Zamach na Johna F. Kennedy’ego – polskie wątki zbrodni [Video]

opublikowano: 2023-02-25 11:02
wolna licencja
poleć artykuł:
Zamach na prezydenta Johna Kennedy’ego miał miejsce 22 listopada 1963 r. w Dallas. Kennedy został trafiony dwukrotnie: w czaszkę i szyję, zmarł po bezskutecznych próbach ratowania jego życia o g. 13.00 tego samego dnia. Na kanale Zakazane historie znajdziecie video przybliżające sylwetkę oskarżonego o to zabójstwo Lee Harveya Oswalda oraz jego tajemnicze powiązania z KGB.
REKLAMA
Fot. screenshot z kanału Zakazane historie

Badając jego najbliższe kontakty oraz różnorakie powiązania Lee Harveya Oswalda, amerykańscy śledczy trafili na George’a de Mohrenschildta i jego żonę, Jeanne LeGon. Okazało się, że wśród kręgu osób, z którymi często spotykało się małżeństwo, był przedstawiciel polskiego Biura Radcy Handlowego w Haiti, Włodzimierz Galicki. Czy Galicki miał coś wspólnego z zamachem na prezydenta Stanów Zjednoczonych? Dlaczego wkrótce po zamachu zniknął bez śladu?

Mohrenschildt oraz jego żona LeGon byli określani przez samego Oswalda jako najbliżsi przyjaciele. Dlaczego CIA zainteresowało się właśnie nimi? George de Mohrenschildt pochodził z arystokratycznej rodziny. Urodził się w Mozyrzu w dzisiejszej Białorusi w 1911 r. Jego ojciec uciekł do Wilna w 1922 r., po wybuchu w Rosji rewolucji bolszewickiej. Tam też przyjął polskie obywatelstwo. Po maturze Jerzy Mohrenschildt odbył służbę w Szkole Podchorążych w Grudziądzu. Następnie wyjechał na studia do Belgii i uzyskał doktorat z geologii. Do Stanów Zjednoczonych wyjechał w 1939 r. i zmienił imię oraz nazwisko na George de Mohrenschildt. Po wybuchu wojny otrzymał powołanie do polskiego wojska, ale nie stawił się tam. W Ameryce nakręcił film o polskim ruchu oporu, ale skąd otrzymał zdjęcia do realizacji filmu? Czy był niemieckim agentem? To zwróciło uwagę FBI.

Był dwukrotnie żonaty: pierwsze małżeństwo zawarł w 1942 r. z Dorothy Pierson, rozwiedli się jednak już po dwóch latach. Kolejną żoną George’a de Mohrenschildta była Jeanne LeGon, rosyjska emigrantka. Oboje osiedli w Dallas. Właśnie tam poznali Lee Harveya Oswalda. Jeanne LeGon, podobnie jak jej mąż była zafascynowana komunistyczną ideą. Oswald deklarował radykalne komunistyczne poglądy, a jego żona była siostrzenicą pułkownika KGB.

Czy to możliwe, aby wspólnota wyznawanych poglądów tak silnie połączyła George’a de Mohrenschildta i Lee Harveya Oswalda? Dzieliło ich przecież prawie wszystko: wiek, pochodzenie, wykształcenie… Co naprawdę kryło się pod pozorami przyjaźni mężczyzn? Tego dowiecie się z nagrania poniżej!

Nagranie dostępne poniżej:

Zobacz też:

Polecamy e-book: „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych”

„Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych”
cena:
Liczba stron:
480
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-62329-99-1
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone