Żywieckie Gody, czyli Kolędowanie Dziadów Noworocznych na Żywiecczyźnie. Zobaczcie zdjęcia!

opublikowano: 2023-01-22 12:40
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W 2023 roku już po raz 54. organizowany jest Przegląd Zespołów Kolędniczych i Ob­rzę­do­wych „Żywieckie Gody". Warto dodać, że Kolędowanie Dziadów Noworocznych na Żywiecczyźnie już w 2016 roku zostało wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Jak wygląda w praktyce? Zobaczcie fotorelację!
REKLAMA
(fot. Antonina Szczotka)

Dziady Żywieckie naywane są też jukacami lub jukocami. To zwyczaj, który kultywowany jest na Żywiecczyźnie we wsiach leżących w górnym biegu rzeki Soły od Cięciny aż do Zwardonia. Z kolei Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych Żywieckie Gody organizowany jest w celu popularyzacji lokalnych tradycji. Wydarzenie odbywa się cyklicznie od 1969 roku w Żywcu i w Milówce.

Jak informuje Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Gody Żywieckie to najstarszy i największy konkurs grup kolędniczych z terenu Beskidu Żywieckiego i Beskidu Śląskiego. To także jedyna taka okazja, żeby w jednym miejscu zobaczyć kolędników występujących na scenie (m.in. z gwiazdą, z turoniem, herody, winszownicy), którzy rywalizują o nagrody, ptrzypominając zarazem o lokalnych zwyczajach noworocznych.

W trakcie wydarzenia odbywa się też wiele imprez towarzyszących, m.in. konkursy trzaskania z bata, potańcówka dziadowska, degustacja potraw regionalnych, kuligi. Głównymi organizatorami są Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu i Gminny Ośrodek Kultury w Milówce.

Zobaczcie zdjęcia z tego wydarzenia!

Jak zaznacza Ewa Sychowska, banda jukacy może składać się nawet z kilkudziesięciu osób. Warto dodać, że  ona jest zorganizowana według ściśle określonej hierarchii.

Na czele kompanii stoi kasjer, wyróżniający się czerwonym strojem i mający do pomocy co najmniej kilku poganiaczy. Niżej w hierarchii stoją dziad, kominiarz, diabełek i baba. Przez długi czas obowiązywała zasada anonimowości, zabraniająca uczestnikom obrzędu odkrywania twarzy i ujawniania tożsamości - wskazuje Ewa Sychowska.
-

W barwnym korowodzie pojawiają się także inne postaci. To m.in.:

 • konie,
 • niedźwiedź,
 • żołnierz,
 • Żyd,
 • młoda para,
 • Cygan i Cyganka,
 • dziechciorz,
 • kominiarz,
 • diabeł,
 • śmierć,
 • macidula.

Żywieckie Gody 2023: Program 

Co prawda impreza odbywa się od połowy stycznia, ale przed nami jeszcze kilka wydarzeń. 28 stycznia zaplanowano bowiem dzień plenerowy Żywieckich Godów, podczas którego barwny pochód grup kolędniczych przejdzie ul. Kościuszki spod Karczmy Żywieckiej do Rynku, gdzie odbędzie się konkurs trzaskania z bata.

Z kolei 29 stycznia w Miejskim Domu Kultury- Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz odbędzie się koncert laureatów Żywieckich Godów.

Źródło:

www.ndk.nid.pl,

www.rok.bielsko.pl

E. Sychowska, Jukace gonią po Żywcu.Tradycja dziadów żywieckich jako symbol tożsamości regionalnej, dostęp [online:] www.anthropos.us.edu.pl.

Polecamy e-book Mariusza Gadomskiego – „Kryminalne Wilno”

Mariusz Gadomski
„Kryminalne Wilno”
cena:
16,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
184
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-56-3
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone