„Zatoka szpiegów” - nowy serial w zimowej ramówce TVP1

opublikowano: 2023-11-11 12:03
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
„Zatoka szpiegów” to nowy serial, który trafi do ramówki TVP1 w styczniu 2024 roku. Produkcja, której akcja rozgrywa się latem 1940 roku w Gdyni i Gdańsku, opowiada o losach Franza Nuemanna, młodego oficera Abwehry, który zostaje alianckim szpiegiem.
REKLAMA
(fot. materiały promocyjne TVP)

Zobacz także:

„Zatoka szpiegów” w TVP 1 w styczniu 2024 roku

„Zatoka szpiegów” to nowy serial kostiumowy polskiej produkcji. Sensacyjno-wojenna opowieść składa się z 9 odcinków. Fabuła przypomina nieco historię Hansa Klossa ze „Stawki większej niż życie”, jednakże jak zdradzili scenarzyści, losy głównego bohatera Franza nie zostały zainspirowane żadną prawdziwą postacią. To mieszkający na Pomorzy pół-Niemiec i pół-Polak, pochodzący z dobrej niemieckiej rodziny, która od lat mieszka w Gdańsku. Kiedy odkrywa swoje polskie korzenie, zostaje alianckim szpiegiem. Otrzymuje zadanie pozyskania informacji na temat działalności Kriegsmarine podczas bitwy o Atlantyk. Umiejętnie balansuje między Niemcami i aliantami. Wielokrotnie grozi mu dekonspiracja, a za każdym razem jest zmuszony dokonać wyboru między rodziną, ojczyzną a miłością, bowiem spotyka też dwie kobiety, które sporo namieszają w jego życiu - Polkę Annę oraz Niemkę Gretę..

Choć główny bohater nie ma swego realnie istniejącego pierwowzoru, nie oznacza to, że produkcja nie ma związków z historią. Scenarzyści, tworząc fabułę, zawarli w niej odnośniki do wydarzeń, które rozegrały się w pierwszych latach II wojny światowej w Gdyni i Gdańsku. Chodzi m.in. o wizytę w Gdyni pancernika "Bismarck", niemieckie prace nad torpedami czy przechwycenie danych o misjach "wilczych stad" U-bootów.

Jak zapowiadają twórcy, „Zatoka szpiegów” opowiadając o szpiegowskich historiach, łączy w sobie kilka gatunków: kino akcji, kino sensacyjno-wojenne, ale i romans.

Serial powstał na podstawie scenariusza, który napisali Michał Godzic i Wojciech Lepianka, a reżyseruje go Michał Rogalski, który stoi także za innym hitem TVP, czyli „Polowaniem na ćmy”. Za zdjęcia odpowiada Maciej Lisiecki, za scenografię - Karina Baran, dekoracje wnętrz - Beata Karaś, z kolei za kostiumy Wanda Kowalska, a za charakteryzację Dariusz Krysiak.

W rolach głównych zobaczymy Bartosza Gelnera (Franz), Karolinę Kominek (Greta), Mariusza Bonaszewskiego (Kessler), Wiktorię Supryn (Ilse), Michała Balickiego (Engel) oraz Marię Świłpę (Anna).

„Zatokę szpiegów” na małym ekranie zobaczymy w styczniu 2024 roku. Emisję kolejnych odcinków zaplanowano na antenie TVP 1 w niedziele o godzinie 20.20. Premiera telewizyjna odbędzie się 7 stycznia, ale wcześniej produkcja będzie dostępna w serwisie TVP VOD.

Jak poinformował Press.pl, Telewizja Polska rozpoczęła już prace nad drugim sezonem serialu.

Źródła:

www.centruminformacji.tvp.pl,

www.tvp.pl

www.tvp.info,

www.press.pl

Polecamy e-book Weroniki Kulczewskiej-Rastaszańskiej pt. „Sto lat Nosferatu. Historia wampirów na ekranie”:

Weronika Kulczewska-Rastaszańska
„Sto lat Nosferatu. Historia wampirów na ekranie”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
131
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-60-0
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone