Zbliżają się Europejskie Dni Dziedzictwa 2010

opublikowano: 2010-09-10 14:22
wolna licencja
poleć artykuł:
W dwa najbliższe weekendy (11-12 i 18-19 września) na terenie całego kraju odbędą się Europejskie Dni Dziedzictwa, czyli najważniejsze święto zabytków kultury na Starym Kontynencie. W tym roku impreza odbywać będzie się pod hasłem _Od pomysłu do przemysłu_ - głównym jej celem będzie zainteresowanie społeczeństwa historią obiektów przemysłowych.
REKLAMA

Idea imprezy narodziła się w 1985u r. w czasie II Konferencji Rady Europy, a Europejskie Dni Dziedzictwa w obecnej formie organizowane są od 1991 r. Polska przystąpiła do tej akcji w 1993 r.

Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Imprezy skierowane są do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje im wymiar uniwersalny. Właśnie takie inicjatywy sprawiają, że idea EDD zyskuje nowych zwolenników, stając się tym samym najważniejszym wydarzeniem kulturalnym Starego Kontynentu.Z każdym rokiem imprezy organizowane w ramach EDD zyskują na popularności – piszą na stronie imprezy jej organizatorzy. Cel tegorocznej akcji opisują w sposób następujący: Naszym celem jest ukazanie wartości zabytków techniki i ich znaczenia dla narodowego dziedzictwa kulturowego, szerzenie o nich wiedzy, zaprezentowanie, jak wyglądała produkcja przemysłowa kiedyś i jak wygląda dziś. Pragniemy zwrócić uwagę na architekturę przemysłową, pokazać polską myśl techniczną, dzieła polskich wynalazców i projektantów, przykłady naszego oryginalnego wzornictwa, a także przypomnieć ginące zawody oraz związane z działalnością produkcyjną, obecnie często już zapomniane tradycje, święta i obrzędy.

Na stronie edd.com.pl znajduje się kalendarium wszystkich imprez organizowanych w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa.

Zobacz też:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone