Zmarł prof. Romuald Schild

opublikowano: 2021-11-24 22:01
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Nie żyje wybitny archeolog pradziejowy prof. Romuald Schild. W 2020 r. otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w obszarze nauk humanistycznych i społecznych, która określana jest czasem "polskim Noblem". Prof. Schild zmarł we wtorek 23 listopada.
REKLAMA
(fot. pixabay.com)

O śmierci badacza poinformował we wtorek wieczorem Instytut Archeologii i Etnologii PAN.

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu dzisiejszym 23 listopada 2021 r. zmarł prof. dr hab. Romuald Schild, wybitny archeolog, badacz epoki kamienia, wieloletni, zasłużony dyrektor naszego Instytutu, kierownik licznych misji archeologicznych w Polsce i Afryce, przedstawiciel dawnego pokolenia wybitnych naukowców, będących również ludźmi wielkiego formatu - czytamy na stronie IAiE PAN.

Kim był prof. Romuald Schild

Prof. Romuald Schild urodził się 2 października 1936 r. we Lwowie. Był absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego. Stopień doktora uzyskał w 1962 r. w Instytucie Historii Kultury Materialnej PAN w Warszawie. Obecnie jest to Instytut Archeologii i Etnologii - od 1990 do 2007 roku profesor był jego dyrektorem. Był członkiem Komitetu Nauk Pra- i Protohistorycznych PAN oraz członkiem czynnym Wydziału Historyczno-Filozoficznego Polskiej Akademii Umiejętności.

Był wieloletnim szefem największej i najdłużej bez przerwy działającej na świecie ekspedycji prahistorycznej w Afryce Zjednoczonej Ekspedycji Prehistorycznej, czyli Combined Prehistoric Expedition (wicedyrektor w latach 1970-1999 i dyrektor w latach 1999-2007.). Wraz z badaczami ekspedycji ustalił jak zmiany klimatu, środowiska wpłynęły na systemy społeczne na terenie północno-wschodniej Afryki. To właśnie za wskazanie klimatycznych i środowiskowych uwarunkowań procesów społeczno-kulturowych w epoce kamienia na obszarach Afryki Północnej i Niżu Europejskiego otrzymał w 2020 r. Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej określaną czasem „polskim Noblem”.

Był jednym z pierwszych naukowców, którzy dostrzegli i opisali wpływ środowiska i zmian klimatu na życie we wczesnych społecznościach ludzkich Sahary Wschodniej. (...) Osiągnięcia badawcze prof. Romualda Schilda należą do jednych z największych spośród badaczy prehistorii specjalizujących się w archeologii Starego Świata. Jego badania doprowadziły nie tylko do pogłębienia wiedzy o człowieku i jego środowisku w najstarszych okresach pradziejów, lecz również do zmiany wielu dotychczasowych poglądów na ten temat - uzasadniała FNP.

Prof. Schild był pierwszym Polakiem działającym w Narodowej Akademii Nauk Stanów Zjednoczonych. Był też członkiem honorowym Society of Antiquaries of London i doktorem honoris causa Instytutu Historii Kultury Materialnej Rosyjskiej Akademii Nauk. W roku 2005 roku otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za osiągnięcia naukowe.

Kilkuczęściowy wywiad z prof. Romualdem Schildem, w którym wyjaśnił, dlaczego podjął decyzję o rozpoczęciu studiów archeologicznych, jak one wyglądały, z jakimi perypetiami, przygodami i przeszkodami się wiązały, można obejrzeć na kanale ArcheoTV w serwisie YouTube.

Źródło:

naukawpolsce.pap.pl, PAP - Nauka w Polsce

Polecamy e-booka Mateusza Będkowskiego „Polacy na krańcach świata: XX wiek”

Mateusz Będkowski
„Polacy na krańcach świata: XX wiek”
cena:
11,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
145
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-48-8
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Nauka w Polsce
Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce” współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone