Zbrodnia bez kary. Kontrowersje związane z procesem rozliczeń po II wojnie światowej [Video]

opublikowano: 2023-09-18 06:35
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Po zakończeniu II wojny światowej w rękach aliantów zachodnich znalazło się blisko 800 tysięcy esesmanów. Sprawy sądowe wytoczono 6 tysiącom z nich, z czego tylko 124 zostało skazanych za popełnione zbrodnie. Jak to możliwe, że tylu niemieckich zbrodniarzy zdołało uniknąć kary? O tym dowiecie się z materiału opublikowanego na kanale Muzeum Historii Polski!
REKLAMA
Fot. screen z kanału Muzeum Historii Polski

Po II wojnie światowej rozpoczęto zapowiedziany już na konferencji jałtańskiej proces denazyfikacji Niemiec. Realizowany przez wojskowe władze okupacyjne USA, ZSRR, Wielkiej Brytanii i Francji w podległych im strefach okupacyjnych, zakładał oczyszczenie ich z pozostałości zbrodniczej ideologii poprzez m.in. rozwiązanie wszelkich instytucji nazistowskich, zniesienie nazistowskiego ustawodawstwa i postawienie przed sądem osób winnych zbrodni wojennych. To ostatnie okazało się jednak dużo trudniejsze, niż mogłoby się wydawać.

Chociaż procesy norymberskie przeciwko głównym zbrodniarzom Trzeciej Rzeszy ciągnęły się przez kilka lat, kara dosięgła zaledwie garstkę zbrodniarzy wojennych. Jak dokładnie wyglądał proces rozliczania zbrodni wojennych popełnionych przez hitlerowskie Niemcy? Jak to możliwe, że tak wielu ich sprawcom udało się uniknąć odpowiedzialności za swoje czyny i jak potoczyły się ich losy po wojnie? Tego dowiecie się z materiału „Zbrodnie nierozliczone. Niemcy, którzy uniknęli kary” opublikowanego na kanale Muzeum Historii Polski!

Video dostępne poniżej:

Zobacz też: 

Polecamy e-book Mateusza Kuryły – „Powaby totalitaryzmu. Zarys historii intelektualnej komunizmu i faszyzmu”

Mateusz Kuryła
„Powaby totalitaryzmu. Zarys historii intelektualnej komunizmu i faszyzmu”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
116
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-23-5
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone