Zamiast Muzeum Lubelskiego będzie Muzeum Narodowe w Lublinie?

opublikowano: 2020-05-25 21:41
wolna licencja
poleć artykuł:
W poniedziałek, 25 maja, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński poinformował o utworzeniu Muzeum Narodowego w Lublinie. Nowa instytucja zostanie połączona z Muzeum Lubelskim, współprowadzonym przez samorząd województwa lubelskiego i ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
REKLAMA
Lublin z lotu ptaka - lata 30. XX wieku (źródło: Fundacja Brama Grodzka - Teatr NN; domena publiczna)

Muzeum Narodowe w Lublinie utworzono 15 maja 2020 roku. Przez swoją działalność ma chronić wartości historyczne i artystyczne kultury polskiej oraz światowej, w tym w szczególności dziedzictwo Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. Zostanie ono połączone z Muzeum Lubelskim w Lublinie. Nowo powstała instytucja początkowo będzie współprowadzona przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego i województwo lubelskie, jednakże docelowo jedynym organizatorem będzie MKiDN. Zostanie też wpisana do rejestru instytucji kultury MKiDN.

15 maja, przed 10 dniami, powołaliśmy do życia Muzeum Narodowe w Lublinie. To jest pierwszy krok do powołania Muzeum Narodowego w Lublinie na bazie istniejącego i wspaniale funkcjonującego Muzeum Lubelskiego w Lublinie - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prof. Piotr Gliński. - Powodem tej decyzji jest to, że Lublin i ziemia lubelska oraz Muzeum Lubelskie zasługują na to, żeby podnieść je do rangi instytucji narodowej – dodał.

Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski zaznaczył, że Muzeum Lubelskie mieści się w zamku królewskim w Lublinie, który ma za sobą tragiczne dzieje. Przypomnijmy, że w latach 1831–1915 w zamku znajdowało się więzienie carskie, w którym przetrzymywano głównie uczestników walk o niepodległość, w tym m.in. powstańców styczniowych 1863 roku. Z kolei od 1918 do 1939 roku zamkowe mury stały się więzieniem nie tylko dla więźniów kryminalnych, ale i członków ruchu komunistycznego. W czasie II wojny światowej i okupacji funkcjonowało tu niemieckie więzienie dla członków ruchu oporu, a po jej zakończeniu Lubelski Zamek zamienił się w polityczne więzienie karno-śledcze. Więzienna historia zakończyła się w 1954 roku, a gmach przeszedł gruntowny remont i został zaadaptowany na cele kulturalne. Dziś, muzeum w Lublinie należy do najstarszych i największych muzeów we wschodniej Polsce.

Trzeba pamiętać, że Lubelski Zamek zajmuje szczególne miejsce w historii i kulturze naszego regionu. Kaplica Trójcy Świętej – jeden z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i w Europie – niejako symbolicznie ukazuje spotkanie tradycji Wschodu i Zachodu, będąc jednym z licznych przykładów tego, jak w Lublinie splatały się i koegzystowały różnorodne tradycje kulturowe. Lubelski Zamek to nie tylko nieocenionej wartości zbiory muzealne, ale również tragiczne losy więzionych tu polskich patriotów w okresie zaborów, okupacji niemieckiej oraz w powojennej rzeczywistości żołnierzy podziemia niepodległościowego – mówił Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

Należy też dodać, że jednym z oddziałów Muzeum Narodowego w Lublinie jest Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, którego siedziba mieści się w Pałacu Lubomirskich.

Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej, które zostało ulokowane w 2016 roku w Lublinie jest wielkim wyzwaniem dla województwa, ale i dla państwa polskiego. Wydaje mi się, że ta wspólna decyzja o powołaniu Muzeum narodowego jest tym, co Lubelszczyźnie było potrzebne – podkreślił marszałek.

Źródła:

www.gov.pl, www.facebook.com/mkidn, www.muzeumlubelskie.pl

Polecamy e-book Jakuba Jędrzejskiego – „Hetmani i dowódcy I Rzeczpospolitej”

Jakub Jędrzejski
„Hetmani i dowódcy I Rzeczpospolitej”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
160
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-31-0

W sprzedaży dostępne są również druga i trzecia część tego e-booka. Zachęcamy do zakupu!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone