Zbudują Muzeum Lema za 105 mln złotych

opublikowano: 2019-03-27 13:00
wolna licencja
poleć artykuł:
W Krakowie powstanie Centrum Literatury i Języka „Planeta Lem”. Obiekt zaprojektują członkowie warszawskiej pracowni JEMS Architekci, która wygrała prestiżowy międzynarodowy konkurs. Zobaczcie wizualizacje!
REKLAMA
Stanisław Lem, 2005, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

Muzeum Lema zostanie utworzone w zabytkowym gmachu Składu Solnego, znajdującego się na krakowskim Zabłociu. Działka, na której powstanie ma powierzchnię ok. 1 hektara i położona jest przy ul. Na Zjeździe 8. Niebawem za sprawą warszawskich architektów Skład Solny zmieni się nie do poznania. Do istniejącego budynku zostanie dobudowany nowoczesny obiekt.

Przypomnijmy, że o zagospodarowaniu Składu Solnego mówiło się już od dawna. Planowano tu umieścić najpierw Krakowskie Biuro Festiwalowe, później - siedzibę Sinfonietty Cracovii, a także Muzeum Podgórza czy Biblioteki Kraków. Teraz budynek w końcu otrzyma nowe życie.

Inwestycja warta 105 mln złotych zostanie ukończona w 2023 roku

Muzeum to zostanie poświęcone Stanisławowi Lemowi, rozpoznawalnemu na całym świecie polskiemu pisarzowi science fiction, filozofowi i futurologowi.

W obiekcie powstanie multimedialna wystawa stała przywołująca tematy poruszane przez pisarza na kartach jego powieści i opowiadań, a także aula na 400 osób, księgarnia, mediateka, przestrzeń coworkingowa oraz czytelnia.

JEMS Architekci to pracownia założona w 1988 roku. Zespół ma już na swoim koncie wiele innowacyjnych realizacji. To oni stworzyli projekt siedziby Agory, Hali Koszyki, poznański Pixel, czy Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach.

Źródła:

www.tvp.info, www.noizz.pl, www.jems.pl, www.karnet.krakow.pl

Polecamy e-book Agnieszki Woch – „Geniusze, nowatorzy i skandaliści polskiej literatury. Od Przybyszewskiego do Gombrowicza”

Agnieszka Woch
„Geniusze, nowatorzy i skandaliści polskiej literatury. Od Przybyszewskiego do Gombrowicza”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
113
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-24-2
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone