Autor: Paweł Rodak
Tagi: Newsy, Archeologia, Starożytny Bliski Wschód, Bliski Wschód i Afryka Północna
Opublikowany: 2007-09-06 09:57
Licencja: wolna licencja

Antyczna masakra

Archeolodzy prowadzący wykopaliska w Syrii odkryli pozostałości po ogromnej rzezi na młodych mężczyznach, która dokonała się około 6 tysięcy lat temu.
REKLAMA

Prawdopodobnie dziesiątki młodzieńców zostało zgładzonych zaraz po bitwie, jako ofiary dziękczynne.

Szokującego znaleziska dokonano niedaleko Tell Brak, jednego z najstarszych miast na świecie. Do tej pory tamte okolice słynęły wśród archeologów raczej z architektonicznego wysublimowania antycznych mieszkańców niż z rytualnych rzezi. Prace w okolicach trwają już bowiem 30 lat i do tej pory nie odnaleziono tam podobnych szczątków.

Dlatego archeologów zaskoczyło odsłonięcie masowego grobu, który zawierał kości 34 młodych mężczyzn. Jak podejrzewają archeolodzy, odkryte szczątki to tylko fragment większej rzezi, dlatego lada dzień można spodziewać sie kolejnych doniesień z wykopalisk.

Tych ciał mogą być tutaj setki, a może nawet tysiące. Kto to może wiedzieć? Nie mamy pojęcia, czego się spodziewać — mówi dr Augusta McMahon z Uniwersytetu Cambridge.

Przynajmniej dwie czaszki noszą ślady uszkodzeń, które najprawdopodobniej doprowadziły do śmierci. Zastanawiający jest brak stóp i dłoni wśród odkrytych kości. Najprawdopodobniej ciała przed pochówkiem pozbawiono kończyn, co może być przejawem przesądów bądź kultury tamtej cywilizacji. Zanim jednak archeolodzy dotarli do szczątków mężczyzn napotkali stosy rozbitej ceramiki i naczyń oraz kości bydła, które przykrywały masowy grób.

Na drugi masowy grób natrafiono około 12 metrów dalej. Tam z kolei pogrzebano 28 mężczyzn. Dr McMahon nie chce przesadzać, czy ofiary nacierały na Tell Brak, czy może broniły miasta przed najeźdźcami.

Więcej przeczytasz (po angielsku) na stronach BBC

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Paweł Rodak
Absolwent politologii i student prawa na Uniwersytecie Warszawskim, współpracował z redakcją „Życia Warszawy” i branżowego miesięcznika poświęconego samorządowi terytorialnemu „Forum Samorządowe”. Obecnie pracuje w administracji rządowej, czym, jak mówi, zdradził swoją miłość do samorządu terytorialnego. Jest fanatycznym kibicem snookera i włoskiego futbolu. Do końca 2007 roku blisko współpracował z redakcją „Histmaga”.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy