Zmarł prof. dr hab. Stefan Karol Kozłowski, wybitny archeolog, badacz mezolitu

opublikowano: 2022-09-05 20:38
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Prof. dr hab. Stefan Karol Kozłowski zmarł 2 września 2022 roku, w wieku 83 lat. Badacz specjalizował się w archeologii paleolitu, mezolitu oraz neolitu Europy i Bliskiego Wschodu oraz w archeologii pradziejowej. Zawodowo związany był zarówno z Uniwersytetem Warszawskim, jak i z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
REKLAMA
(fot. UKSW)

Profesor Kozłowski urodził się 4 listopada 1938 r. we Lwowie. Studia archeologiczne podjął na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie studiował w latach 1956–1961 pod kierunkiem Profesora Włodzimierza Antoniewicza.

Był autorem wielu cenionych publikacji. W sumie na jego koncie znajduje się 280 publikacji naukowych, w tym kilkadziesiąt książek, w tym m.in. Cultural differentiation of Europe from 10th to 5th Millennium (1975 r.), Pradzieje ziem polskich od IX do V tysiąclecia p.n.e. (1972 r.), Pradzieje Europy od XL do IV tysiąclecia p.n.e. (1975 r. wraz z J. K. Kozłowskim), Epoka kamienia na ziemiach polskich (1977 wraz z J. K. Kozłowskim), Atlas of the Mesolithic in Europe (1980 r.). W ostatnim czasie współpracował przy tworzeniu „Słownika biograficznego archeologów polskich. Pracę przerwała nagła śmierć.

Był członkiem-korespondentem PAU oraz byłym przewodniczącym Komisji Mezolitycznej UISPP. Zajmował się badaniem mezolitu (Thinking Mesolithic, Oxford 2009, Oxbow, 544 pp., wykopaliska w Belgii – Grotte Coleoptere i we Wloszech – Riparo Gaban), neolitu Bliskiego Wschodu (wykopaliska w Iraku: Nemrik, M’lefaat), i polskiego paleolitu (Jaskinia Maszycka), a także historii polskiej archeologii.

Profesor Kozłowski zmarł 2 września.

Dnia 2 września 2022 r., w dzień swoich imienin, odszedł od nas na zawsze Profesor Stefan Karol Kozłowski. Był postacią wyjątkową, zarówno jako najwyższej, światowej klasy Uczony, jako Nauczyciel Akademicki o niepowtarzalnym stylu wykładania, jak i jako oddany Przyjaciel. Poznałem Stefana we wszystkich tych wymiarach i tym bardziej zdaję sobie dziś sprawę, jak dotkliwa i bolesna jest to strata - poinformował Karol Szymczak na stronie internetowej Wydziału Archeologii UW.

Źródła:

www.archeologia.uw.edu.pl,

www.archeologia.wnhs.uksw.edu.pl,

www.pbn.nauka.gov.pl,

www.snap.org.pl

Polecamy e-book Natalii Pochroń „Dowody zbrodni. Początki kryminalistyki”

Natalia Pochroń
„Dowody zbrodni. Początki kryminalistyki”
cena:
16,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
153
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-53-2

Książka dostępna również jako audiobook!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone