Opublikowano
2019-02-09 12:01
Licencja
Wolna licencja

Zmarł major Franiszek Karpa - najstarszy ułan w Polsce

Zmarł najstarszy ułan w Polsce. Major Franciszek Karpa w wieku 103 lat odszedł na wieczną wartę. Dziś, 9 lutego, w Toruniu, gdzie mieszkał przez ostanie 74 lata, odbędą się uroczystości pogrzebowe.


Franciszek Karpa urodził się 15 października 1915 w Działdowie. Tam też skończył szkołę średnią i rozpoczął karierę zawodową jako urzędnik działu księgowości w starostwie powiatowym. Kiedy powołano go do odbycia czynnej służby wojskowej w 1937 roku, trafił do 11. Pułku Ułanów Legionowych imienia Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza w Ciechanowie.

Poczet sztandarowy 11. pułku ułanów (fot. Narcyz Witczak-Witaczyński, domena publiczna)

Ukończył szkołę podoficerską, a po niej wcielono go do tworzącego się plutonu narciarsko – kolarskiego. Naturalną koleją rzeczy był udział w kampanii wrześniowej. Walczył w szeregach wspomnianego plutonu m.in. pod Przasnyszem, skąd ostrzeliwani przez Niemców wycofali się do Modlina, a stamtąd pod Warszawę. W stolicy dostał się do 41. Suwalskiego Pułku Piechoty. Jednym z jego zadań było patrolowanie ulic i domów w poszukiwaniu wrogów. W wywiadzie udzielonym w 2015 roku dla tygodnika „Niedziela” powiedział:

Dowodzony przeze mnie oddział zdołał za pomocą butelek z benzyną zniszczyć 15 czołgów. Na pierwszej linii frontu u wylotu ul. Grójeckiej walczyliśmy aż do kapitulacji Warszawy 28 września.

Po kapitulacji stolicy trafił do niewoli. Wywieziono go na przymusowe roboty do Królewca. Kiedy Rosjanie wkroczyli na te tereny, został zatrzymany i osadzony w obozie w Estonii. Pracował przy rozbiórce bunkrów. Po zakończeniu działań wojenny wrócił do Polski i osiadł w Toruniu, gdzie mieszkał do śmierci. Podjął pracę w warsztatach kolejowych na dworcu Toruń Główny. Później pracował jako zastępca zawiadowcy stacji w Chełmży, a następnie jako kierownik administracyjny w Domu Towarowym w Toruniu.

Już na emeryturze zajął się pracą z dziećmi, które uczył rzeźbić. Szkolił też harcerzy i działał zarówno w Stowarzyszeniu „Nasz Podgórz:, jak i w związkach kombatanckich. Major zmarł 5 lutego w rodzinnym Toruniu, gdzie też spocznie na cmentarzu przy ul. Poznańskiej.

Źródło: www.pomorska.pl , www.niedziela.pl, www.nekrologi.net, www.onet.pl

Polecamy książkę „Z Miodowej na Bracką”:

Autor: Maciej Bernhardt
Tytuł: „Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego”

Wydawca: i-Press [Histmag.org]

ISBN: 978-83-925052-9-7

Oprawa: miękka

Liczba stron: 334

Format: 140×195 mm

24 zł

(papierowa)

8,9 zł

(e-book)
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: Atreus |

Dzielny człowiek i zasłużony ułan. Cześć jego pamięci!Odpowiedz
Magdalena Mikrut-Majeranek

Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org