Znamy wyniki rankingu „Perspektywy” 2022. Sprawdźcie, który uniwersytet prowadzi najlepiej oceniane studia historyczne

opublikowano: 2022-06-27 08:55
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Czasopismo „Perspektywy” przygotowało kolejny ranking. Tym razem pod lupę zostały wzięte szkoły wyższe. Zgodnie z danymi najlepszą publiczną uczelnią w Polsce jest Uniwersytet Warszawski, a niepubliczną - Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. W zestawieniu zaznaczono też, gdzie najlepiej studiować historię.
REKLAMA
Uniwersytet Boloński, XIV wiek 

Zobacz także:

Ranking klasyfikujący najlepsze szkoły wyższe w Polsce został przygotowany już po raz 23. przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”. Należy wyjaśnić, że Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2022 w zasadzie składa się z czterech osobnych zestawień. To:

  • Ranking Uczelni Akademickich – obejmujący 96 szkół wyższych publicznych i niepublicznych (z wyjątkiem uczelni artystycznych), które posiadają uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora;
  • Ranking Uczelni Niepublicznych – obejmujący 43 niepubliczne szkoły wyższe posiadające uprawnienia do kształcenia co najmniej na poziomie magisterskim;
  • Ranking Publicznych Uczelni Zawodowych – obejmujący 19 publicznych uczelni specjalizujących się w kształceniu na poziomie praktycznym;
  • Ranking Kierunków Studiów – obejmujący 73 kierunki i grupy kierunków studiów, w którym po raz pierwszy pojawiły się kierunki: ratownictwo medyczne oraz ogrodnictwo.

Ranking Uczelni Akademickich uwzględnia 29 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: Prestiż, Absolwenci na rynku pracy, Potencjał naukowy, Innowacyjność, Efektywność naukowa, Warunki kształcenia i Umiędzynarodowienie. Czyni to z niego jeden z najbardziej rozbudowanych i najbardziej transparentnych rankingów edukacyjnych na świecie. Jest też jednym z czterech, które posiadają międzynarodowy certyfikat jakości „IREG Approved”. Jego metodologię opracowuje Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, b. prezesa Polskiej Akademii Nauk.

Warto zaznaczyć, że o ile w rankingu uczelni akademickich dominują kryteria związane z aspektami badawczymi, to w rankingach uczelni niepublicznych i zawodowych większą wagę mają kryteria związane z praktycznym charakterem studiów prowadzonych w tych uczelniach, m.in. ekonomiczne losy absolwentów (ELA) i studia podyplomowe.

W tym roku przygotowano również Ranking Kierunków Studiów. W tym celu sprawdzono 73 kierunki. Jednakże ich wybranie nie było proste. Jak zaznaczają autorzy rankingu:

Przygotowanie tego rankingu poprzedzone zostało tzw. wielką kalibracją. Jako że w wykazie kierunków studiów prowadzonych w polskich uczelniach znajduje się ich aż 1693, Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”, wspólnie z uczelniami, dokonała przyporządkowania tych studiów do najpopularniejszych kierunków lub grup kierunków podlegających rankingowej ocenie.

Zgodnie z rankingiem Czasopisma „Perspektywy studia historyczne zostały najlepiej ocenione na Uniwersytecie Warszawskim, podobnie zresztą jak kulturoznawstwo, politologia, dziennikarstwo oraz socjologia.

Pełne wyniki Rankingu Szkół Wyższych oraz Rankingu Kierunków Studiów Perspektywy 2022 są dostępne pod adresem: ranking.perspektywy.pl.

Polecamy e-booka Michała Beczka „Wojskowość średniowiecznej Rusi”

Michał Beczek
„Wojskowość średniowiecznej Rusi”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
140
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-50-1
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone