Opublikowano
2016-01-20 06:39
Licencja
Wolna licencja

Co wydarzyło się 20 stycznia?

697 lat temu w katedrze na Wawelu miała miejsce koronacja Władysława Łokietka na króla Polski. Co jeszcze wydarzyło się 20 stycznia? Zapraszamy na nasz przegląd rocznic historycznych w sam raz do porannej kawy.***

Święta na dziś: w Azerbejdżanie obchodzone jest dziś Święto Męczenników, upamiętniające wydarzenia ze stycznia 1990 roku. W wyniku napięć związanych z konfliktem azersko-ormiańskim o Górski Karabach, w Baku doszło do pogromu Ormian. Sprowokował on wprowadzenie stanu wyjątkowego od 20 stycznia i rozpoczęcie interwencji wojskowej przez armię radziecką. W wyniku walk ulicznych, które oficjalnie tłumaczono tłumieniem wystąpień antyrządowych, zginęło 132 osoby cywilne, a kolejnych kilkaset było rannych. Wydarzenie ta nie stłamsiły azerskich dążeń niepodległościowych.
Sylwetka: 20 stycznia 1953 roku Dwight Eisenhower został zaprzysiężony na 34. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Były naczelny dowódca sił alianckich w Europie pokonał w wyborach Adlaia Stevensona. W polityce zagranicznej republikański polityk kierował się zasadą stawiania oporu ZSRR, rozbudowy arsenału atomowego, remilitaryzacji RFN oraz zwiększania wpływów USA w różnych regionach świata, m.in. na Bliskim Wschodzie. Jednocześnie doprowadził on do zawarcia rozejmu kończącego wojnę koreańską. Ciekawa jest również polityka wewnętrzna, którą prowadził „Ike” – prezydent opowiadał się za aktywną polityką społeczną, to także jemu Amerykanie zawdzięczają stworzenie ogólnonarodowego programu budowy autostrad. Po dwóch kadencjach Eisenhower zakończył rządy w 1961 roku. Zmarł osiem lat później.
Z archiwum Histmaga: 20 stycznia 1949 roku Władysław Gomułka stracił stanowisko wicepremiera i ministra Ziem Odzyskanych w rządzie Józefa Cyrankiewicza. Był to kolejny krok (po zdymisjonowaniu go w sierpniu 1948 roku z funkcji I sekretarza PPR) w odsuwaniu „Wiesława” od władzy w ramach konfliktu wewnątrz polskiego ruchu komunistycznego. Czym Gomułka naraził się stalinowcom? W swoim artykule na to pytanie odpowiada Michał Przeperski.

Video historia: 89 lat temu miała miejsce premiera filmu Sergieja Eisensteina pt. „Październik: 10 dni, które wstrząsnęły światem”. Ten fabularyzowany dokument opowiadał historię bolszewickiego przewrotu z jesieni 1917 roku, znanego jako rewolucja październikowa. Obraz genialnego reżysera legł u podstaw oficjalnego radzieckiego wyobrażenia o początku istnienia „Kraju Rad”:

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Tomasz Leszkowicz

Redaktor działu naukowego, członek redakcji merytorycznej portalu od października 2006 roku, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Doktorant w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk. Absolwent Instytutu Historycznego i Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Były członek Zarządu Studenckiego Koła Naukowego Historyków UW. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Publikował m.in. w „Mówią Wieki”, „Uważam Rze Historia”, „Pamięci.pl”, „Polityce” oraz „Dziejach Najnowszych”. Oprócz historii pasjonuje go rock i poezja śpiewana, jest miłośnikiem kabaretów, książek Ryszarda Kapuścińskiego i Hansa Helmuta Kirsta oraz gier z serii Europa Universalis.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org