Zmarł prof. dr hab. Stefan Karol Kozłowski, wybitny archeolog, badacz mezolitu

opublikowano: 2022-09-05, 20:38
wszelkie prawa zastrzeżone
Prof. dr hab. Stefan Karol Kozłowski zmarł 2 września 2022 roku, w wieku 83 lat. Badacz specjalizował się w archeologii paleolitu, mezolitu oraz neolitu Europy i Bliskiego Wschodu oraz w archeologii pradziejowej. Zawodowo związany był zarówno z Uniwersytetem Warszawskim, jak i z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
reklama
(fot. UKSW)

Profesor Kozłowski urodził się 4 listopada 1938 r. we Lwowie. Studia archeologiczne podjął na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie studiował w latach 1956–1961 pod kierunkiem Profesora Włodzimierza Antoniewicza.

Był autorem wielu cenionych publikacji. W sumie na jego koncie znajduje się 280 publikacji naukowych, w tym kilkadziesiąt książek, w tym m.in. Cultural differentiation of Europe from 10th to 5th Millennium (1975 r.), Pradzieje ziem polskich od IX do V tysiąclecia p.n.e. (1972 r.), Pradzieje Europy od XL do IV tysiąclecia p.n.e. (1975 r. wraz z J. K. Kozłowskim), Epoka kamienia na ziemiach polskich (1977 wraz z J. K. Kozłowskim), Atlas of the Mesolithic in Europe (1980 r.). W ostatnim czasie współpracował przy tworzeniu „Słownika biograficznego archeologów polskich. Pracę przerwała nagła śmierć.

Był członkiem-korespondentem PAU oraz byłym przewodniczącym Komisji Mezolitycznej UISPP. Zajmował się badaniem mezolitu (Thinking Mesolithic, Oxford 2009, Oxbow, 544 pp., wykopaliska w Belgii – Grotte Coleoptere i we Wloszech – Riparo Gaban), neolitu Bliskiego Wschodu (wykopaliska w Iraku: Nemrik, M’lefaat), i polskiego paleolitu (Jaskinia Maszycka), a także historii polskiej archeologii.

Profesor Kozłowski zmarł 2 września.

Dnia 2 września 2022 r., w dzień swoich imienin, odszedł od nas na zawsze Profesor Stefan Karol Kozłowski. Był postacią wyjątkową, zarówno jako najwyższej, światowej klasy Uczony, jako Nauczyciel Akademicki o niepowtarzalnym stylu wykładania, jak i jako oddany Przyjaciel. Poznałem Stefana we wszystkich tych wymiarach i tym bardziej zdaję sobie dziś sprawę, jak dotkliwa i bolesna jest to strata - poinformował Karol Szymczak na stronie internetowej Wydziału Archeologii UW.

Źródła:

www.archeologia.uw.edu.pl,

www.archeologia.wnhs.uksw.edu.pl,

www.pbn.nauka.gov.pl,

www.snap.org.pl

Polecamy e-book Natalii Pochroń „Dowody zbrodni. Początki kryminalistyki”

Natalia Pochroń
„Dowody zbrodni. Początki kryminalistyki”
cena:
16,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
153
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-53-2

Książka dostępna również jako audiobook!

reklama
Komentarze
o autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2025 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone