Zobacz zabytkowe nieruchomości. Dworki i pałace na sprzedaż
Wszystkie czekają na pomysłowego inwestora, dzięki któremu pod ich dach wróci życie. O zakupie dworu czy pałacu mogą pomyśleć nie tylko osoby szukające miejsca na swój biznes. Tego typu zabudowa idealnie sprawdzi się jako rodzinna rezydencja czy luksusowy dom z miejscem dla wielu gości.
Dworek Podgórki
W malowniczej wsi Podgórki leżącej 15 kilometrów od Jeleniej Góry wystawiono na sprzedaż pałac, który idealnie sprawdzi się jako nieruchomość komercyjna. Zabudowa jest po części odrestaurowana i już teraz można w niej urządzić luksusowe SPA, hotel czy centrum wypoczynkowe. Według ogłoszenia na Nieruchomosci-online.pl aktualna cena dworku wraz z działką to 4 200 000 złotych. Otrzymujemy za to niemal 5 500 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Na posesji należącej do pałacu znajdują się też stajnia i oczko wodne. Budynek otoczony jest starym, malowniczym parkiem.
Pałac został wybudowany w 1728 roku. Pierwotnie był siedzibą lokalnych właścicieli ziemskich. Po II wojnie światowej mieścił się tam dom dziecka, a następnie szkoła rolnicza. W 1961 w obiekcie wybuchł pożar. Pałac został odbudowany i w 1966 zaczął tu działać ośrodek kolonijno - wczasowy łódzkich zakładów włókienniczych. W ręce prywatne trafił dopiero na początku lat 90. i pozostaje w nich do dziś.
Dworek Brzoza
Gratka dla miłośników eklektycznej, oryginalnej zabudowy. Dworek w stylu neogotyckim z 1860 roku szuka nowego właściciela. Zabudowa położona na wzgórzu zapewni przyszłym lokatorom niezapomniane widoki. Za 2 950 000 złotych można nabyć nieruchomość o powierzchni 150 metrów kwadratowych wraz z rozległą działką. Z ogłoszenia dowiadujemy się, że w dworku urządzono 4 wygodne sypialnie i salon z kominkiem. Można cieszyć się tu też tarasem z wyjściem wprost do ogrodu. Dworek przeszedł gruntowny remont w latach 90. Jest też na bieżąco odświeżany. Na posesji znajdziemy między innymi dom dla gości, altanę czy wędzarnię.
W okresie zaborów miejsce, na którym zbudowano pałac zwane było Mochelkenberg. Budowla powstała pod koniec XIX wieku jako myśliwska rezydencja rodu Skórzewskich. Polowania odbywały się od wczesnej wiosny do końca grudnia. Po II wojnie światowej budynek przejął Państwowy Fundusz Ziemi. Od tamtej pory pełnił funkcję zabudowy mieszkalnej. Przeszedł w ręce prywatne w 1986 roku, a w 1991 po konsultacji z konserwatorem przeprowadzono gruntowny remont. Prace renowacyjne nie zmieniły jednak znacząco zewnętrznej formy pałacu. Dzięki temu jego niezwykłym charakterem możemy cieszyć się także dziś. Ogłoszenie sprzedaży znajdziesz tutaj.
Dworek Biesowice
Za 14 930 000 złotych można kupić przestronny pałac z 1480 roku. Po gruntownej renowacji we wnętrzu znajdziemy aż 22 pokoje urządzone w wysokim standardzie. Zabudowa ma 1 500 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, a w ofercie sprzedaży jest też działka o powierzchni 18 005 metrów. Zabudowa położona we wsi Biesowice na Pomorzu idealnie sprawdzi się jako rodzinna rezydencja, hotel lub ośrodek rekreacyjny. Duża, dobrze utrzymana działka może w przyszłości stać się ogrodem lub parkiem. Dużym atutem jest fakt, że dworek został odrestaurowany z dużą starannością i zachowaniem jego historycznego charakteru.
Murowany pałac wraz z założeniem parkowym powstał w II połowie XIX wieku. Składał się z dwukondygnacyjnego korpusu głównego i dwóch dobudówek. Początki wsi Biesowice sięgają XV wieku. Były to dobra rodowe rodziny Zitzewitzów. W 1738 roku majątek został sprzedany hrabiemu Adamowi Joachimowi von Podewilsowi. Ponownie wrócił do rodziny von Zitzewitzów w 1803. W XX wieku w pałacu próbowano założyć ośrodek odwykowy. Starały się o niego również lokalne władze samorządowe. Obecnie pozostaje w rękach prywatnych i po gruntownym remoncie szuka nowego właściciela.
Pałac Minkowskie
To propozycja dla inwestorów, którzy nie boją się samodzielnie przeprowadzić renowacji zabytku. Jego cena ofertowa to 314 900 €. Rezydencja została zbudowana w 1765 roku i obejmuje nieco ponad 2 000 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Zostały one podzielone na 20 pokoi. Wraz z pałacem kupujemy działkę, której powierzchnia to 19 200 metrów. Zabudowa jest otoczona zabytkowym parkiem krajobrazowym, w którym znajduje się neogotycka kaplica grobowa z 1873 roku. Dawniej było to mauzoleum rodu Wartensleben, obecnie pełni funkcję kościoła św. Józefa.
Pałac powstawał w latach 1765-1784, a inicjatorem budowy był generał Friedrich Wilhelm von Seydlitz. Jego architektura nawiązuje do szlachetnych poczdamskich wzorców architektury. Generał nie dożył końca budowy, przedsięwzięcie ukończyła jego córka Albertyna Mączyńska. W 2021 posiadłość stała się sławna w całej Polsce. Powodem była informacja o nazistowskim skarbie ukrytym w willi. Podobno na terenie budynku ukryto niemal 50 skrzyń ze złotem. Poszukiwacze, którzy zjechali w okolice Namysłowa nie znaleźli tam jednak nic cennego. Zabytek od ponad trzydziestu lat jest własnością przedsiębiorcy z Nowego Targu, który szuka na niego nabywcy.
Dworek Sucumin
Kolejny dworek do remontu, któremu pomysłowy inwestor może pomóc odzyskać dawny blask. Na portalu Nieruchomosci-online.pl wystawiono na sprzedaż pałac z 1860 roku. Ma 20 pokoi, a jego powierzchnia to 1 680 metrów kwadratowych. Za 4 999 999 złotych możemy go kupić razem z działką, na której znajduje się kilka budynków gospodarczych. Należą do nich między innymi stajnia czy zabytkowa dzwonnica. Dworek jest otoczony lasem. Zabudowa po renowacji może być idealnym domem dla wielopokoleniowej rodziny lub nieruchomością komercyjną, na przykład hotelem. Sucumin jest oddalony tylko o nieco ponad 6 kilometrów od Starogardu Gdańskiego.
O dworze w Sucuminie dokumenty historyczne wspominają już w 1780 roku. W 1860 budynek pałacowy nabrał ostatecznego kształtu i klasycystycznych cech. Około 1890 stary budynek rozebrano i do jego starych części dobudowano nowe piętrowe skrzydło. W tym czasie właścicielką kompleksu pałacowego była wdowa Mety Albrecht z domu Wichert. W 1940 przepisała go na swojego zięcia - Gustava Witte. Chciała w ten sposób uchronić majątek przed przejęciem go przez oddział SS. W 1945 do pałacu wprowadziły się Siostry Wizytki. Klasztor nie działał jednak w tym miejscu zbyt długo. Zgromadzenie opuściło go już w 1949 roku. Na początku lat 50. cały majątek został przekazany Przedsiębiorstwu Przemysłu Mięsnego w Gdańsku, a w dworku powstały biura. Gdy firma upadła, posiadłość przejęła gmina, która w ramach przetargu znalazła na nią kupca. Od tej pory pałac pozostaje w rękach prywatnych.