„Znachor” powraca. Tym razem film w reżyserii Michała Gazdy zobaczymy na platformie Netflix

opublikowano: 2023-02-03 09:26
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Kultowy „Znachor” powraca. Tym razem w wydaniu netflixowym. Czy nowa ekranizacja powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza sprosta oczekiwaniom widzów? Tego dowiemy się w drugiej połowie tego roku, kiedy film trafi już na platformę streamingową.
REKLAMA
Kadr z filmu „Znachor”. Leszek Lichota wciela się w rolę profesora Rafała Wilczura (mat. pras. Netflix, fot. Bartosz Mrozowski)

Zobacz także:

Ekranizacja „Znachora” Tadeusza Dołęgi-Mostowicza na Netflixie 

„Znachor” Tadeusza Dołęgi-Mostowicza to powieść kultowa, która mocno zakorzeniła się w polskiej kulturze i świadomości. W pamięci kilku pokoleń zapisała się nie tylko za sprawą powieści autorstwa najbardziej poczytnego polskiego pisarza okresu międzywojennego, ale głównie dzięki filmowej adaptacji w reżyserii Jerzego Hoffmana z pamiętną rolą Jerzego Bińczyckiego (prof. Rafała Wilczura) i Anny Dymnej (Marysi).

W ubiegłym roku dzieło Dołęgi-Mostowicza powróciło w nowej odsłonie na teatralne deski Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Spektakl można oglądać na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuk. Adaptacji i reżyserii podjął się Jakub Roszkowski, z kolei za scenografię, kostiumy i światła odpowiada Mirek Kaczmarek, a za muzykę duet: Antonis Skolias i Zuzanna Skolias.  „Znachor” w reżyserii Roszkowskiego to historia profesora Rafała Wilczura przedstawiona na nowo i w zupełnie innym anturażu. Pełna dystansu i ironii opowieść zanurzona została w campowej stylistyce i pozbawiona melodramatyzmu.

Rafała Wilczura zagra Leszek Lichota

Niebawem na platformie streamingowej Netflix zobaczymy także nową filmową wersję „Znachora”.  W rolę profesora Rafała Wilczura wcielił się Leszek Lichota, a w postać Marysię - Maria Kowalska, z kolei hrabiego Czyńskiego zagra Ignacy Liss, a Zośkę - Anna Szymanczyk. W filmie wystąpią również m.in. Mirosław Haniszewski, Mikołaj Grabowski, Izabela Kuna, Paweł Tomaszewski, Małgorzata Mikołajczak i Łukasz Szczepanowski.

REKLAMA

Film reżyseruje Michał Gazda, który debiutuje w roli reżysera filmu fabularnego. Niewątpliwie, będzie to mocny debiut, bowiem reżyser musi się zmierzyć z legendą nie tylko Jerzego Hoffamana, ale i filmu, który do dziś rezonuje w społeczeństwie. Michał Gazda jest absolwentem kulturoznawstwa (specjalność filmoznawcza) na Uniwersytecie Łódzkim oraz reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na swoim koncie ma już reżyserię wielu seriali w tym m.in. „Zachowaj spokój”, „Belle epoque”, „Druga szansa”, „Wataha” czy „Usta usta”.

- Powieść Dołęgi Mostowicza i jej ekranizacja sprzed 40 lat jest - bez żadnej przesady - legendą polskiej pop-kultury. I teraz my - dzięki Netflix - mieliśmy okazję zmierzyć się z tą legendą. Co było niewątpliwie wielkim reżyserskim przywilejem, ale też - nie ukrywajmy - twórczą obawą. Igraliśmy przecież z narodowym wzorcem melodramatu - komentuje Michał Gazda, reżyser „Znachora” dla Netflixa.

Za scenariusz odpowiadają Marcin Baczyński i Mariusz Kuczewski, a za zdjęcia - Tomasz Augustynek. Natomiast producentką filmu jest Magdalena Szwedkowicz.

- Jestem bardzo wdzięczna, że mogliśmy podjąć się nakręcenia adaptacji powieści Znachor. To olbrzymia inwestycja i Netflix po raz kolejny pokazał, że promuje polską kulturę, a także wierzy i wspiera rodzimych twórców - mówi Magdalena Szwedkowicz, producentka filmu. - Partnerzy po stronie Netflix obdarzyli nas ogromnym zaufaniem, wyposażyli w odpowiednie środki oraz stworzyli takie środowisko twórcze, w którym realizacja tego projektu stała się możliwa – dodaje.

Nowego „Znachora” zobaczymy na Netflixie w drugiej połowie 2023 roku. Jednocześnie trafi on na platformę streamingową w ponad 190 krajach na całym świecie.

Źródła:

www.filmpolski.pl,

www.about.netflix.com,

www.naekranie.pl

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone