Zapowiedzi imprez historycznych (13.10.2016)

opublikowano: 2016-10-13 12:57
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zapraszamy do lektury kolejnego przeglądu najciekawszych nadchodzących wydarzeń historycznych wybranych subiektywnie przez redakcję portalu Histmag.org. W najbliższym czasie warto wybrać się na ciekawe historyczne imprezy w Łodzi, Warszawie, Krakowie i Rybniku!
REKLAMA

„Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w XX wieku” - spotkanie z Michałem Przeperskim

Jeszcze dzisiaj, w czwartek 13 października o godzinie 18.00 w Łodzi, w Muzeum Tradycji Niepodległościowych (Oddział Martyrologii Radogoszcz) przy ul. Zgierskiej 147, odbędzie się spotkanie z członkiem naszej redakcji Michałem Przeperskim. Okazją jest publikacja jego książki Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w XX wieku. Dyskusję poprowadzi Sebastian Adamkiewicz.

Spotkanie jest okazją do tego by porozmawiać o wyjątkowo skomplikowanych stosunkach polsko-czeskich, nie tylko o wzajemnych krzywdach i winach. Czy Czesi mają powody żeby nie lubić Polaków? Skąd biorą się wzajemne stereotypy? Dlaczego wśród Polaków wybuchło zjawisko czechofilii? Jakie są szanse na zgodną współpracę pomiędzy oboma krajami? O tym wszystkim na pewno warto podyskutować.

Spotkanie zainauguruje funkcjonowanie Klubu Dyskusyjnego Dobrej Książki, nowego cyklu w ramach Salonu Historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

Nadesłane na Histmag24 : Ochrona niematerialnego dziedzictwa kulturowego na międzynarodowym forum w Krakowie

W dniach 12-14 października, w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, odbywa się Pierwsze Forum Eksperckie Chiny-Europa Środkowa i Wschodnia na temat ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Spotkanie odbędzie się w gronie 16 krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz Chin. W programie przewidziano prezentacje każdego kraju, dyskusje i panele eksperckie.

To pierwsze tego typu spotkanie międzynarodowe organizowane w Polsce, które zgromadzi specjalistów z 17 krajów, i które poświęcone będzie dziedzictwu niematerialnemu. Bogaty program Forum z jednej strony służyć ma wymianie wiedzy i doświadczeń pomiędzy poszczególnymi krajami, w zakresie m. in. regulacji prawnych i zasad ochrony dziedzictwa, a z drugiej nauce dobrych praktyk w zakresie prowadzenia badań i dokumentowania niematerialnego dziedzictwa kulturowego, czy podtrzymywania przekazu międzypokoleniowego. Szczególną uwagę obradujący zwrócą też na to, jak praktycznie powiązać zasady ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego z koncepcją zrównoważonego rozwoju, która została przyjęta we wrześniu 2015 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ - zachęcają organizatorzy.

REKLAMA

Forum zakończy uroczysta Gala w Sukiennicach, będąca niejako świętem dziedzictwa niematerialnego. Podczas Gali nastąpi wręczenie depozytariuszom decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wpisie na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Gospodarzem i partnerem Forum jest Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie.

Więcej informacji "na stronie centrum":niematerialne.nid.pl.

Wystawa „Jeńcy wojenni w okupowanym Krakowie 1939 -1945”

Wystawa „Jeńcy wojenni w okupowanym Krakowie 1939 -1945” prezentuje mało znane fakty dotyczące obozów jenieckich zorganizowanych w Krakowie przez niemieckiego okupanta. Ekspozycja będzie prezentowana od 13.10.2016 do 02.04.2017 r. w oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Fabryka Emalia Oskara Schindlera w Krakowie przy ul. Lipowej 4. Serdecznie zapraszamy!

Na wystawie przedstawiono sytuację jeńców na różnych etapach wojny – od punktów zbornych mieszczących się w mieście w pierwszych dniach września 1939 roku, przez obozy przejściowe i szpital jeniecki, aż po Stalag 369 i jego ewakuację. Wystawa, a także towarzysząca jej publikacja, stanowią pierwszą w Polsce próbę kompleksowego przedstawienia tego tematu.

Mianem Stalagu 369 określa się szereg obozów jenieckich podlegających wspólnej komendanturze mieszczącej się w Borku Fałęckim, w budynku szkoły przy ul. Montwiłła-Mireckiego. W maju 1942 roku przemianowano obóz na Stalag 369. Początkowo przetrzymywano w nim jeńców sowieckich, którzy byli wykorzystywani m.in. przy budowie obozu głównego w Kobierzynie. Docelowymi mieszkańcami obozu głównego w Kobierzynie byli odmawiający pracy na rzecz okupanta jeńcy francuscy z obozów na terenie Rzeszy, którzy sami siebie nazywali „opornymi”. Wraz z grupą Francuzów osadzono tu jeńców belgijskich i holenderskich. Jeńców sowieckich przetrzymywano m.in. w byłych koszarach kawaleryjskich 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego, forcie 33 Krakus, w dawnej garbarni przy ul. Barskiej i w innych punktach miasta.

Wszystkie wymienione zagadnienia dotycząc polskich jeńców wojennych zostaną zaprezentowane za pomocą fotografii i materiałów archiwalnych umieszczonych na ścianach korytarza prowadzącego do sali poświęconej stałemu obozowi jenieckiemu w Kobierzynie.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Nadesłane na Histmag24 : Spotkanie wokół książki „Wołyń bez komentarza” w Warszawie

Wydawnictwo Fronda wraz z Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki zaprasza na spotkanie poświęcone książce „Wołyń bez komentarza”. Spotkanie odbędzie się w piątek 14 października o godz. 17.30 w Przystanku Historia (ul. Marszałkowska 21/25 w Warszawie).

REKLAMA

Książka „Wołyń bez komentarza” jest zbiorem materiałów źródłowych. Nigdy nie publikowane drukiem relacje tych, którzy przeżyli wołyńską rzeź w 1943 r. Zapis reportaży i audycji radiowych, oryginalne listy i pamiętniki ocaleńców, spisane relacje świadków i ich rodzin. Dokumenty polskie i ukraińskie, w tym protokoły przesłuchań banderowców, odezwy i rozkazy Ukraińskiej Powstańczej Armii, dokumenty IPN, protokoły z miejsc zbrodni oraz inne bardzo mało znane materiały źródłowe - informują organizatorzy.

W spotkanie udział wezmą:

  • Ewa Siemaszko – badaczka i autorka publikacji na temat ludobójstwa dokonywanego na Wołyniu. Laureatka Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza za monografię "Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945" wraz z ojcem Władysławem Siemaszko. Odznaczona Medalem Pro Memoria oraz nagrodą Kustosza Pamięci Narodowej;
  • Anna Lisiecka – dziennikarka programu 2 Polskiego Radia. Autorka reportaży o Wołyniu, m. in. reportażu "Kainowa zbrodnia" nagrodzonego Główną Nagrodą Wolności Słowa SDP.
  • spotkanie poprowadzi Dorota Adamów-Bielkowicz – redaktor i publicysta, specjalista ds. PR. Autorka audycji o Wołyniu, w tym, audycji „Wołyń ‘70” wyróżnionej w konkursie IPN.

Książka wydana nakładem Zona Zero Sp. z o.o., dystrybucja i promocja Wydawnictwo Fronda.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku

„Karaimi, prawosławni i mormoni” – międzykulturowy spacer w Warszawie

Muzeum POLIN i Centrum Wielokulturowe zapraszają, w niedzielę 16 października o godz. 14.00 na autorski spacer przygotowany przez uczestniczki kilkutygodniowego kursu dla przewodników miejskich i migrantów. Zbiórka przy wejściu od strony ul. Wolskiej na cmentarz prawosławny na Woli.

Spacer rozpoczniemy od nagrobka z kamienną księgą, naprzeciw cerkwi św. Jana Klimaka na cmentarzu prawosławnym na Woli. W trakcie spaceru odwiedzimy cerkiew, zwiedzimy cmentarz prawosławny i cmentarz Karaimów. Spacer będzie także okazją do odwiedzenia centrum Mormonów, którzy bardzo chętnie jako co-przewodnicy opowiedzą o najważniejszej dla nich księdze - informują organizatorzy. - Podczas naszej wycieczki zobaczymy jacy ludzie zapisali swoje imiona na kartach dziejów Warszawy. Co łączy Aleksandra Gudzowatego, profesora Nowosielskiego, budowniczych Warszawy, generała Starynkiewicza i ofiary Wielkiego Głodu? Przejdziemy od kamiennych ksiąg nagrobnych do Księgi Mormonów. Poznamy anegdoty o krymskich Karaimach i świat wyznawców Kościoła Świętych Dnia Ostatniego oraz miejsce spoczynku Króla Kawioru.

REKLAMA

Prowadzące:

  • Elżbieta Gliszczynska - reemigrantka, w USA spędziła 30 lat. Przewodnik miejski po Warszawie i przewodnik po ogrodzie botanicznym w Powsinie.
  • Małgorzata Małachowska - warszawianka, aktywistka, zaangażowana w poprawę losu osób niepełnopsrawnych, debitująca pisarka i przewodniczka
  • Natalia Kravets - nauczycielka z Ukrainy, z Krymu, podróżniczka, pasjonatka historii Ukrainy i Krymu, początkująca przewodniczka

Ze względu na teren spaceru organizatorzy proszą o zabranie wygodnych butów. Trasa ma wiele barier dla osób poruszających się na wózkach. Spacer obejmuje wejście do cerkwi, w związku z tym prosimy kobiety o zabranie nakrycia głowy.

Wstęp wolny!

Spacer powstał w ramach kursu „Wielowarszawa – kultury, przestrzenie, nasze historie” dla przewodników miejskich i migrantów. Osoby uczestniczące w kursie podczas spotkań i warsztatów przez kilka tygodni rozwijały kompetencje międzykulturowe oraz poszerzały wiedzę o Warszawie – jej wielokulturowym dziedzictwie i współczesnej różnorodności. W ramach kursu powstały cztery ścieżki zwiedzania Warszawy.

Więcej informacji na temat tego i innych spacerów na stronie muzeum.

Konferencja o Historii Kolei w Rybniku

Muzeum w Rybniku kontynuując swoje działania na rzecz troski o upowszechnienie wiedzy o dziejach kolei zaprasza na wystawę „Piękne, użyteczne, zbędne… Obiekty kolejowe w Polsce”, która będzie czynna od 12 września do 30 listopada 2016 r. Jej celem jest prezentacja architektury kolejowej jako wartościowego, ale zwykle niedocenianego elementu polskiego krajobrazu, wskazanie wartości kulturowych architektury kolejowej z różnych epok oraz roli, jaką odgrywa w tworzeniu krajobrazu kulturowego. Elementem towarzyszącym wystawie „Piękne, użyteczne, zbędne… Obiekty kolejowe w Polsce” prezentowanej w Muzeum w Rybniku jest V Rybnicka Konferencja o Historii Kolei, która odbędzie się ** w czwartek, 20 października**.

Konferencja będzie transmitowana na muzealnym kanale w portalu Youtube

Wstęp na konferencję jest bezpłatny. Do udziału organizatorzy szczególnie zapraszają uczniów, miłośników kolei oraz wszystkich zainteresowanych historią Polski.

Więcej informacji:

www.architekturakolejowa.pl

www.muzeum.rybnik.pl

Polecamy e-book Michała Beczka – „Wikingowie na Rusi”

Michał Beczek
„Wikingowie na Rusi”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
135
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-37-2
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone