Zapowiedzi imprez historycznych (06.04.2017)

opublikowano: 2017-04-06 13:18
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zapraszamy do lektury kolejnego przeglądu najciekawszych nadchodzących wydarzeń historycznych wybranych subiektywnie przez redakcję portalu Histmag.org. W najbliższym czasie warto wybrać się na ciekawe historyczne imprezy we Wrocławiu, Warszawie i Krakowie!
REKLAMA

Pod patronatem Histmag.org : „Święta, świętowanie i celebracja w kulturze staropolskiej” – IV Obrady o kulturze staropolskiej we Wrocławiu

W ten czwartek i piątek (6 i 7 kwietnia) odbywa się czwarta z kolei edycja obrad o kulturze staropolskiej. W tym roku temat przewodni ogólnopolskiej studencko-doktorancko-eksperckiej konferencji naukowej to "Święta, świętowanie i celebracja w kulturze staropolskiej". Konferencja pod naszym patronatem!

Organizatorzy z Studenckiego Koła Naukowego Nowożytników im. Władysława Czaplińskiego zapraszają do Audytorium w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego na ulicy Szewskiej 49. W ciągu dwóch dni referaty wygłosi niespełna pięćdziesiąt osób z całej Polski. Obrady z przerwami będą trwały od 10.00 do 19.00 każdego dnia.

W panelu eksperckim Uniwersytet Wrocławski reprezentować będzie Pan prof. UWr Filip Wolański, z Poznania przyjedzie Pani dr Bernadetta Manyś, z Warszawy Pan dr Zbigniew Hundert, a w dyskusji weźmie udział dr hab. Adam Perłakowski z Uniwersytetu Jagielońskiego.

Spodziewać się można różnorodniej tematyki. Uczestnicy konferencji przekonają się jak wyglądały, z czego się składały i czym się różniły śluby z epoki staropolskiej od tych współczesnych. Pewnego rodzaju specyficzną celebracją był również pogrzeb, dowiedzieć się będzie można, jak żegnano się m,in. z dostojnikami państwowymi i w co np. ubierano się na tą ceremonię. Ważnymi wydarzeniami były również różnego rodzaju święta religijne. Czy obchodzono je podobnie jak obecnie? Jakie to były święta? Czy wszystkie są kontynuowane po dziś? Prelegenci z pewnością będą w stanie udzielić odpowiedzi. Wśród referatów pojawią się elementy kulinarne, poetyckie, mody czy kultury materialnej. Nie zabraknie czarownic i szubienic, kamiennych krzyży i zakonnic.

Szczegółowy program do pobrania tutaj.

REKLAMA

Warto też zapoznać się z biuletynem obrad.

„Pamiętaj z nami” w Krakowie

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa już po raz piąty zaprasza na wydarzenie „Pamiętaj z nami”, które odbędzie się 7 i 8 kwietnia 2017 r. W tym roku do trzech oddziałów Trasy Pamięci – Fabryki Emalia Oskara Schindlera, Apteki pod Orłem i ulicy Pomorskiej dołącza dawny obóz – Miejsce Pamięci KL Plaszow.

W programie: podróż przez historię Tramwajem Pamięci, wykład, spacer, warsztaty z kuchni okupacyjnej, spotkania z eksponatami, rozmowa ze świadkiem historii, zwiedzanie naszych oddziałów i oczywiście – Bieg Pamięci - zapraszają organizatorzy - Na koniec zapraszamy na symboliczne upamiętnienie żydowskich mieszkańców Krakowa, w 75. Rocznicę Aktion Ranhardt - w sobotę o godzinie 19.30.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie zbiórka na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej.

Udział we wszystkich punktach programu nieodpłatny, w tym również wstęp wolny do wszystkich oddziałów dla uczestników wydarzenia.

Więcej informacji i dokładny program na stronie muzeum.

„Kraków na przestrzeni dziejów" – Ogólnopolska Konferencja Naukowa w Krakowie

Koło Naukowe Historyków Studentów UJ zaprasza studentów i doktorantów do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Kraków na przestrzeni dziejów", która odbędzie się w dniach 7-8 kwietnia 2017 r. w Instytucie Historii UJ.

Kraków jest jednym z niewielu polskich miast, które posiada tak niezwykłą oraz bogatą historię. Pragniemy niniejszą konferencją zwrócić uwagę na obecny stań badań nad dziejami tego królewskiego grodu od czasów najdawniejszych po współczesność.

Do udziału w konferencji zaproszeni są studenci historii, historii sztuki, polonistyki oraz innych kierunków.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku

REKLAMA

„Legendarne knajpy Pragi” – spacer w Warszawie

Butem po Wawie zaprasza w sobotę 8 kwietnia o godzinie 15:00 na spacer śladami legendarnych knajp Pragi. Zbiórka przed bramą prowadzącą na teren bazaru Różyckiego od strony ulicy Targowej.

Powrót do zniszczonej działaniami wojennymi Warszawy musiał być dla jej mieszkańców przerażającym doświadczeniem. Ciężko sobie wyobrazić, jak musiał się czuć warszawiak, który w 1945 roku stawiał swoją stopę na stołecznej ziemi. Bezkresne morze ruin w niczym nie mogło przypominać zachowanego w pamięci ukochanego miasta. Na szczęście było takie miejsce, w którym choć na chwilę można było o tej szarej rzeczywistości zapomnieć. To warszawska Praga. Ocalały z pożogi fragment miasta, który miał więcej szczęścia niż jego lewobrzeżny odpowiednik. Powojenna Praga była azylem, w którym można było poczuć atmosferę dawnej Warszawy. Życie bardzo szybko powróciło na ulice Pragi, zagościło w ocalałych kamienicach, rozsiadło się majestatycznie na praskich bazarach i zawładnęło umysłami mieszkańców, którzy w praskich knajpach starali się zapomnieć o bolesnej przeszłości. Zapraszam na spacer szlakiem legendarnych praskich knajp, które w zniszczonej powojennej Warszawie, zachowały sporo przedwojennego sznytu. Spacerując ulicami Pragi spróbujemy na chwilę odtworzyć ten niesamowity klimat pierwszych lat wolności – zachęcają organizatorzy.

Na spacerze będzie można się dowiedzieć m. in.:

  • kto jadł tatara jak zupę
  • w którym lokalu serwowano najlepsze wuzetki
  • gdzie można było doświadczyć na własnej skórze jak smakuje ćwierć tony uprzejmości
  • gdzie obsługiwał najlepszy kelner Europy
  • gdzie można było dostać po uchu od najlepszego w Europie boksera
  • którą knajpę ukochali myśliwi i kto pomylił Brzeską z dzikim zachodem
  • która restauracja serwowała najlepsze kanapki

Wycieczkę poprowadzi Rafał Dąbrowiecki licencjonowany przewodnik warszawski i twórca portalu „Butem po Wawie”.

Spacer organizowany jest na zasadzie dobrowolnego napiwku.

REKLAMA

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

„Reklama w mieście. Informacja, manipulacja czy rekomendacja?" – debata w Krakowie

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza we wtorek 11 kwietnia 2017 o godz. 18.00 do sali Miedzianej (Pałac Krzysztofory) na debatę w ramach Krakowskiego Kolokwium zatytułowaną Reklama w mieście. Informacja, manipulacja czy rekomendacja?

W debacie udział wezmą:

  • prof. dr hab. Tomasz Goban-Klas (Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie)
  • dr hab. Jacek Gądecki (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie).
  • Rozmowę poprowadzi Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Ze swej natury miasta skupiają różnorodne formy działalności, w tym przemysłową, rzemieślniczą, usługową i handlową. Od dziesięcioleci nieodłączną częścią tych aktywności jest reklama, która wraz z uświadamianiem sobie jej roli, stawała się coraz większa, głośniejsza, kolorowa – jednym słowem coraz bardziej agresywna. W pewnym momencie dostrzeżono, że płynące z niej korzyści nie rekompensują strat estetycznych. Stąd m.in. pomysł nowej formy ochrony w postaci parków kulturowych. Jednak graficznych wiadomości w miejskiej przestrzeni nie możemy pozbyć się całkowicie. Gdzie, w takim razie, przebiega granica między kiczem a informacją? Czy każdą część miasta należy chronić w taki sam sposób? – zapraszają organizatorzy.

Krakowskie kolokwium to cykl debat na ważne tematy dotyczące historii i współczesności Krakowa. Nazwa kolokwium pochodzi od łacińskiego wyrazu colloquium, czyli rozmowa. Muzealne kolokwium to miejsce wymiany poglądów na tematy związane z Krakowem, najczęściej w szerszym kontekście ogólnopolskim i europejskim. To forum prezentacji różnorodnych myśli i koncepcji w zabytkowych wnętrzach muzealnych. Uczestnikami debat są znani przedstawiciele świata nauki i kultury Krakowa oraz najważniejszych polskich ośrodków naukowych. Spotkania te popularyzują aktualny stan wiedzy na temat miasta oraz inspirują do samodzielnego odkrywania go na nowo.

Polecamy e-booka „Z Miodowej na Bracką” – Tom drugi!

Maciej Bernhardt
„Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego t.2”
cena:
Wydawca:
Histmag.org
Okładka:
miękka
Liczba stron:
240
Format:
140x195 mm
ISBN:
978-83-930226-9-4
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone