Zapowiedzi imprez historycznych (03.11.2016)
„Historia Stoczni Gdańskiej” – konferencja w Gdańsku
Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na konferencję naukową „Historia Stoczni Gdańskiej”, która odbywa się w dniach 3–4 listopada 2016 w Europejskim Centrum Solidarności.
W programie konferencji przewidziano kilka paneli badawczych. Warto wymienić: „Historię polityczną Stoczni”, „Historię społeczną Stoczni”, „Historię przemysłu stoczniowego” czy „Historię Sołdka”. Chronologicznie tematyka referatów rozciąga się od XIX wieku, gdy w Gdańsku powstawał przemysł stoczniowy, aż po czasy współczesne. Omówione zostaną bowiem problemy i przyszłość terenów postoczniowych.
Instytut Pamięci Narodowej jest jednym z organizatorów konferencji. Pierwszą część obrad (3 listopada) poprowadzi prof. Mirosław Golon, Dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku. W trakcie kolejnych paneli wystąpią pracownicy naukowi IPN.
Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej Europejskiego Centrum Solidarności. Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest w załączniku (termin składania zgłoszeń prelegentów został zamknięty).
Termin: 3–4 listopada 2016 (czwartek – piątek), pocz. godz.9.00
Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności (pl. Solidarności 1, Gdańsk)
Wstęp wolny.
Więcej informacji i dokłądny program konferencji na stronie IPN.
„Jedwabne, komunizm, sprawiedliwi, szmalcownicy” – dyskusja w Warszawie
IPN zaprasza na dyskusję z cyklu „Między swastyką a czerwoną gwiazdą”, zatytułowaną „Jedwabne, komunizm, sprawiedliwi, szmalcownicy”. Spotkanie odbędzie się 7 listopada (poniedziałek), o godz. 16.30, w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia, przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.
O kwestiach spornych w relacjach polsko-żydowskich podczas II wojny światowej dyskutować będą goście Piotra Zychowicza:
- prof. Marek Jan Chodakiewicz - profesor pracuje w Instytucie Polityki Międzynarodowej w Waszyngtonie, w latach 2005–2010 był członkiem amerykańskiej Rady Pamięci Holocaustu. Jest autorem m.in. książki Złote serca czy złote żniwa? Studia nad wojennymi losami Polaków i Żydów.
- dr Adam Leszczyński - adiunkt w Instytucie Studiów Politycznych PAN, członek zespołu „Krytyki Politycznej” oraz stały współpracownik „Gazety Wyborczej”.
75 lat temu, 10 lipca 1941 roku, w Jedwabnem zamordowano kilkuset Żydów. Większość z nich została po zamknięciu w stodole spalona żywcem. IPN prowadził w latach 2000–2004 śledztwo, które wykazało, że pogromu dokonała część polskich mieszkańców miasta, ale z niemieckiej inspiracji. Pojawiają się głosy, że zbrodnia ta wymaga ponownego zbadania. Wskazuje się, że nie dokończono ekshumacji ofiar, a na wiele pytań nie udało się odpowiedzieć. Czy istnieją szanse na wyjaśnienie wszystkich okoliczności zbrodni? - pytają organizatorzy.
Więcej informacji na stronie IPN oraz na stronie wydarzenia na Facebooku.
„Dobre austriackie czasy w Galicji – między historią a mitem” - spotkanie w Krakowie
W poniedziałek 7 listopada o godz. 18.00 Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza do Pałacu Krzysztofory (sala Fontany) na kolejną debatę z cyklu Krakowskie kolokwium. Tym razem temat rozmowy to „Dobre austriackie czasy w Galicji – między historią a mitem. W 100. rocznicę śmierci cesarza Franciszka Józefa”.
Mimo że Galicja jako byt polityczny i administracyjny nie istnieje już niemal od stu lat, jest wciąż żywa w świadomości mieszkańców terenów, na których się rozciągała. I choć reprezentują oni różne narody, często powtarzającym się motywem jest nostalgia za lokalną odmianą La Belle Époque - informują organizatorzy. - Jednak czy ten sielankowy obraz austriackiego panowania i „dobrego cesarza” Franciszka Józefa I jest usprawiedliwiony ze względów historycznych? Wszak teren ten należał do jednej z najbiedniejszych części monarchii habsburskiej. A może galicyjska bieda również jest mitem?
Paneliści:
- prof. dr hab. Jacek Purchla (Uniwersytet Ekonomiczny, Międzynarodowe Centrum Kultury),
- prof. dr hab. Bogdan Szlachta (Uniwersytet Jagielloński).
- Moderator: dyr. Michał Niezabitowski.
Więcej informacji na stronie Muzeum.
„Solidarność” jako szkoła demokracji (1980–1981) – konferencja w Warszawie
W dniach 7–8 listopada w Warszawie, w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” im. Janusza Kurtyki, przy ul. Marszałkowskiej 21/25 odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa w ramach centralnego projektu badawczego IPN „Opozycja w Polsce 1976–1989”.
„Solidarność” to nie tylko jedno z najważniejszych przeżyć zbiorowych Polaków w XX wieku, lecz także ruch społeczny kultywujący wolnościowe, demokratyczne i obywatelskie idee. Po kilkudziesięciu latach rządów komunistycznych Polacy w latach 1980–1981 mieli okazję po raz pierwszy swobodnie wybierać swoich przedstawicieli. „Solidarność” stała się prawdziwą szkołą demokracji. To stwierdzenie wymaga jednak pogłębienia i naukowej refleksji. Konferencja ma być próbą odpowiedzi na pytania dotyczące funkcjonowania związku w tym specyficznym kontekście - informują organizatorzy. - Poruszane będą takie zagadnienia badawcze jak m.in. wewnątrzzwiązkowa demokracja i mechanizmy jej działania; sposób wyłaniania przywódców oraz kierowania związkiem; napięcia między demokracją a przywództwem; konfrontacja wyobrażeń na temat demokracji związkowej z codzienną działalnością związku; mechanizmy podejmowania decyzji. Szczególnie zależy nam na spojrzeniu interdyscyplinarnym, co umożliwia zastosowanie innych niż historyczne narzędzi badawczych.
Więcej informacji i dokłądny program konferencji na stronie IPN.
Nadesłane na Histmag24 : „Kabinet 2.0” w Szczecinie
W środę 9 listopada o godz. 18.00 Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza na uroczystą prezentację projektu Kabinet 2.0.
Projekt Kabinet 2.0 stanowi rozbudowanie wystawy stałej „Na dworze książąt pomorskich” o interaktywną wersję słynnego kabinetu księcia pomorskiego Filipa II. Ten niezwykły obiekt, stworzony dla księcia w latach 1610–1617 przez grupę augsburskich rzemieślników, zaprojektował Filip Hainhofer – marszand, bankier, wzięty dyplomata i kolekcjoner sztuki, który reprezentował interesy Filipa II, władającego Księstwem Pomorskim w latach 1606–1618. Hainhofer zbierał dla niego eksponaty do tzw. kunstkamery, czyli gabinetu osobliwości – popularnej w XVI i XVII w. formy kolekcjonerstwa. Największą ozdobą pomieszczenia stał się imponujący kabinet, którego koncepcję opracował również sam Hainhofer. Mebel, dostarczony w 1617 r. do szczecińskiego zamku, zawierał ogromną liczbę przedmiotów, m.in. instrumenty astronomiczne i matematyczne, przyrządy balwierskie, plansze i figury do gier, srebra stołowe, przybory toaletowe, przyrządy naukowe i obrazy. Bogato zdobiony i stworzony zgodnie z filozoficznymi założeniami renesansowego kolekcjonerstwa, szybko zyskał sławę jako największe i najbardziej skomplikowane dzieło w swoim gatunku - informują organizatorzy. - Kabinet Pomorski został zniszczony w trakcie II wojny światowej, ocalała część jego zawartości, która obecnie przechowywana jest w Kunstgewerbemuseum, oddziale Staatliche Museen w Berlinie. W ramach projektu KABINET 2.0 na podstawie materiałów archiwalnych i fotografii zachowanej zawartości, mebel został przywrócony do życia w postaci multimedialnej aplikacji. Użytkownicy mogą zapoznać się z realistyczną, trójwymiarową wersją eksponatu, wędrując przy pomocy intuicyjnego interfejsu w głąb konstrukcji i poznając historię, znaczenie i kontekst miniaturowej kolekcji.
Wstęp wolny!
Nadesłane na Histmag24 : „Koncert Niepodległości” w Warszawie
W piątek 11 listopada o godz. 20:00 w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się VIII edycja Koncertu Niepodległości pt. „Młode Wilki".
Koncert Niepodległości to zarówno odbywające się od 2009 roku cykliczne wydarzenie muzyczne, jak i nazwa wykonującej go formacji muzyków sesyjnych. Wydarzenie jest zwieńczeniem tegorocznej trasy koncertowej. Z roku na rok Koncertowi Niepodległości towarzyszy rosnące zainteresowanie – w 2015 rok zabrakło ok. 6000 miejsc dla chętnych do jego obejrzenia - zachęcają organizatorzy. - Inspiracją tytułu VIII Koncertu Niepodległości są słowa Obławy Jacka Kaczmarskiego. Edycja poświęcona będzie młodzieży walczącej o niepodległość Rzeczypospolitej. Narrację wydarzenia symbolicznie rozpocznie legenda o dzieciach głogowskich podczas oblężenia grodu przez wojska niemieckie w 1109 roku i opowieść o wychowaniu młodzieży w rodach rycerskich i szlacheckich. Ukazane zostaną XIX wieczne związki Filomatów i Filaretów, młodzi powstańcy styczniowi i listopadowi oraz Przedburzowcy. Odnosząc się do wydarzeń XX wieku wspomniana będzie m.in. młodzież działającą w strukturach Strzelca i Legionów, Szarych Szeregach oraz Orlęta Lwowskie. Przypomniany zostanie także okres PRL, w tym nieznane losy „młodych wyklętych" - członków niezależnych organizacji młodzieżowych walczących ze stalinizmem w latach 1944-1953.
Ilość miejsc ograniczona!
Bezpłatne wejściówki i więcej informacji "na stronie www wydarzenia":www.koncertniepodleglosci.pl i na profilu Koncert Niepodległości na Facebooku.