Zapowiedzi imprez historycznych (23.03.2017)

opublikowano: 2017-03-23 14:21
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zapraszamy do lektury kolejnego przeglądu najciekawszych nadchodzących wydarzeń historycznych wybranych subiektywnie przez redakcję portalu Histmag.org. W najbliższym czasie warto wybrać się na ciekawe historyczne imprezy w Warszawie, Krakowie i Poznaniu!
REKLAMA

„Jak wygląda rumuńska pamięć społeczna i polityka historyczna?” – spotkanie w Warszawie

Studenckie Koło Naukowe Historyków UW, Rumuński Instytut Kultury, Dom Spotkań z Historią oraz autorzy zapraszają na promocję popularnonaukowego przewodnika "Bukareszt. Miasto pamięci". Spotkanie odbędzie się w piątek 24 marca o godzinie 18:00 w warszawskim Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20).

„Bukareszt. Miasto pamięci” to kolejny z serii przewodników po pamięci społecznej stolic dawnego bloku komunistycznego. Po Berlinie i Budapeszcie zespół młodych polskich historyków przeprowadził badania w stolicy Rumunii. Efektem jest wyjątkowa książka, która przybliża nie tylko historię, ale również symboliczne znaczenia wybranych miejsc pamięci Bukaresztu.

Podczas spotkania autorzy książki przedstawią wnioski z badań przeprowadzonych w przestrzeni miejskiej Bukaresztu, a także zaprezentują najciekawsze fenomeny rumuńskiej pamięci społecznej, m.in. stosunek do okresu komunizmu, mit „Małego Paryża” czy skomplikowaną pamięć o II wojnie światowej. Spotkanie będzie również okazją do porównania trzech przebadanych już miast: Berlina, Budapesztu i Bukaresztu. Po prezentacji zaplanowany jest czas na dyskusję z publicznością.

— Jak wygląda rumuńska pamięć społeczna i polityka historyczna? To podstawowe pytanie, które towarzyszyło nam podczas pracy nad książką. Staraliśmy się na nie odpowiedzieć, badając konkretne miejsca pamięci w Bukareszcie. Opisaliśmy je w szerokim kontekście historycznym, biorąc pod uwagę zmienne koleje losów Rumunii, a także przemiany społeczne oraz kulturowe, które miały miejsce w XX wieku_ – zachęcają organizatorzy.

Po części merytorycznej organizatorzy zapraszają na lampkę rumuńskiego wina. W prezencie dla gości spotkania przygotowaliśmy bezpłatne egzemplarze przewodnika „Bukareszt. Miasto pamięci".

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

„Czy można połączyć Gwiezdne Wojny i Uniwersytet?” – konferencja w Poznaniu

Rola świadomości historycznej w uniwersum Gwiezdnych Wojen, propaganda w okresie panowania Palpatine’a czy recepcja motywów średniowiecznych - o tych i innych aspektach funkcjonowania odległej Galaktyki opowiedzą prelegenci podczas II edycji Galaktycznego Uniwersytetu w Poznaniu. Wydarzenie pod naszym patronatem! Wydarzenie to będzie miało miejsce w dniach 24-25 marca na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Galaktyczny Uniwersytet powstał z inicjatywy Sekcji starożytnej Amici Antiquitatis Koła Naukowego przy Instytucie Historii UAM.

REKLAMA

Kiedy mgr Mateusz Raszyński wystąpił z tematem: "Gwiezdne Wojny a starożytność” zdziwiłem się, że na spotkaniu (w czerwcu!) pojawiło się dużo nowych twarzy - opowiada Roman Deiksler, przewodniczący sekcji - dlatego pomyślałem o zorganizowaniu czegoś większego łączącego Gwiezdne wojny i naukę. Do realizacji pomysłu wróciłem po wakacjach, kiedy ogłoszono konkurs na inicjatywę studencką Kowadło. Wówczas wspólnie z moim kolegą, Adrianem Trzossem przygotowaliśmy projekt. Gdy okazało się, że zajęliśmy w nim 3 miejsce i wzięliśmy się za organizację Galaktycznego Uniwersytetu, w której ważną rolę odegrała Patrycja Kryk i Barbara Szeląg

W tym roku oprócz wysłuchania referatów uczestnicy będą mogli zagrać w planszówki oraz zapoznać się z komiksami o Gwiezdnych Wojnach w specjalnie do tego przygotowanej czytelni. Wszystkie prelekcje będą tłumaczone na język migowy. Pierwszego dnia konferencji odbędzie się także Koncert Muzyki Filmowej, na który należy zarezerwować bezpłatne miejsce, poprzez e-maila na adres: [email protected].

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

„Akcja pod Arsenałem” – rocznicowy spacer z przewodnikiem w Warszawie

Skarby Warszawy zapraszają w niedzielę 26 marca o godzinie 13:00 na rocznicowy spacer „Akcja pod Arsenałem”. Zbiórka przy pomniku Mikołaja Kopernika, obok Pałacu Staszica.

Zbliża się 74. rocznica bohaterskiej i bezprecedensowej akcji "Meksyk II", doskonale wszystkim znanej jako Akcja pod Arsenałem. Dokładnie w rocznicę tych wydarzeń chcemy o nich opowiedzieć - prześledzić ich przebieg i wytłumaczyć, jak do nich doszło. Spotkanie będzie też doskonałym pretekstem do snucia opowieści o okupowanej Warszawie oraz innych akcjach i przejawach oporu polskiego Podziemia – zachęcają organizatorzy.

Na spacerze będzie można się dowiedzieć m. in.:

  • Jak wyglądała Akcja pod Arsenałem?
  • Kogo uwolniono oprócz Rudego?
  • Za co aresztowano pomnik Kilińskiego?
  • W jaki sposób przeprowadzono Akcję Góral i skąd ta nazwa?
  • Kto poślubił trupa?
  • Dlaczego Podziemie zlikwidowało znanego aktora?
  • Co oznaczał żółw narysowany na murze?
  • Skąd kryptonim "Wawer" dla Organizacji Małego Sabotażu?
  • Jaki był los bohaterów "Kamieni na szaniec"?
REKLAMA

Spacer poprowadzi Marcin Strachota, licencjonowany przewodnik miejski.

Cena spaceru: 10 zł/os. Dzieci do lat 10 – bezpłatnie!

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

Nadesłane na Histmag24 : Otwarcie Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu

W niedzielę 26 marca Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu otwiera w Zamku Przemysła nową ekspozycję sztuki użytkowej. Zamek ze znakomitym punktem widokowym, a także przylegający do budowli teren stanowiący oazę zieleni w samym sercu Poznania.

Oddział Muzeum Narodowego, działający początkowo pod nazwą Muzeum Rzemiosł Artystycznych, a od 1991 roku jako Muzeum Sztuk Użytkowych, przez kilka dekad prezentował zbiory w pięciu salach o łącznej powierzchni ok. 660 m2, w tradycyjnym porządku rzeczowym i chronologicznym - od średniowiecza do współczesności. Wystawione przedmioty eksponowały przede wszystkim bogactwo form, materiałów i użytych technik, ukazując cechy stylowe właściwe dla określonych epok i środowisk – informuje Muzeum – Nowa ekspozycja stała zyskała dodatkową powierzchnię i zupełnie nową organizację. Kolekcję wyeksponowano w sposób, który ułatwia poznanie i zrozumienie ludzkich potrzeb, pragnień i zainteresowań, dając jednocześnie obraz życia materialnego, duchowego oraz intelektualnego minionych okresów. W pokazie przyjęto narrację chronologiczno – problemową. W każdej epoce wyznaczono wątki powiązane z panującymi w tym czasie ideami, trendami, klimatem i smakiem oraz osiągnięciami artystycznymi, a prezentowane muzealia z różnych dziedzin sztuki użytkowej wybrano pod kątem ich związku z człowiekiem – w aspekcie materialnym i duchowym, w sferze prywatnej i publicznej, na różnych etapach jego życia. Wystawa muzealna staje się opowieścią o samym człowieku.

Godziny otwarcia: poniedziałek nieczynne; wtorek, środa czwartek 9.00 – 15.00, piątek 12.00 – 21.00, sobota, niedziela 11.00 – 18.0

Bilety: 12 zł/ normalny 8 zł/ ulgowy 1 zł / uczniowie i studenci w wieku od 7 do 26 lat,

We wtorek wstęp bezpłatny!

REKLAMA

„Dysydenci. Nieuleczalnie nieposłuszni” – spotkanie z autorem książki w Warszawie

Ośrodek KARTA zaprasza we wtorek 28 marca o godz. 18.00 do Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) na spotkanie z panem Aleksandrem Podrabinkiem – postacią wyjątkową, jednym z najbardziej aktywnych i szeroko znanych na świecie działaczy sowieckiego ruchu dysydenckiego, zaangażowanym m.in. w walkę z psychiatrią represyjną w ZSRR, obecnie działaczem demokratycznym (wraz z Borysem Niemcowem był jednym ze współzałożycieli Ruchu „Solidarność”), niezależnym dziennikarzem, autorem wydanej właśnie książki „Dysydenci. Nieuleczalnie nieposłuszni” i Zbigniewem Gluzą, prezesem Ośrodka KARTA, wydawcy książki.

Spotkanie poprowadzi dr Mariusz Maszkiewicz, autor przedmowy.

Wstęp wolny.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

Salon książki Krakowskiej „Ostoja tradycji”

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza w środę 29 marca o godz. 18.00 do Starej Synagogi na kolejny Salon Książki Krakowskiej. Tym razem MHK zaprezentuje katalog do wystawy czasowej „Ostoja tradycji”. Rozmawa będzie dotyczyć bohaterki wystawy… Starej Synagogi.

W katalogu towarzyszącemu wystawie znajdują się bogato ilustrowane artykuły na temat architektury, historii i społecznej roli Starej Synagogi. Pożytecznym uzupełnieniem wiedzy o dziejach zabytku i krakowskiego rabinatu są opracowania poświęcone badaniom archeologicznym prowadzonym przy Starej Synagodze w latach 2014–2016 oraz systematycznej prezentacji urzędujących rabinów krakowskiej gminy żydowskiej od średniowiecza po wiek XX. Książka zawiera także katalog obiektów prezentowanych na wystawie: prac malarskich i graficznych oraz zabytków archeologicznych, pozyskanych w trakcie wspomnianych badań przy Starej Synagodze w ostatnich trzech latach.

W spotkaniu wezmą udział autorzy artykułów zamieszczonych w publikacji:

  • Eugeniusz Duda (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa),
  • Anna Jodłowiec – Dziedzic (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa),
  • Elżbieta Długosz (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa),
  • Dariusz Niemiec (Uniwersytet Jagielloński).

Publikacja będzie sprzedawana podczas spotkania z 50 % rabatem.

Spotkanie poprowadzi Marcin Baran.

Wstęp wolny!

Więcej informacji na stronie Muzeum.

Polecamy e-book Pawła Rzewuskiego „Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”:

Paweł Rzewuski
„Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
109
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-6-0

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone