Zmarł Janusz Rewiński - ceniony aktor i satyryk

opublikowano: 2024-06-04 09:47
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Janusz Rewiński był aktorem, satyrykiem i posłem na Sejm I kadencji. Grał zarówno w teatrze, jak i w filmie. Choć wykreował wiele ról, zostanie zapamiętany jako Stefan "Siara" Siarzewski z filmów "Kiler" i "Kiler-ów 2-óch".
REKLAMA

Janusz Rewiński zapisał się na kartach kinematografii wieloma charakterystycznymi rolami. Jedną z nich jest postać Siary w „Kilerze”. Jednakże początkowo nic nie zapowiadało, że zwiąże swoje życie z aktorstwem, bowiem jako nastolatek podjął naukę we wrocławskim Technikum Budowy Silników Lotniczych. Tuż po jego ukończeniu podjął studia na Wydziale Aktorskim PWST w Krakowie. Bardzo szybko rozpoczął sceniczną karierę. Jeszcze jako żak brał udział w Spotkaniach z Balladą i występował w Piwnicy Pod Baranami. Niedługo później podjął pracę w Teatrze Polskim w Poznaniu. Tam zadebiutował w „Zemście” Aleksandra Fredry, wcielając się w role Wacława oraz Papkina. Debiut został znakomicie odebrany przez krytyków i widzów, dlatego też niedługo później Zenon Laskowik zaproponował mu występy z kabaretem Tey. Następnie podbijał serca publiczności, występując w Kabarecie Olgi Lipińskiej i w warszawskim Teatrze Komedia. Jednakże największą popularność przyniosły mu role filmowe. Grał m.in. w „Podróżach pana Kleksa”,„Pierścień i róża”„Kilerze” i filmie „Kiler-ów 2-óch”, „Zmiennikach” czy „Tygrysach Europy”. Prowadził też swoje programy telewizyjne jak: „Ale plama”, „Szkoda gadać”, „Studio lało-grzało” czy „Siara w kuluarach”. 

Artysta był wielokrotnie nagradzany. Zdobył m.in. nagrodę dla najlepszego aktora podczas I Festiwalu Dobrego Humoru w 2000 roku, nagrodę Gruba Ryba Radia Kolor za niezywkłe poczucie humoru czy Wiktora w kategorii najlepszy artysta estrady (2001) oraz Wiktora w kategorii twórcy programu telewizyjnego lub artystycznego, wspólnie z Krzysztofem Piaseckim za program "Ale plama" w TVN (2004).

Janusz Rewiński zmarł w wieku 74 lat

Janusz Rewiński zmarł 1 czerwca 2024 roku. Miał 74 lata. Jak poinformował jego syn, Jonasz Rewiński: "1 czerwca Tata stoczył walkę ze swoim stanem zdrowia. Niestety tym razem nie dał rady".

Źródła:

www.filmweb.pl,

www.rozrywka.radiozet.pl,

www.rozrywka.spidersweb.pl

Polecamy e-book Małgorzaty Król pt. „Polscy Hipokratesi. Najświetniejsi lekarze Rzeczypospolitej”:

„Polscy Hipokratesi. Najświetniejsi lekarze Rzeczypospolitej”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
215
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-65-5
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone