Caravaggio znaleziony na strychu

opublikowano: 2016-04-18 11:42
wolna licencja
poleć artykuł:
Remont strychu w pewnej posiadłości w Tuluzie pozwolił odkryć bezcenne płótno. Przedstawiający Judytę i Holofernesa obraz jest najprawdopodobniej dziełem Caravaggia.
REKLAMA

Na strychu domu, leżącego na przedmieściach Tuluzy (Francja), znaleziono 400-letni obraz, prawdopodobnie będący dziełem Caravaggia. Do odkrycia doszło w wyniku prac remontowych, które odsłoniły nieznane dotąd pomieszczenie.

Judyta odcinająca głowę Holofernesowi , Caravaggio, 1598–1599, Galleria Nazionale d'Arte, Rzym (domena publiczna)

Dzieło przedstawia Judytę, ucinającą głowę asyryjskiemu dowódcy, Holofernesowi. Za autorstwem Caravaggia przemawia nie tylko biblijna tematyka i dramatyzm sceny, lecz także charakterystyczne operowanie światłem i cieniem (technika chiaroscuro). Wiadomo, że włoski artysta namalował dzieło w dwóch wersjach – jedna zachowała się w Galleria Nazionale d’Arte Antica w Rzymie, druga zaginęła na początku XVIII w. Póki co wszystko wskazuje, że odkryty obraz jest oryginałem. Na szczegółowe badania i konserwację Muzeum w Luwrze chce poświęcić 120 milionów euro.

Do odkrycia doszło w kwietniu 2014 r. Dopiero teraz jednak większość badaczy potwierdziła, że dzieło mogło wyjść spod pędzla Caravaggia. Przypuszcza się, że obraz wszedł w posiadanie jednego z żołnierzy Napoleona podczas walk za granicą. Weteran następnie osiedlił się w Tuluzie. Teraz zaś jego potomkowie odnaleźli bezcenne dzieło.

W ciągu najbliższych miesięcy płótno zostanie udostępnione zwiedzającym w paryskim Luwrze.

Źródło: theguardian.com, dailymail.co.uk

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Antoni Olbrychski
Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się historią średniowieczną i nowożytną, w szczególności wojskowością i życiem codziennym. Instruktor szermierki, członek Akademii Szermierzy. Członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku i edukator na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone