – powiedział Mirosław Zając z Muzeum Archeologicznego.

Muzeum Archeologiczne w Krakowie od strony Plant (fot. Cancre, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 2.5).

Obok eksponowany jest mający 50 tys. lat ząb neandertalczyka. Są na nim ślady, świadczące o tym, że jego właściciel intensywnie używał do higieny „wykałaczki” – drobnej gałązki czy źdźbła trawy. Zwiedzający zobaczą także gliniane naczynia kultury ceramiki sznurowej, toporki i siekiery z krzemienia oraz narzędzia kościane z okresu neolitu znalezione niemal sto lat temu przez Józefa Żurowskiego w Książnicach Wielkich w Małopolsce. W 2017 r. naukowcy wrócili w to samo miejsce i po badaniach magnetometrem stwierdzili, że tym miejscu znajdują się kolejne ciekawe obiekty, które będą dopiero badane.

W gablotach prezentowane są przedmioty znalezione na terenie cmentarzyska z epoki żelaza w Morawiankach w woj. świętokrzyskim – m.in. igła, nożyk, szydło, zapinki, wisiorki i grzebień – a z Kokotowa k. Wieliczki pochodzą fajansowe paciorki.

Na fotografiach prezentowane są zabytki znalezione podczas badań poza granicami Polski m.in. w Bibracte – Mont Beuvray we Francji i w egipskiej Marei, gdzie polscy naukowcy badają bazylikę z VIII wieku i pod nią odnaleźli kolejną świątynię.

Rekonstrukcja obozowiska neandertalczyków przed Jaskinią Ciemną (fot. Jan Jerszyński, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 2.5).

„Muzealnik stereotypowo jest kojarzony z nudnym ślęczeniem w gabinecie z zakurzonymi eksponatami. Chcemy pokazać, że ta praca polega nie tylko na siedzeniu przy biurku, ale również ma wymiar praktyczny polegający na prowadzeniu badań wykopaliskowych” – powiedziała PAP kurator wystawy Małgorzata Wawer.

Twórcy ekspozycji pokazują, że współcześni archeolodzy sięgają po nowoczesne technologie m.in. badania geomagnetyczne i drony do fotografowania stanowisk, korzystają także z kosztownych badań laboratoryjnych.

Dyrektor Muzeum Archeologicznego Jacek Górski przypomniał, że pracownicy Muzeum Archeologicznego prowadzą badania we współpracy z innymi instytucjami m.in. z Uniwersytetem Jagiellońskim, Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego i Europejskim Centrum Archeologicznym – Bibracte. „Ich efekty odbijają się echem w całym naukowym świecie” – podkreślił.

Wystawa, otwarta w czwartek w Muzeum Archeologicznym, potrwa do 31 marca.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl, autor: Małgorzata Wosion-Czoba

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

reklama
Komentarze
o autorze
Nauka w Polsce
Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce” współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone