Antyczna tawerna we Francji, czyli jak podbite ludy przejmowały obyczaje Rzymian

opublikowano: 2016-03-14 14:31
wolna licencja
poleć artykuł:
We Francji znaleziono jedną z najstarszych, rzymskich tawern. I choć ostatni klient opuścił ją ponad 2000 lat temu, do dziś widać, że stanowiła wyjątkowo gwarne miejsce.
REKLAMA

Wykopaliska, w mieszczącej się na południu Francji Lattarze, pozwoliły odkryć pozostałości rzymskiej tawerny. Powstała najprawdopodobniej między 125 a 75 r. p.n.e. – wtedy bowiem tereny te, zamieszkiwane przez Celtów, przeszły pod panowanie Rzymian. - Zdobywcy mieli ogromny wpływ na południe Francji. Tawerny nie występowały tu przed przybyciem Rzymian - tłumaczy zaangażowany w wykopaliska badacz, Benjamin Luley. Zdaniem naukowców pojawienie się tego typu budynków znacząco wpłynęło na funkcjonowanie społeczeństwa. Ludzie zaczęli bowiem spożywać posiłki wspólnie, w dużych grupach. Wcześniej zaś odbywało się to głównie w obrębie rodziny.

Zabawa w tawernie, Pompeje, I w. n.e. (domena publiczna)

Archeologów zafascynowała mnogość znalezionych obiektów. Na podłodze tawerny leżało wiele talerzy, misek i kości zwierząt. Dobrze zachowane wnętrze pozwoliło zaś odtworzyć funkcjonowanie przybytku, złożonego z dziedzińca i dwóch dużych pomieszczeń. W jednym z nich znajdowały się trzy wielkie piece. Najprawdopodobniej mieścił się tu również kamień młyński. - Po jednej stronie rozcierano mąkę, po drugiej wypiekano z niej chleb. Ale piece służyły też do podgrzewania innych rzeczy – świadczą o tym znajdujące się w środku kości zwierząt - wyjaśnia Luley.

Przeczytaj także:

Drugie z pomieszczeń to jadalnia. Archeolodzy odnaleźli tu ślady po ogromnym palenisku. Wzdłuż trzech ścian ustawiono duże ławy dla gości. Na podłodze leżało zaś mnóstwo kości zwierząt, ości, potłuczonych talerzy i misek. Według badaczy jest to świadectwo, że ówcześni ludzie nie przywiązywali dużego znaczenia do zachowania higieny. Jednak bardziej zafascynował ich fakt, że tawerna mogła pomieścić wielką liczbę ludzi. - To niespotykane. Tak wielka przestrzeń, w której ludzie wspólnie przygotowują i spożywają posiłki. Coś takiego nie istniało na południu Francji w epoce żelaza. Przybytek został więc najprawdopodobniej zbudowany wraz z przybyciem Rzymian. - mówi Luley. Badacz zwrócił tez uwagę, że w tawernie nie znaleziono ani jednej monety. Może to świadczyć, że funkcjonowała jeszcze w warunkach ekonomicznych, w których pieniądz nie odgrywał znaczącej roli.

Źródło: livescience.com

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Antoni Olbrychski
Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się historią średniowieczną i nowożytną, w szczególności wojskowością i życiem codziennym. Instruktor szermierki, członek Akademii Szermierzy. Członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku i edukator na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone