Znaleziono rękojeść miecza należącego do Blackbearda?

opublikowano: 2011-01-16, 18:19
wszelkie prawa zastrzeżone
W trakcie prac archeologicznych prowadzonych we wraku XVIII-wiecznego okrętu „Queen Anne’s Revenge” natrafiono na zdobioną rękojeść miecza, który mógł należeć do Edwarda Teacha (ok. 1680–1718), słynnego angielskiego pirata, powszechnie znanego pod przydomkiem „Blackbeard” („Czarnobrody”).
reklama
Edward Teach z mieczem. Litografia autorstwa Benjamina Cole'a pochodząca z książki „A General History of the Robberies and Murders of the Most Notorius Pirates” wydanej w 1724 r.

W 1996 r. u wybrzeży Karoliny Północnej odkryto wrak pirackiego okrętu „Queen Anne’s Revenge”, który w 1718 r. osiadł na mieliźnie, po czym zatonął. Prace eksploracyjne w jego wnętrzu prowadzone są od 1997 r. Do tej pory we wraku odnaleziono wiele przedmiotów, w tym m.in. części rękojeści miecza (głowicę, trzon i jelec), które udało się złożyć w całość. Z uwagi na fakt, iż jest ona pozłacana i bogato dekorowana, naukowcy przypuszczają, że mogła powstać w jednej z francuskich wytwórni broni oraz należeć do najsłynniejszego ówcześnie korsarza grasującego na wodach Oceanu Atlantyckiego, Edwarda Teacha „Blackbearda”.

Nie można jednak wykluczyć tego, że wspomniana broń pochodziła z łupów. Głównym źródłem utrzymania piratów była działalność rabunkowa. W różnych sytuacjach piraci mogliby skorzystać z okazji, by zabrać to, co uważali za kosztowne – podkreślił David Moore z Departamentu Zasobów Kulturowych Karoliny Północnej (North Carolina Department of Cultural Resources).

Rękojeść miecza oraz pozostałe rzeczy wydobyte z wraku okrętu, m.in. monety, można oglądać w Muzeum Historycznym w Raleigh do 30 stycznia br.

21 listopada 1718 r. dwa okręty angielskie dowodzone przez porucznika Roberta Maynarda zlokalizowały kryjówkę piratów na wyspie Ocracoke u wybrzeży Karoliny Północnej. Następnego dnia wywiązała się walka, w wyniku której Blackbeard zginął. Jedna z legend głosi, że jego ciało poćwiartowano i – z wyjątkiem głowy – wrzucono do oceanu.

Źródła: aolnews.com |main5|dl1|sec3_lnk2|36680; nationalgeographic.com ; ncdcr.gov.

Korekta: Agnieszka Kowalska

reklama
Komentarze
o autorze
Waldemar Kowalski
Magister historii (specjalność – historia wojskowości) na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach. Absolwent podyplomowego Studium Bezpieczeństwa Narodowego na Uniwersytecie Warszawskim. Były członek redakcji "Histmag.org". Główne zainteresowania: wojskowość, militaria, religie, filozofia, stosunki międzynarodowe.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone