Zapytaliśmy wystawców Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie 2025 o historyczne nowości na ich stoiskach

opublikowano: 2025-05-16, 21:11
wszelkie prawa zastrzeżone
Wybraliśmy się z wizytą na Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie 2025, aby porozmawiać z wystawcami i zapytać ich, co w tym roku „poleca szef kuchni” z zakresu historii. Czym pochwalili się nasi rozmówcy?
reklama
Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie 2025

Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie jak co roku gromadzą pasjonatów książek, jak i wystawców, chętnie prezentujących nowości w swoich ofertach oraz proponujących spotkania z wybranymi autorami. Łatwo się pogubić w gąszczu propozycji, dobrze więc zapytać ludzi, którzy pracują na co dzień z książkami i wiedzą, na co warto zwrócić uwagę. Nas oczywiście interesują przede wszystkim nowości z zakresu historii. Sprawdźmy, jakie propozycje dla historyków i osób zainteresowanych historią mają w tym roku wydawcy:

ArtRage

Pan Krzysztof Cieślik z Artrage przedstawił nam „Krzywdę” Pawła Rzewuskiego. Dowiedzieliśmy się, że najnowsza powieść w wydawnictwie jest fikcją historyczną, osadzoną w XVII-wiecznej Polsce. Książka jest jednak bliska rzeczywistemu obrazowi Rzeczpospolitej. Zawiera też elementy horroru i nadprzyrodzone.

Natomiast Pani Karolina Jakubiak opowiedziała nam o „Władcy Piachu” Mii Couto. Jak mówiła: „Mamy tu XIX-wieczny Mozambik i dwójkę głównych bohaterów. Pierwszym jest republikanin skazany na banicję do Mozambiku ze względu na to, że brał udział w spisku przeciwko królowi. Został tam wysłany, żeby przejąć władzę nad lokalnym posterunkiem. Trafia w sam środek plemiennej walki. Oprócz tego nawiązuje dziwną relację władzy z miejscową dziewczyną, Mozambijką która jest jego tłumaczką. Ta relacja nie jest taka, powiedzmy, romansowa, trochę polega na wykorzystywaniu, trochę na pociągu seksualnym. Głównym tematem powieści jest portugalski kolonializm, Mozambik i strategie przetrwania miejscowej społeczności,  w jaki sposób sobie pod tym batem poradzić. Powiem szczerze, że ja nigdy wcześniej nie czytałam powieści z Mozambiku. A Mia Couto to jest w tym momencie taki jedyny szerzej znany mozambijski pisarz, od lat wskazywany jako kandydat do Nagrody Nobla. Czytało się to wspaniale i bardzo wartko. Pierwszy raz w życiu spotkałam się z mozambijską literaturą, a tym samym z perspektywą Mozambijczyka względem portugalskiej kolonii i kolonizatorów. Bardzo polecam, kawał pisania, super się to czyta!”

Bo.wiem / Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Pani Agnieszka Andreas z Bo.wiem zaproponowała nam książki „Nomadzi. Wędrowni twórcy cywilizacji” Anthony'ego Satinna oraz „Tam, gdzie mieszka wiatr. Archeologiczne zagadki Bliskiego Wschodu” Piotra Kołodziejczyka. Drugą z propozycji, według słów pani Agnieszki czyta się naprawdę dobrze, a jest przy tym świetna merytorycznie.

Europejskie Centrum Solidarności

reklama

Pan Tomasz Bach z Europejskiego Centrum Solidarności polecił nam „Rozmowy czasu przełomu” Macieja Łętowskiego oraz Tomasza Sikorskiego, o których opowiadał „Książka w formie wywiadu, rozmowy z postaciami z polityki z lat 1989-1991. Kaczyńscy, Tusk z tamtego okresu – fajnie się czyta, jakie wtedy mieli poglądy i jak się teraz troszkę zmieniło ich postrzeganie pewnych rzeczy. Jest też Macierewicz i inne najbardziej znane osoby”. Nasz rozmówca wyróżnił również świetnie sprzedającą się „Kuchnię (w) PRL”.

Wydawnictwo NOVAE RES

Pani Dorota Konkel z Wydawnictwa NOVAE RES poleciła nam książkę „Inni” Wojciecha Maksymowicza. Jak zaznaczała: „Autor jest profesorem, był również ministrem zdrowia. Przepiękna powieść historyczna, wciągająca, serdecznie polecam!” Z fikcji osadzonej w historii pani Dorota pokazała nam trylogię „Sekrety Domu” Agnieszki Janiszewskiej. 

Krytyka Polityczna

Przedstawicielka Krytyki Politycznej pani Vendula Czabak zaproponowała nam „Brzydkie słowo na „k”” Piotra M. Majewskiego. Jak mówiła: „Jest to książka historyczna o kolaboracji podczas II wojny światowej, ale też o tych wcześniejszych jej formach. Zajmuje się właściwie całą Europą. W swoim profesorskim stylu profesor Majewski z erudycją wspaniale opisuje historię i wyciąga wnioski.  Myślę, że można polecić tę książkę każdemu miłośnikowi historii”.

POLECAMY

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://sklep.histmag.org/

Wydawnictwo Literackie

Pan Piotr Bartula z Wydawnictwa Literackiego wskazał nam między innymi na „Nic to! Dlaczego historia Polski musi się powtarzać?” Jana Maciejewskiego. Jak mówił: „Jest to rozprawienie się z mitem romantycznym polskiej historii. Dlaczego tak od kilkuset lat jesteśmy kozłem ofiarnym i przelewamy krew na rzecz wolności ojczyzny”  Zwrócił naszą uwagę także na „Wojnę oczami wroga” Grzegorza Bobreka. Pan Piotr wspomniał, że historia II wojny światowej zwykle przedstawiana jest oczami aliantów, zwycięzców, tutaj natomiast znany youtuber Grzegorz Bobrek przyjął perspektywę sojuszników Hitlera.

Wydawnictwo Agora

Na stoisku Wydawnictwa Agora zaproponowano nam między innymi „Najmądrzejszego. Biografię Sokratesa” Krzysztofa Łapińskiego oraz „Pokój z widokiem na wojnę. Historię Izraela” Konstantego Geberta.

Wydawnictwo Księgarnia Akademicka

Pan Marek Drabik z Wydawnictwa Księgarni Akademickiej zwrócił naszą uwagę na „Krakowski Kazimierz. Historia i kultura” Bogusława Krasnowolskiego. Jak zaznaczył: „To bardzo ciekawy spis, bo bardzo dokładny. Prześledzenie obyczajowości, począwszy od małżeństw, zgonów, sposobów chowania, hafty krakowskie. To jest cała seria stricte historyczna.” Pan Marek polecił nam także „Rekonstrukcję Officium Tenebrarum w Katedrze Wawelskiej w XV wieku na podstawie rękopisów zachowanych w Archiwum Kapitulnym” Anity Pyrek-Nąckiewicz

Międzynarodowe Targi Książki Historycznej w Warszawie 2025 potrwają jeszcze do niedzieli. Po więcej szczegółów zapraszamy poniżej:

Zobacz też:

POLECAMY

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://sklep.histmag.org/

reklama
Komentarze
o autorze
Mateusz Balcerkiewicz
Redaktor naczelny portalu Histmag.org, kustosz Archiwum Akt Nowych w Warszawie, absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim. Redaktor naukowy i współtwórca portalu 1920.gov.pl. Hobbystycznie członek grupy rekonstrukcyjnej Towarzystwo Historyczne "Rok 1920" oraz gitarzysta.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2025 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone