Co wydarzyło się 20 listopada?

opublikowano: 2015-11-20 05:40
wolna licencja
poleć artykuł:
„Trza być w butach na weselu!” – mówi w „Weselu” Wyspiańskiego Panna Młoda. 115 lat temu miało miejsce autentyczne wesele Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny, które stało się inspiracją do powstania jednego z najważniejszych dzieł w historii literatury polskiej. Równie ciekawe rocznice historyczne znajdziecie w naszym zestawianiu w sam raz do porannej kawy!
REKLAMA

Co wydarzyło się 20 listopada? – zobacz też nasz wpis na 23 listopada!

***
Święta na dziś: Brazylijczycy obchodzą Dzień Zumbiego – przywódcy niewolniczego państwa zbiegów Quilombo dos Palmares, który zginął dokładnie 320 lat temu. Inną ważną historycznie rocznicę świętują Meksykanie, którzy obchodzą Święto Rewolucji, upamiętniające wydarzenie z 20 listopada 1910 roku, kiedy to Francisco Madero ogłosił się prezydentem i wezwał do walki z dyktaturą Porfiro Diaza.
Sylwetka: 60 lat temu w Londynie zmarł Tomasz Arciszewski – lewicowy polityk, jeden z przywódców Polskiej Partii Socjalistycznej i premier Rządu na Uchodźstwie w latach 1944-1947. Jako bojownik OB PPS brał m.in. udział w akcji pod Bezdanami (wraz z kilkoma innymi przyszłymi premierami RP). Był członkiem rządu lubelskiego Ignacego Daszyńskiego oraz rządu Jędrzeja Moraczewskiego. W czasie II wojny światowej był liderem podziemnej PPS-WRN. W końcu lipca 1944 r. został przerzucony w ramach akcji Most III do Wielkiej Brytanii, a w listopadzie tego roku objął kierownictwo Rządu na Uchodźstwie. Zasłużył się twardą postawą względem ZSRR i komunistów przejmujących władzę w Polsce.
Z archiwum Histmaga: 20 listopada 1728 roku urodził się Józef Rogaliński – polski jezuita, kaznodzieja, naukowiec i... teoretyk oraz reformator wojskowości. Jak katolicki duchowny wpłynął na polską myśl wojskową? Opowiada o tym tekst Leszka Molendowskiego

Video historia: 20 listopada 1992 roku miała miejsce premiera filmu Psy w reżyserii Władysława Pasikowskiego – klasyk polskiego kina sensacyjnego. Dla wielu widzów obraz ten ma status kultowego, a dla Bogusława Lindy był on zaczątkiem wizerunku „pierwszego twardziela” polskiego kina. Oprócz samej intrygi film zasłynął przedstawieniem funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa PRL, widocznym w pierwszych scenach produkcji. Przypomnijmy najbardziej znane cytaty, w które film ten obfituje:

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone