Zmarł gen. Zbigniew Ścibor-Rylski

opublikowano: 2018-08-03 20:46
wolna licencja
poleć artykuł:
3 sierpnia w Warszawie, w wieku 101 lat, zmarł Zbigniew Ścibor-Rylski, ps. „Motyl” – polski żołnierz, oficer Armii Krajowej, generał brygady Wojska Polskiego, współzałożyciel i prezes Związku Powstańców Warszawskich. O śmierci generała poinformowali m.in. prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz i Muzeum Powstania Warszawskiego.
REKLAMA

Zbigniew Ścibor-Rylski urodził się 10 marca 1917 w Browkach, w obwodzie żytomierskim w polskiej rodzinie szlacheckiej, pieczętującej się herbem Ostoja, mieszkającej na obszarze Ukrainy od XVI wieku. Podczas wojny polsko-bolszewickiej Ścibor-Rylscy przeprowadzili się na Lubelszczyznę, gdzie ostatecznie osiedli w Zwierzyńcu koło Zamościa W 1939 roku. Zbigniew Ścibor-Rylski ukończył Szkołę Podchorążych Lotnictwa w stopniu sierżanta podchorążego. Ukończenie studiów uniemożliwił mu wybuch II wojny światowej.

6 września 1939 roku opuścił Warszawę. Walczył w Samodzielnej Grupie Operacyjnej "Polesie". Osobiście uczestniczył w podpisywaniu aktu kapitulacji Grupy. Podjął wtedy próbę przedarcia się do Rumunii, ale dostał się do niewoli niemieckiej. Udało mu się uciec z oflagu. Od początku 1944 r. jako dowódcza kompanii w 27. Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej przeszedł z nią cały szlak bojowy i dotarł na Lubelszczyznę. Pod koniec lipca został wysłany do Warszawy.

Podczas Powstania Warszawskiego Zbigniew Ścibor-Rylski był dowódcą kompanii „Motyl” w batalionie „Czata 49" Zgrupowania „Radosław” pod dowództwem ppłk. Jana Mazurkiewicza. Jako dowódca kompanii przeszedł cały szlak walk batalionu, najpierw z Woli na Stare Miasto, stąd kanałami do Śródmieścia, dalej na Górny Czerniaków, kanałami na Mokotów i następnymi znów do Śródmieścia. Po Powstaniu przeszedł do konspiracji. Po wojnie pod zmienionym nazwiskiem wyjechał do Poznania, gdzie rozpoczął nowe życie.

W 1948 wziął ślub z poznaną dwa lata wcześniej w Gdańsku Zofią Rapp-Kochańską. W 1984 r. został jednym z członków Obywatelskiego Komitetu Obchodów 40. Rocznicy Powstania Warszawskiego, należał także do grupy inicjatywnej utworzenia Muzeum Powstania Warszawskiego. Później był w składzie Rady Honorowej Budowy Muzeum. W 1990 r. został prezesem Związku Powstańców Warszawskich. Był także sekretarzem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari.

W 2012 ujawniono, że według akt Instytutu Pamięci Narodowej gen. Zbigniew Ścibor-Rylski współpracował po wojnie ze służbami komunistycznymi. Ścibor-Rylski nie zaprzeczył, powiedział, że był "wtyką" w bezpiece. - Moje zadanie polegało m.in. na zbieraniu informacji, na kogo mają haki oraz na kim im zależy - powiedział. Zarzucono mu jednak, że w oświadczeniu lustracyjnym z 2007 zataił swoje związki ze służbami PRL. Rozpoczęto proces lustracyjny, przerwany jednak został już w listopadzie 2016 z uwagi na zły stan zdrowia oskarżonego.

Gen. Ścibor-Rylski był wielokrotnie odznaczany m.in. dwukrotnie Krzyżem Wojennym Virtuti Militari, czy kilkukrotnie Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski.

Źródła: rmf24.pl, wiadomosci.wp.pl

POLECAMY

Polecamy e-booka „Z Miodowej na Bracką”:

Maciej Bernhardt
„Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego”
cena:
Wydawca:
Histmag.org
Okładka:
miękka
Liczba stron:
334
Format:
140x195 mm
ISBN:
978-83-925052-9-7
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone