Autor: Waldemar Kowalski
Tagi: Newsy, Archeologia, Prehistoria, Polska, Pomorze Zachodnie i Ziemia Lubuska
Opublikowany: 2010-08-31 13:57
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Zachodniopomorskie: archeolodzy znaleźli fragment łuku z epoki mezolitycznej

W wyniku prac archeologicznych prowadzonych w Bolkowie w zachodniopomorskiem odnaleziono fragment łuku myśliwskiego, którego wiek wynosi ok. 9,5 tys. lat.
REKLAMA

Niezwykłego odkrycia dokonano na terenie rezerwatu przyrody „Świdwie” w województwie zachodniopomorskim. Zespołowi archeologów zrzeszonych w fundacji „Grodzisko” pod kierownictwem dr. hab. Tadeusza Galińskiego ze szczecińskiego oddziału Instytutu Archeologii i Etnologii PAN udało się odkopać spory fragment łuku pochodzącego z epoki mezolitycznej.

Odnaleziono część ramienia wspomnianej broni o długości 60 cm i szerokości wahającej się od 1,2 do 4 cm, która przez tysiąclecia tkwiła w ziemi przykryta torfem i piaskiem. Dzięki temu – mimo iż łuk uległ wcześniej złamaniu – jego fragment zachował się do dnia dzisiejszego. Pierwotnie broń mogła mieć więcej niż 140 cm długości. Zdaniem archeologów łęczysko łuku zostało wykonane z bardzo trwałego oraz sprężystego drewna cisowego.

Na pozostałości broni natrafiono w miejscu, które pełniło niegdyś funkcję obozowiska. Poza tym znaleziono w nim także narzędzia wykonane z kamienia oraz groty strzał, tzw. zbrojniki. Badacze nie mają wątpliwości, że pierwotnie łuk służył jako broń myśliwska wykorzystywana do celów łowieckich.

Źródło: wprost.pl/PAP.

Zobacz też:

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Waldemar Kowalski
Magister historii (specjalność – historia wojskowości) na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach. Absolwent podyplomowego Studium Bezpieczeństwa Narodowego na Uniwersytecie Warszawskim. Były członek redakcji "Histmag.org". Główne zainteresowania: wojskowość, militaria, religie, filozofia, stosunki międzynarodowe.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy