Zamkowe spotkania z historią w Cieszynie

opublikowano: 2008-07-17 20:45
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Już 3 sierpnia księstwo cieszyńskie zostanie przekazane w lenno Habsburgom. Jednocześnie odbędą się zawody strzeleckie, a po południu zostanie podpisany Pokój Cieszyński. To wszystko w ramach „Zamkowych spotkań z historią”.
REKLAMA

Od dwóch lat w czasie wakacji Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości organizuje na Górze Zamkowej w Cieszynie „Zamkowe spotkania z historią”. Są to plenerowe rekonstrukcje ważnych wydarzeń z przeszłości Cieszyna i księstwa cieszyńskiego.

Kolejne z tych spotkań odbędzie się 3 sierpnia. Program imprezy zatytułowanej „Pod panowaniem Habsburgów” jest następujący:

11:00 Msza św. w Rotundzie św. Mikołaja

12:00 inscenizacja przekazania Księstwa Cieszyńskiego w lenno

z 1 października 1766 r.

13:00 zawody strzeleckie dla publiczności

13:00 Dom Tkacza i Stara Kuźnia - próba rekonstrukcji XVIII wiecznych manufaktur

16:00 inscenizacja podpisania Pokoju Cieszyńskiego z 13 maja 1779 r.

16:30 koncert Cieszyńskiej Orkiestry Salonowej

17:30 wykład mgr Mariusza Makowskiego „Kobiety Habsburgów” w sali konferencyjnej Zamku Sztuki

Wczesnośredniowieczna rotunda na wzgórzu zamkowym w Cieszynie (fot. Kamil Janicki).

Imprezie będzie towarzyszyć wystawa portretów sygnatariuszy Pokoju Cieszyńskiego w Bastei Zamku Sztuki.

Zapraszamy wszystkich miłośników historii, szczególnie, że cieszyńskie wzgórze zamkowe to jedno z najstarszych, najlepiej zachowanych, a zarazem najbardziej urokliwych tego typu miejsc w Polsce. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

Więcej informacji na stronie organizatora.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone