Zapowiedzi imprez historycznych (06.10.2016)

opublikowano: 2016-10-06 13:01
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zapraszamy do lektury kolejnego przeglądu najciekawszych nadchodzących wydarzeń historycznych wybranych subiektywnie przez redakcję portalu Histmag.org. W najbliższym czasie warto wybrać się na ciekawe historyczne imprezy w Warszawie, Krakowie i Kielcach!
REKLAMA

„Rytuały władzy”. Ceremoniał dworski i państwowy w późnym średniowieczu i epoce nowożytnej – konferencja naukowa

W dniach 6 – 8 października w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie odbywa się konferencja naukowa „Rytuały władzy. Ceremoniał dworski i państwowy w późnym średniowieczu i epoce nowożytnej”.

Rola, jaką rytuały i ceremonie odgrywały w funkcjonowaniu monarchii, instytucji przedstawicielskich i władz państwowych, jest przedmiotem rozległych badań oraz długiej dyskusji naukowej, która przyczyniła się do postrzegania tego zagadnienia w nowy sposób. Wydarzenia, takie jak koronacje, uroczyste wjazdy i ceremonie otwarcia parlamentu, a także ceremoniał obowiązujący na co dzień na dworach monarszych, przestano bowiem przedstawiać tylko w sposób opisowy, a zaczęto analizować i interpretować jako ważny element w procesie komunikacji pomiędzy uczestnikami życia politycznego i dworskiego. Konferencja Rytuały władzy ma na celu przedstawienie – właśnie z tej perspektywy – problematyki ceremoniału od czasów późnego średniowiecza do połowy XX w. - zachęcają organizatorzy. - Podczas drugiej już konferencji międzynarodowej organizowanej przez Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum, blisko 30 referentów z ponad 10 krajów zaprezentuje wyniki swoich najnowszych badań. Będzie to największe w ostatnich latach spotkanie badaczy zajmujących się kwestiami ceremoniału i rytuału.

Języki konferencji: polski i angielski. Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne.

Konferencja otwarta dla publiczności.

Więcej informacji o wydarzeniach i ich dokładny program na stronie muzeum i na stronie wydarzenia na Facebooku.

„Odkryj wielokulturowy Zwierzyniec” - gra miejska w Krakowie

W sobotę 8 października o godz. 12.00 Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza do udziału w grze miejskiej „Odkrywamy wielokulturowy Zwierzyniec” w ramach cyklu skierowanego do młodzieży „Zagraj w Kraków!” Zbiórka pod Domem Zwierzynieckim w Krakowie.

REKLAMA

Gra miejska Odkrywamy wielokulturowy Zwierzyniec będzie przygodą pełną zagadek i ciekawych wyzwań dla osób, które chcą poznać historię miasta w niekonwencjonalny sposób. Uczestnicy odwiedzą miejsca związane z protestanckimi, katolickimi, prawosławnymi i żydowskimi mieszkańcami VII dzielnicy. Spróbują potraw charakterystycznych dla wyznawców różnych religii, spotkają na swojej drodze Lajkonika i Justusa Decjusza, a także zmierzą się w artystycznych zadaniach manualnych - informują organizatorzy. - Jeśli jesteście fanami dobrej zabawy, to wydarzenie jest stworzone właśnie dla Was! Zwycięży ta drużyna, która najszybciej trafi na metę i najlepiej wypadnie we wszystkich konkurencjach.

Wydarzenie prowadzi: Wielokulturowy Kraków, Kamil Stasiak

Więcej informacji na stronie muzeum.

„Fort Mokotów” - spacer w Warszawie

ABC Warszawy zaprasza na spacer po Forcie Mokotów, który odbędzie się w niedzielę 9 października o godzinie 11:00. Zbiórka: ul. Racławicka róg Balonowej.

Zapraszam do zwiedzenia i poznania ciekawych faktów z dziejów Fortu „Mokotów”. Zbudowany został w latach 80 XIX wieku. Fort Mokotów jest jednym z lepiej zachowanych fortów dawnej Twierdzy Warszawa więc jest to fort, który trzeba koniecznie odwiedzić. - zachęca organiztor. - Uwaga! Będziemy też schodzić do podziemni więc proszę o zabranie latarek.

Spacer poprowadzi warszawski przewodnik - Łukasz Kulej.

Spacer organizowany na zasadach dobrowolnego napiwku.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

„Żydzi i wojsko polskie w XIX i XX wieku” - konferencja naukowa w Kielcach

Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach zapraszają na konferencję naukową pt. „Żydzi i wojsko polskie w XIX i XX wieku”, która odbędzie się w dniach 11–12 października w Kielcach.

REKLAMA

W konferencji udział weźmie 33 badaczy z różnych ośrodków naukowych, którzy w swoich wystąpieniach podejmą m.in. wątki dotyczące stosunku Żydów do problemu niepodległości Polski i ich udziału w strukturach wojskowych i działaniach zbrojnych w XIX i XX wieku. Zaprezentowane zostaną ponadto zagadnienia dotyczące wolności religijnej Żydów w formacjach wojskowych II Rzeczypospolitej, udziału w podziemiu antyhitlerowskim oraz relacje między żydowskim a polskim podziemiem zbrojnym na okupowanych ziemiach polskich. Wreszcie poruszone zostaną problemy związane z sytuacją mniejszości żydowskiej w Armii Polskiej na Wschodzie, z pojęciem tzw. „żydokomuny” oraz kwestie związane z kampanią antysyjonistyczną w epoce gomułkowskiej. - zapraszają organizatorzy. - Udział mniejszości narodowych w zjawiskach politycznych, życiu naukowym, artystycznym, społecznym państwa polskiego, ze względu na wielowiekowe tradycje, stanowił zawsze ciekawe i zarazem ważne pole badawcze. Podjęcie więc przez dwa ośrodki naukowe takiego zagadnienia, mamy nadzieję, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom zarówno środowisk naukowych, jak i wielu pasjonatów historii Polski.

Więcej informacji i dokładny program na stronie IPN

Nadesłane na Histmag24 : Ochrona niematerialnego dziedzictwa kulturowego na międzynarodowym forum w Krakowie

W dniach 12-14 października, w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, odbędzie się Pierwsze Forum Eksperckie Chiny-Europa Środkowa i Wschodnia na temat ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Spotkanie odbędzie się w gronie 16 krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz Chin. W programie przewidziano prezentacje każdego kraju, dyskusje i panele eksperckie.

REKLAMA

To pierwsze tego typu spotkanie międzynarodowe organizowane w Polsce, które zgromadzi specjalistów z 17 krajów, i które poświęcone będzie dziedzictwu niematerialnemu. Bogaty program Forum z jednej strony służyć ma wymianie wiedzy i doświadczeń pomiędzy poszczególnymi krajami, w zakresie m. in. regulacji prawnych i zasad ochrony dziedzictwa, a z drugiej nauce dobrych praktyk w zakresie prowadzenia badań i dokumentowania niematerialnego dziedzictwa kulturowego, czy podtrzymywania przekazu międzypokoleniowego. Szczególną uwagę obradujący zwrócą też na to, jak praktycznie powiązać zasady ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego z koncepcją zrównoważonego rozwoju, która została przyjęta we wrześniu 2015 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ - zachęcają organizatorzy.

Forum zakończy uroczysta Gala w Sukiennicach, będąca niejako świętem dziedzictwa niematerialnego. Podczas Gali nastąpi wręczenie depozytariuszom decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wpisie na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Gospodarzem i partnerem Forum jest Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie.

Więcej informacji "na stronie centrum":niematerialne.nid.pl.

Wino i inne alkohole w starożytnych Chinach - spotkanie w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza w czwartek 13 października o godz. 19:30 na spotkanie z Łukaszem Wojnarowiczem „Wino i inne alkohole w starożytnych Chinach” na wystawie czasowej „Życie wśród piękna. Świat chińskiego uczonego”. Zbiórka w Holu Głównym muzeum.

O wielowiekowej tradycji picia alkoholu w Chinach świadczą naczynia biesiadne, takie jak prezentowane na wystawie dzbanki i czarki, a także pochodząca z okresu Dynastii Wschodniej Han (I–III w. n.e.) cegła ścienna z przedstawieniem winiarni. - zapraszają organizatorzy.

"Wieczory Czwartkowe" to cykl spotkań podczas których o zmroku, w nastrojowej scenerii sal muzealnych poznajemy ciekawe historie związane z życiem i twórczością artystów bardzo znanych, ale też tych trochę mniej.

Obowiązuje bilet wstępu na wystawę!

Więcej informacji na stronie muzeum

Polecamy e-book Pawła Rzewuskiego „Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”:

Paweł Rzewuski
„Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
109
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-6-0

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone