Co wydarzyło się 20 maja?

opublikowano: 2016-05-20, 06:00
wolna licencja
666 lat temu Kazimierz Wielki postawił jeden z kluczowych kroków na drodze do polskiej ekspansji na Wschód. Co poza tym wydarzyło się 20 maja?
reklama

Co wydarzyło się 20 maja? – zobacz też nasz wpis na 23 maja!

***
Rocznice na dziś: 518 lat temu, w roku 1498, portugalski żeglarz Vasco da Gama jako pierwszy dotarł drogą morską z Europy do Indii. 224 lata temu, w roku 1792, założony został Cmentarz Powązkowski w Warszawie, jedna z najważniejszych nekropolii w Polsce. 154 lata temu, w roku 1862, założone został Muzeum Narodowe w Warszawie. 81 lat temu, w roku 1935, patronem Uniwersytetu Warszawskiego został Józef Piłsudski.
Życzenia od Histmaga: Dziś imieniny świętują Aleksander, Asteriusz, Anastazy, Bernardyn, Bromir, Bronimir, Bronisąd, Dawid, Elfryda, Józefa, Karol, Kolumba, Rymwid, Saturnina, Taleleusz, Teodor i Wiktoria. Wszystkiego dobrego!
Z archiwum Histmaga: 666 lat temu, w roku 1350, król Kazimierz Wielki w bitwie pod Żukowem rozgromił wojska litewskie, dzięki czemu trwale opanował Ruś Halicką. Na tym oczywiście nie kończą się sukcesy tego wybitnego władcy. Innym z jego wielkich dokonań był sukces ekonomiczny osiągnięty w jego czasach.

Sport z Histmag org: Trzy lata temu, w roku 2013, odszedł od nas Ray Manzarek, jeden z najbardziej niezwykłych i trochę niedocenionych muzyków w historii kultury popularnej. Manzarek, na zdjęciach The Doors stał zawsze za Morissonem, w ciemnych okularach i z lekkim uśmieszkiem. A jednak bez jego klawiszy, wyobraźni muzycznej i samodyscypliny nie byłoby legendy The Doors, a Jim Morisson pozostałby zapewne jednym z wielu poetów wyklętych. Nie byłoby kompozycji takich, jak choćby ta:

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

reklama
Komentarze
o autorze
Michał Przeperski
(ur. 1986) – doktor historii, pracownik Instytutu Historii PAN oraz rzecznik prasowy Muzeum Historii Polski. W latach 2012–2014 redaktor naczelny portalu Histmag.org. Specjalizuje się w dziejach Europy Środkowej w XX wieku, historii dziennikarstwa oraz historii transformacji ustrojowej. Autor m.in. książek: Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą (2014), Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w XX wieku (2016), Mieczysław F. Rakowski. Biografia polityczna (2021) oraz Dziki Wschód. Transformacja po polsku 1986–1993 (2024). Laureat Nagrody „Nowych Książek” dla najlepszej książki (2017), Nagrody Naukowej tygodnika „Polityka”, Nagrody Specjalnej Fundacji Identitas oraz Nagrody Klio (2021). Silas Palmer Research Fellow na Stanford University (2015), stypendysta Funduszu Wyszehradzkiego w Open Society Archives w Budapeszcie (2019). Kontakt: [email protected]

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2026 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone