Opublikowano
2018-01-04 16:02
Licencja
Wolna licencja

Zmarł Tomasz Sarnecki – autor słynnego plakatu „W samo południe 4 czerwca 1989”

2 stycznia 2018 roku zmarł Tomasz Sarnecki – grafik, autor słynnego plakatu „W samo południe 4 czerwca 1989". O jego śmierci poinformowało Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej.


Msza żałobna rozpocznie się o godz. 12, 11 stycznia 2018 r. w kościele Wizytek przy ul. Krakowskie Przedmieście 34 w Warszawie. Uroczystość pogrzebowa rozpocznie się ok. godz. 14 na Cmentarzu Pruszków–Żbików.

Najsłynniejsze dzieło Tomasza Sarneckiego powstało poprzez zmodyfikowanie plakatu Mariana Stachurskiego z roku 1959 do filmu „W samo południe” (w roli głównej w tym dziele wystąpił Gary Cooper). Odnowiony plakat stał się symbolem „Solidarności”, wyborów czerwcowych 1989 roku oraz przemian politycznych w Polsce przęłomu lat 80. i 90.

w samo południe Plakaty "W samo południe", (fot. Wistula, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0).

Tomasz Sarnecki (ur. 1966) – skończył studia na wydziale grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Był prezesem Stowarzyszenia Historycznego „Cytadela", autorem opracowań, artykułów, prezentacji i wystaw historycznych. Oprócz WCEO współpracował także m.in. z Dowództwem Garnizonu Warszawa i Muzeum Wojska Polskiego. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Wybory 4 czerwca 1989 r. – spoty wyborcze i relacje telewizyjne

Częściowo wolne wybory z 4 czerwca 1989 r. były okazją do rozegrania pierwszej od lat autentycznej kampanii wyborczej. Już wtedy zdawano sobie sprawę z tego, że obecność w telewizji to ważny element walki o głosy. Jak zabiegano o względy wyborców? Jak wybory czerwcowe relacjonował Dziennik Telewizyjny?Czytaj dalej...

Źródła: wceo.com.pl, galeriagrafikiiplakatu.pl

Polecamy e-book Tomasza Leszkowicza – „Oblicza propagandy PRL”:

Autor: Tomasz Leszkowicz
Tytuł: „Oblicza propagandy PRL”

ISBN: 978-83-65156-05-1

Wydawca: Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)

Stron: 116

Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

9,9 zł

(e-book)
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Paweł Czechowski

Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org