Wyprawy krzyżowe – historia krucjat i sławni krzyżowcy

opublikowano: 2015-11-27 09:25
wolna licencja
poleć artykuł:
Historia Bliskiego Wschodu jest niezwykle skomplikowana. Islam i chrześcijaństwo, Arabowie i krzyżowcy, wyprawy krzyżowe, chrześcijańska Jerozolima - to tylko niektóre tematy, które poruszaliśmy w naszych artykułach. Dlaczego wyprawy krzyżowe miały miejsce? Czy Bliski Wschód to rzeczywiście miejsce starcia cywilizacji arabskiej i europejskiej? Jak wyglądały średniowieczne krucjaty? Jakie są historie sławnych krzyżowców? Czym było Królestwo Jerozolimskie? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszych tekstach.
REKLAMA

Wyprawy krzyżowe:

Wczesne średniowiecze - początek starcia cywilizacji?

Jak wyglądała społeczność arabska przed pojawieniem się proroka Mahometa? Jak w islamie klasycznym rozumie się pojęcia czasu oraz historii i jak funkcjonuje muzułmański kalendarz? Czy bitwa pod Poitiers to pierwsze tak duże zderzenie cywilizacji? Czy nie przeceniamy znaczenia tego starcia w historii? O tym piszemy w poniższych tekstach.

Wyprawy krzyżowe – początek

Jak zaczęły się krucjaty? Skąd się wzięły i dlaczego tak fascynują kolejne pokolenia? Jak wyglądały początki pierwszej krucjaty? W jaki sposób krzyżowcy wygrali swoją pierwszą bitwę? I jak wyglądała muzułmańska riposta na chrześcijańską krucjatę? O tym przeczytasz w poniższych artykułach.

Bohaterowie ery krucjat

W erze krucjat na arenie dziejów pojawiło się wiele bardziej lub mniej wybitnych jednostek. Jaka jest ich historia i kim byli Baldwin z Boulogne, Gotfryd z Bouillon, Guynemer z Boulogne, Ryszard Lwie Serce, Saladyn, Melisanda, Sybilla Jerozolimska i inni? Tego dowiesz się z poniższych tekstów.

Pieniądze i władza - Królestwo Jerozolimskie

W czasie wypraw krzyżowych nie liczyła się tylko wiara. Równie ważne, o ile nie ważniejsze, były polityka i pieniądze. Jak wyprawy krzyżowe wpłynęły na gospodarkę świata? Czym było królestwo Jerozolimskie? Jak wyglądała średniowieczna Jerozolima? Kto rządził Królestwem Jerozolimskim? Tego dowiesz się z poniższych artykułów.

Wyprawy krzyżowe a zakony rycerskie

Krzyżacy, Templariusze i Joannici. Jakie są początki tych wielkich zakonów? Czym zajmowali się zakonnicy? Jaką rolę pełnili w okresie krucjat? Jak później wyglądała ich historia? Dlaczego poszczególne zakony zdobyły taką potęgę i wpływy? O tym piszemy w poniższych artykułach.

Utrata Jerozolimy i upadek idei krucjat

Jak wyglądało starcie Saladyna i Ryszarda Lwie Serce? Jak skończyła się IV krucjata? Czym była krucjata dziecięca i czy rzeczywiście takie wydarzenie miało miejsce w historii? Jak doszło do dezintegracji idei krucjat? O utracie Jerozolimy i upadku idei krucjat piszemy w poniższych tekstach.

Bizancjum - na styku cywilizacji

Bizancjum przez całe średniowiecze istniało na styku cywilizacji chrześcijańskiej do której należało i cywilizacji arabskiej, która pukała do jego bram. Jak wyglądała jego średniowieczna historia? Czym była bitwa pod Mantzikertem? Jak na jego losy wpłynęła czwarta krucjata? Kim byli Aleksy IV Angelos, Konstantyn XI Paleolog, czy Mehmed Zdobywca? I w końcu jak doszło do upadku Konstantynopola w XV wieku? O tym przeczytasz w poniższych tekstach.

Nowożytna ekspansja turecka

Jak wyglądała wczesnonowożytna ekspansja Turecka? Jak wobec tej ekspansji odnajdywała się Polska? Czy bitwę pod Wiedniem można uznać za starcie cywilizacji? Kim był Kara Mustafa pasza? Jak wyglądały relację Europy wieku oświecenia z Turcją, która stawała się chorym człowiekiem Europy? O tym piszemy w poniższych tekstach.

Zobacz też: Tematy Histmag.org - jeśli nie wiesz od czego zacząć!

Polecamy e-book Marcina Sałańskiego „Wyprawy krzyżowe. Zderzenie dwóch światów”:

Marcin Sałański
„Wyprawy krzyżowe. Zderzenie dwóch światów”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
76
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-5-3

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone