Zakończenie roku szkolnego w dawnej Polsce. Tak świętowano niemal 100 lat temu! [ZDJĘCIA]

opublikowano: 2024-06-21 07:28
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Za uczniami wszystkich polskich szkół ostatni tydzień nauki. Dziś, po pracowitym roku szkolnym, przyszedł czas na wręczenie świadectw oraz pożegnanie gmachu, w którym spędzili ostatnie 10 miesięcy. Zobaczcie, jak obchodzono ten dzień niemal sto lat temu!
REKLAMA

Zobacz także:

Koniec roku szkolnego to czas podsumowań i zarazem zapowiedź dwóch miesięcy wakacji, podczas których uczniowie będą nabierać sił, aby dzielnie stawiać czoła kolejnym naukowym wyzwaniom. Podczas uroczystego zakończenia edukacji otrzymują świadectwa, które niegdyś nazywane były szkolnymi cenzurkami.

W ciągu minionego wieku wiele zmieniło się w systemie edukacji - począwszy od nauczanych przedmiotów, ocen (kiedyś nie było jedynek i szóstek), aż do sześciodniowego tygodnia roboczego i nauki w soboty, a także egzaminów, podziału na szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły średnie itd. Jest jednak pewna stała. Uczniowie po zakończeniu roku szkolnego zawsze mogli i nadal mogą cieszyć się urokiem wakacji i przerwą w nauce. Ta rozpoczyna się właśnie dziś.

W opublikowanej poniżej galerii prezentujemy zdjęcia pochodzące z lat 30. XX wieku, których autorzy udokumentowali ostatni dzień szkoły, rozdanie świadectwo i imprezy organizowane z tej okazji.

Zobaczcie archiwalne zdjęcia!

Polecamy e-book Pawła Burdzyńskiego pt. „Droga do imperium. Początki Wielkiej Brytanii 1603-1707”:

Paweł Burdzyński
„Droga do imperium. Początki Wielkiej Brytanii 1603-1707”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
215
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-63-1
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone