Co wydarzyło się 11 marca?

opublikowano: 2016-03-11 07:55
wolna licencja
poleć artykuł:
Obchodzimy dziś Dzień Sołtysa, kłaniajcie się zatem od nas wszystkim sołtysom! Z innych ważnych rzeczy - Litwa obchodzi dziś Dzień Odrodzenia Niepodległości.
REKLAMA
***
Rocznice na dziś: 88 lat temu, 11 marca 1928 r., otwarto warszawskie ZOO, 50 lat temu, 11 marca 1966 r., na ekrany kin wszedł Faraon Jerzego Kawalerowicza z Jerzym Zelnikiem w roli głównej. 31 lat temu, 11 marca 1985 r., Michaił Gorbaczow został ostatnim sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego - zapoczątkował reformy, które załamały system i przyniosły globalny upadek komunizmu.
Życzenia od Histmaga: Dziś imieniny świętują Balbina, Benedykt, Dominik, Drogosława, Eulogiusz, Eutymiusz, Jan, Kandyd, Konstanty, Konstantyn, Nawoj, Sofroniusz, Sylwia, Świetlana, Tala, Talus, Teresa i Trofim. Wszystkiego dobrego!

Muzyka z Histmag org: Dokładnie 61 lat temu urodziła się Nina Hagen. Ta niezwykła piosenkarka od początku lat 80. XX wieku nagrała szereg płyt z muzyką alternatywną, zapoczątkowała „modę świadomej brzydoty” i zwana była „matką chrzestną punk rocka”. Wszystko to chyba na wyrost, bo tak popkulturę jak i punk rocka można sobie wyobrazić bez niej. Faktem jest jednak, że na Ninie Hagen wzorowało się wiele świetnych wokalistek, jak choćby zjawiskowa Tea Josipović z chorwackiej grupy Kaos. Na zawsze pozostanie też pytanie: czy ta drobna kobieta obdarzona niezwykłym głosem nie spełniła by się lepiej w mediolańskiej La Scali ? Nina Hagen jako gwiazda opery? Oceńcie sami:

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Przeperski
(ur. 1986), doktor historii, pracownik Instytutu Historii Nauki PAN. Od stycznia 2012 do czerwca 2014 redaktor naczelny Histmaga. Specjalizuje się w dziejach Europy Środkowej w XX wieku, historii dziennikarstwa i badaniach nad transformacją ustrojową. Autor m.in. książek „Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą” (2014) i „Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w XX wieku” (2016). Laureat nagrody „Nowych Książek” dla najlepszej książki roku (2017), drugiej nagrody w VII edycji Konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald na najlepsze prace doktorskie z dziedziny humanistyki (2019). Silas Palmer Research Fellow w Stanford University (2015), laureat Stypendium im. Krystyny Kersten (2015), stypendysta Funduszu Wyszehradzkiego w Open Society Archives w Budapeszcie (2019). Kontakt: [email protected]

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone