Autor: Nauka w Polsce
Tagi: Newsy, Naukowcy, Archeologia, Sylwetki i biografie
Opublikowany: 2021-11-24 22:01
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Zmarł prof. Romuald Schild

Nie żyje wybitny archeolog pradziejowy prof. Romuald Schild. W 2020 r. otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w obszarze nauk humanistycznych i społecznych, która określana jest czasem "polskim Noblem". Prof. Schild zmarł we wtorek 23 listopada.
REKLAMA

(fot. pixabay.com)
(fot. pixabay.com)

O śmierci badacza poinformował we wtorek wieczorem Instytut Archeologii i Etnologii PAN.

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu dzisiejszym 23 listopada 2021 r. zmarł prof. dr hab. Romuald Schild, wybitny archeolog, badacz epoki kamienia, wieloletni, zasłużony dyrektor naszego Instytutu, kierownik licznych misji archeologicznych w Polsce i Afryce, przedstawiciel dawnego pokolenia wybitnych naukowców, będących również ludźmi wielkiego formatu - czytamy na stronie IAiE PAN.

Kim był prof. Romuald Schild

Prof. Romuald Schild urodził się 2 października 1936 r. we Lwowie. Był absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego. Stopień doktora uzyskał w 1962 r. w Instytucie Historii Kultury Materialnej PAN w Warszawie. Obecnie jest to Instytut Archeologii i Etnologii - od 1990 do 2007 roku profesor był jego dyrektorem. Był członkiem Komitetu Nauk Pra- i Protohistorycznych PAN oraz członkiem czynnym Wydziału Historyczno-Filozoficznego Polskiej Akademii Umiejętności.

Był wieloletnim szefem największej i najdłużej bez przerwy działającej na świecie ekspedycji prahistorycznej w Afryce Zjednoczonej Ekspedycji Prehistorycznej, czyli Combined Prehistoric Expedition (wicedyrektor w latach 1970-1999 i dyrektor w latach 1999-2007.). Wraz z badaczami ekspedycji ustalił jak zmiany klimatu, środowiska wpłynęły na systemy społeczne na terenie północno-wschodniej Afryki. To właśnie za wskazanie klimatycznych i środowiskowych uwarunkowań procesów społeczno-kulturowych w epoce kamienia na obszarach Afryki Północnej i Niżu Europejskiego otrzymał w 2020 r. Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej określaną czasem „polskim Noblem”.

Był jednym z pierwszych naukowców, którzy dostrzegli i opisali wpływ środowiska i zmian klimatu na życie we wczesnych społecznościach ludzkich Sahary Wschodniej. (...) Osiągnięcia badawcze prof. Romualda Schilda należą do jednych z największych spośród badaczy prehistorii specjalizujących się w archeologii Starego Świata. Jego badania doprowadziły nie tylko do pogłębienia wiedzy o człowieku i jego środowisku w najstarszych okresach pradziejów, lecz również do zmiany wielu dotychczasowych poglądów na ten temat - uzasadniała FNP.

Prof. Schild był pierwszym Polakiem działającym w Narodowej Akademii Nauk Stanów Zjednoczonych. Był też członkiem honorowym Society of Antiquaries of London i doktorem honoris causa Instytutu Historii Kultury Materialnej Rosyjskiej Akademii Nauk. W roku 2005 roku otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za osiągnięcia naukowe.

Kilkuczęściowy wywiad z prof. Romualdem Schildem, w którym wyjaśnił, dlaczego podjął decyzję o rozpoczęciu studiów archeologicznych, jak one wyglądały, z jakimi perypetiami, przygodami i przeszkodami się wiązały, można obejrzeć na kanale ArcheoTV w serwisie YouTube.

Źródło:

naukawpolsce.pap.pl, PAP - Nauka w Polsce

POLECAMY

Polecamy e-booka Mateusza Będkowskiego „Polacy na krańcach świata: XX wiek”

Mateusz Będkowski
„Polacy na krańcach świata: XX wiek”
9,90 zł
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 145
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-48-8

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Nauka w Polsce
Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce” współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Wszystkie teksty autora

Sonda!
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy