Co wydarzyło się 15 kwietnia?

opublikowano: 2016-04-15, 04:00
wolna licencja
Dziś dzień w którym warto wspomnieć budowę warszawskiego metra, a także urodziny jednej z ostatnich... Ludowych Artystek ZSRR. Co więcej niesie ze sobą 15 kwietnia?
reklama

Co wydarzyło się 15 kwietnia? – zobacz też nasz wpis na 18 kwietnia!

***
Rocznice na dziś: 44 lata temu, 15 kwietnia 1972 r., rozpoczęła się budowa Huty „Katowice”. Miała być wzorcową budową komunizmu, która przyczyni się do skokowej modernizacji PRL. Okazała się jednak wielkim kamieniem u szyi. Politycznym - bo wymusiła transporty rudy ze Związku Radzieckiego; ekonomicznym - bo okazała się nieopłacalna i ekologicznym - bo przyczyniła się do dalszej dewastacji środowiska naturalnego na Górnym Śląsku. Z kolei 16 lat temu, 15 kwietnia 2000 r., powstało Centralne Biuro Śledcze - zwane polskim FBI - które walnie przyczyniło się do sukcesów w walce zorganizowaną przestępczością w III RP..
Życzenia od Histmaga: Dziś imieniny świętują Abel, Anastazja, Bazylisa, Cezariusz, Cezary, Eutyches, Maksym, Maro, Maron, Modest, Olimpia, Piotr, Potencjana, Potencjanna, Rodan, Sylwester, Sylwestra, Teodor, Tytus, Wiktoryn i Wszegniew. Wszystkiego dobrego!

67 lat temu w Moskwie urodziła się jedna z największych gwiazd radzieckiej popkultury, Ałła Pugaczowa. Zbitka „radziecka popkultura” wystarcza za 1000 słów.

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

reklama
Komentarze
o autorze
Michał Przeperski
(ur. 1986), doktor historii, pracownik Instytutu Historii Nauki PAN. Od stycznia 2012 do czerwca 2014 redaktor naczelny Histmaga. Specjalizuje się w dziejach Europy Środkowej w XX wieku, historii dziennikarstwa i badaniach nad transformacją ustrojową. Autor m.in. książek „Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą” (2014) i „Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w XX wieku” (2016). Laureat nagrody „Nowych Książek” dla najlepszej książki roku (2017), drugiej nagrody w VII edycji Konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald na najlepsze prace doktorskie z dziedziny humanistyki (2019). Silas Palmer Research Fellow w Stanford University (2015), laureat Stypendium im. Krystyny Kersten (2015), stypendysta Funduszu Wyszehradzkiego w Open Society Archives w Budapeszcie (2019). Kontakt: [email protected]

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone