Opublikowano
2016-04-18 13:42
Licencja
Wolna licencja

Caravaggio znaleziony na strychu

Remont strychu w pewnej posiadłości w Tuluzie pozwolił odkryć bezcenne płótno. Przedstawiający Judytę i Holofernesa obraz jest najprawdopodobniej dziełem Caravaggia.


Na strychu domu, leżącego na przedmieściach Tuluzy (Francja), znaleziono 400-letni obraz, prawdopodobnie będący dziełem Caravaggia. Do odkrycia doszło w wyniku prac remontowych, które odsłoniły nieznane dotąd pomieszczenie.

Judyta odcinająca głowę Holofernesowi, Caravaggio, 1598–1599, Galleria Nazionale d'Arte, Rzym (domena publiczna)

Dzieło przedstawia Judytę, ucinającą głowę asyryjskiemu dowódcy, Holofernesowi. Za autorstwem Caravaggia przemawia nie tylko biblijna tematyka i dramatyzm sceny, lecz także charakterystyczne operowanie światłem i cieniem (technika chiaroscuro ). Wiadomo, że włoski artysta namalował dzieło w dwóch wersjach – jedna zachowała się w Galleria Nazionale d’Arte Antica w Rzymie, druga zaginęła na początku XVIII w. Póki co wszystko wskazuje, że odkryty obraz jest oryginałem. Na szczegółowe badania i konserwację Muzeum w Luwrze chce poświęcić 120 milionów euro.

Do odkrycia doszło w kwietniu 2014 r. Dopiero teraz jednak większość badaczy potwierdziła, że dzieło mogło wyjść spod pędzla Caravaggia. Przypuszcza się, że obraz wszedł w posiadanie jednego z żołnierzy Napoleona podczas walk za granicą. Weteran następnie osiedlił się w Tuluzie. Teraz zaś jego potomkowie odnaleźli bezcenne dzieło.

W ciągu najbliższych miesięcy płótno zostanie udostępnione zwiedzającym w paryskim Luwrze.

Źródło: theguardian.com , dailymail.co.uk

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Antoni Olbrychski

Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się historią średniowieczną i nowożytną, w szczególności wojskowością i życiem codziennym. Instruktor szermierki, członek Akademii Szermierzy. Członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku i edukator na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org