Zmarła major Józefa Życińska „Zośka”

opublikowano: 2018-06-06, 05:07
wolna licencja
W wieku 88 lat odeszła major Józefa Życińska ps. „Zośka”, członkini Armii Krajowej, odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
reklama

O śmierci Józefy Życińskiej poinformowała na Twitterze Kancelaria Prezydenta:

@AndrzejDuda nadał Jej Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.
Wieczna pamięć i chwała!

Jak stal!

pic.twitter.com/jtI2ulrdlD

— PL1918 (@PL1918)

5 czerwca 2018

„Zośka” służyła w trakcie wojny w oddziale Jana Piwnika „Ponurego”. Wówczas poznała też swojego przyszłego męża, żołnierza Armii Krajowej i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” Aleksandra Życińskiego ps. „Wilczur”. Po zakończeniu konfliktu padła ofiarą komunistycznych prześladowań – trafiła do więzienia, gdzie była torturowana, wówczas urodziła także córkę Aleksandrę.

W latach 40. i 50. w wyniku represji komunistycznych straciła oboje rodziców, brata i męża. Miejsce pochówku jej małżonka udało się odnaleźć dopiero po 68 latach. „Wilczur” spoczywał w bezimiennym grobie znajdującym się pod Kielcami.

Znicz nagrobny nocą (domena publiczna).

Józefa Życińska została w zeszłym roku odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jan Piwnik „Ponury”, dowódca oddziału „Zośki” walczył na terenie Gór Świętokrzyskich i w okolicach Nowogródka. Zginął 16 czerwca 1944 r.

Źródła: wiadomosci.wp.pl, telewizjarepublika.pl

POLECAMY

Polecamy e-booka „Z Miodowej na Bracką”:

Maciej Bernhardt
„Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego”
cena:
Wydawca:
Histmag.org
Okładka:
miękka
Liczba stron:
334
Format:
140x195 mm
ISBN:
978-83-925052-9-7
reklama
Komentarze
o autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone