Autor: Kamil Janicki
Tagi: Reportaże/relacje, Historia polityczna, Historia wojskowości, Judaistyka, 1945-1989, Bliski Wschód i Afryka Północna
Opublikowany: 2009-10-28 09:50
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

„Żydowscy terroryści. Fundamentalizm w Palestynie od mniej znanej strony” – relacja ze spotkania

Wczoraj w Śródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Historia z innej strony”, organizowanego wspólnie przez ŚOK i „Histmaga”. Gościem był dr Adam Krawczyk, który przedstawił temat „Żydowscy terroryści. Fundamentalizm w Palestynie od mniej znanej strony”.
REKLAMA

Dr Adam Krawczyk jest wykładowcą Uniwersytetu Śląskiego i specjalistą w temacie terroryzmu, szczególnie na Bliskim Wschodzie. W 2007 roku ukazała się książka jego autorstwa pt. „Terroryzm ugrupowań fundamentalistycznych na obszarze Izraela w drugiej połowie XX wieku”. Od niemal roku Adam jest także publicystą „Histmaga”. Publikowaliśmy także fragmenty wspomnianej książki.

Dr Adam Krawczyk

Cykl „Historia z innej strony” ma na celu prezentację badań, poglądów i publikacji historyków zajmujących się nietypowymi i rzadko podejmowanymi tematami. Na pierwsze spotkanie zaprosiliśmy naukowca specjalizującego się w dziedzinie wprawdzie głośnej, ale na poziomie badawczym słabo rozwiniętej. Poprosiliśmy go o opisanie rzadko trafiającej na pierwsze strony gazet strony terroryzmu. Wbrew częstemu mniemaniu, w Izraelu działają nie tylko palestyńskie organizacje fundamentalistyczne, ale także żydowskie. I właśnie o nich i organizowanych przez nie zamachach mówił wczoraj Adam Krawczyk.

Na spotkanie przyszło ponad 30 osób. W grupie tej znaleźli się studenci m.in. historii i politologii, tak z Uniwersytetu Jagiellońskiego, jak i Uniwersytetu Pedagogicznego, ale także wiele starszych słuchaczy, zainteresowanych tematem. Spotkanie potrwało około 45 minut. Poniżej prezentacja, którą wspierał się prelegent.

_|

|

Kolejne spotkanie z cyklu „Historia z innej strony” odbędzie się w grudniu. Zapraszamy do zgłaszania propozycji możliwych tematów. W listopadzie zorganizujemy z kolei następne sympozjum pt. „Historia w internecie. Internet w historii”. Tym razem w Warszawie.

Zobacz też

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy