Znaleziono figury szachowe Jamesa Madisona

opublikowano: 2011-02-04 12:34
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Podczas prac archeologicznych prowadzonych w posiadłości Jamesa Madisona (1751–1836) w Orange w stanie Wirginia odkryto fragmenty figur szachowych, które – zdaniem badaczy – należały do właściciela wspomnianej rezydencji, jednego z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych Ameryki.
REKLAMA
James Madison – miłośnik gry w szachy. Portret autorstwa Johna Vanderlyna z 1816 r. (ze zbiorów White House Historical Association)

W trakcie wykopalisk w Montpelier, posiadłości Jamesa Madisona usytuowanej w Orange w stanie Wirginia, archeolodzy odkryli niewielkie kawałki dwóch pionków do gry w szachy, które należały do czwartego prezydenta USA (pełniącego tę funkcję w latach 1809–1817).

Ze wspomnień wnuczki Madisona, Coolidge Wayles Ellen, wynika, że po wycofaniu się z polityki i zamieszkaniu w Montpelier twórca Karty Praw Stanów Zjednoczonych Ameryki (United States Bill of Rights) nie stronił od życia towarzyskiego. Często przyjmował gości, z którymi rozgrywał partie szachów. Cieszył się opinią jednego z najlepszych graczy.

Wspomniane znalezisko posłużyło do odtworzenia kompletu figur szachowych wykonanych z kości słoniowej, którymi Madison grywał m.in. z trzecim prezydentem USA, Thomasem Jeffersonem oraz jego zastępcą, Aaronem Burrem.

Źródła: telegraph.co.uk ; news.travel.aol.com ; chess.com.

Korekta: Agnieszka Kowalska

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Waldemar Kowalski
Magister historii (specjalność – historia wojskowości) na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach. Absolwent podyplomowego Studium Bezpieczeństwa Narodowego na Uniwersytecie Warszawskim. Były członek redakcji "Histmag.org". Główne zainteresowania: wojskowość, militaria, religie, filozofia, stosunki międzynarodowe.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone