Zbroja pod choinkę. To prezent Węgier dla Polski

opublikowano: 2020-12-27 11:07
wolna licencja
poleć artykuł:
Dziecięca zbroja króla Zygmunta II Augusta znajdująca się w zbiorach Muzeum Narodowego w Budapeszcie niedługo zostanie przekazana Polsce. Taką decyzję podjął węgierski rząd. Okazuje się, że do Węgier trafiła przez przypadek.
REKLAMA
fot. FB premiera Mateusza Morawieckiego

Drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia, 26 grudnia 2020 roku, premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w zbiorach Muzeum Narodowego w Budapeszcie znajduje się renesansowa zbroja młodego Zygmunta II Augusta, która została wykonana w XVI wieku. Był to dar Ferdynanda I z okazji zaślubin Zygmunta z Elżbietą, córką cesarza. Niebawem trafi ona do Polski. Dlaczego? Okazuje się, że premier Węgier Victor Orban zdecydował się przekazać wyjątkowy zabytek Polsce.

24 grudnia, w Wigilię Bożego Narodzenia, rząd węgierski podjął decyzję, by ta unikatowa pamiątka stanowiąca część historycznego dziedzictwa Polski, trafiła do naszych zbiorów muzealnych. To kolejny przykład naszych doskonałych relacji z Węgrami, partnerskiej współpracy oraz osobistej przychylności premiera Viktora Orbana – wyjaśnia premier Mateusz Morawiecki.

Premier dodał też, że zbroja Zygmunta II Augusta prawdopodobnie będzie jedyną, w pełni zachowaną, zbroją polskiego króla znajdującą się obecnie w zbiorach Rzeczpospolitej.

Z istniejących dokumentów wynika, że została wykonana przez płatnerza z Innsbrucku, a monogram „E S” na jej napierśniku oznacza imiona Elisabetha i Sigismund – podkreśla premier Morawiecki.

Jak zbroja trafiła do stolicy Węgier? Po I wojnie światowej doszło do podpisania umowy o podziale zbiorów wiedeńskich oraz traktatów pokojowych z Trianon i Saint-Germain. To wtedy przekazano ją do Budapesztu. Stało się tak, ponieważ sądzono wówczas, że zbroja została wykonana z okazji zaręczyn wnuczki cesarza Maksymiliana I arcyksiężniczki Marii z Ludwikiem, synem węgierskiego króla Władysława II. Okazuje się, że tak jednak nie było. Austriacki badacz Bruno Thomas w 1939 roku ustalił, że zbroja należała do Zygmunta II Augusta.

Zgodnie ze spekulacjami czynionymi przez węgierskie media zbroja może być drogocenna. Powołując się na analogię do zbroi pochodzącej z XVII wieku z północnych Włoch, którą sprzedano na aukcji domu Sotheby's za ponad 1 mln funtów, wskazują, że i w tym przypadku może być podobnie.

Jako ciekawostkę można dodać, że inne zbroje należące do polskich władców znajdują się w zbiorach m.in. Livrustkammaren, czyli w najstarszym szwedzkim muzeum, które zostało utworzone w 1693 rok. Znajduje się w Pałacu Królewskim w Sztokholmie. Trafiły tam zabytki zrabowane przez Szwedów podczas wojen o Inflanty, Potopu i wojny północnej. W zbiorach tych znajduje się m.in.:

  • paradna zbroja Zygmunta Augusta, dar z 1574 r. Anny Jagiellonki dla króla szwedzkiego Jana III Wazy, wykonana przez Kunza Lochnera w Norymberdze,
  • zbroja młodzieńcza Władysława IV wykonana w Mediolanie w latach 20. XVII wieku,
  • tarcza z 1548 należąca prawdopodobnie do króla Zygmunta Augusta,
  • tarcza z drewna i wytłaczanej skóry z XVI w., z wizerunkiem Zygmunta Augusta, a po wewnętrznej stronie z herbem Polski i Litwy,
  • hełm króla Władysława IV,
  • trzy zbroje Władysława IV;
  • tarcza herbowa uprzęży na głowę konia należącej do Zygmunta III.
Paradna zbroja Władysława Wazy znajdująca się w zbiorach Livrustkammaren, fot. CC BY-SA 2.5

Źródła:

www.onet.pl, Facebook premiera Mateusza Morawieckiego

Polecamy e-book Anny Wójciuk – „Jedz, pij i popuszczaj pasa. Staropolskie obyczaje i rozrywki”

Anna Wójciuk
Jedz, pij i popuszczaj pasa. Staropolskie obyczaje i rozrywki
cena:
11,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
115
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-41-9
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone