Zamek w Rabsztynie - perła Szlaku Orlich Gniazd [ZDJĘCIA]

opublikowano: 2023-09-20 19:08
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zamek w Rabsztynie położony na Szlaku Orlich Gniazd został wzniesiony w drugiej połowie XIII wieku. Był siedzibą m.in. Spytka Melsztyńskiego, wojewody, a później kasztelana krakowskiego, który był jednym z sygnatariuszy unii w Krewie. Do czasów nam współczesnych przetrwały jedynie ruiny, ale obiekt jest sukcesywnie odbudowywany, a wewnątrz odbywają się rozmaite imprezy, w tym przyciągająca tłumy Juromania.
REKLAMA

Zobacz także:

Wzniesiony na Wzgórzu Rabsztyńskim zamek miał duże znaczenie w średniowieczu. „Kruczą Skałę” zbudowano na granicy z Czechami, w związku z czym pełnił on funkcję strażnicy granicznej. Zadaniem zamkowej załogi była ochrona szlaku handlowego prowadzącego z Krakowa do Wrocławia.

Zgodnie z legendami zamek zbudował ród rycerski Toporczyków z Morawicy. Uległ on zniszczeniu podczas potopu szwedzkiego. Kiedy w 1657 roku wojska szwedzkie wycofywały się z tego rejonu, spaliły zamek. Później podjęto próbę odbudowy gmachu, ale nie została ona sfinalizowana. Obecnie obiektem opiekuje się powstałe w 2000 roku Stowarzyszenie Zamek Rabsztyn, które we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Olkusz realizuje rewitalizację obiektu.

Jak zaznaczyło wspomniane stowarzyszenie na swojej stronie internetowej, do tej pory wykonano już szereg prac mających na celu rekonstrukcję zamku i poprawę bezpieczeństwa osób przebywających na jego terenie, w tym m.in.: uzupełniono wyłomy w oknach i murach, wymurowano uszkodzone narożniki, doprowadzono energię elektryczną i wodę na zamkowe wzgórze, wybudowano dwa mosty (nad dużą fosą oraz prowadzący do bramy), rozpoczęto odgruzowywanie zamku.

Co więcej, udało się też przeprowadzić badania archeologiczne, dzięki którym naukowcy poznali wiele ciekawostek dotyczących historii obiektu i w oparciu o te badania prowadzona jest odbudowa.

Zobaczcie zdjęcia zamku w Rabsztynie!

Na zamku odbywają się regularnie turnieje rycerskie oraz Juromania, czyli święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Można też spotkać przedstawicieli Bractwa Rycerskie „Kruk”, które działa od 2003 roku.

Zamek w Rabsztynie: Ceny biletów w 2023 roku

Wtorek-piątek

  • Bilet normalny 15 zł
  • Bilet ulgowy 10 zł

Weekend i święta

  • Bilet normalny 20 zł
  • Bilet ulgowy 14 zł

Usługi dodatkowe

  • Przewodnik - 60 zł
  • Audioguide - 5 zł

Zwiedzanie z przewodnikiem możliwe jest w soboty i niedziele:

  • od stycznia do maja o godz.: 11.00, 13.00 i 15.00 
  • od czerwca do sierpnia o godz.11:00, 13:00, 15:00 i 17:00
  • od września do listopada o godz.: 11.00, 13.00 i 15.00.

Źródła:

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Tom IX, red. B. Chlebowskie, W. Walewski, Warszawa 1888.

www.zamekrabsztyn.pl

Kup e-booka „Z historią na szlaku. Zabytki w Polsce, które warto zobaczyć”:

praca zbiorowa pod red. Tomasza Leszkowicza
„Z Historią na szlaku. Zabytki w Polsce, które warto zobaczyć” cz. I
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-16-7

Dostępna jest także druga część e-booka!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone