Co wydarzyło się 12 lutego?

opublikowano: 2016-02-12 06:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Dziś garść szczegółów z życia wyższych sfer. 1135 lat temu królem zachodniofrankijskim został Karol Otyły. Z kolei w Londynie 462 lata temu z rozkazu Marii I Tudor stracono Jane Grey, czyli tzw. „dziewięciodniową królową, a 207 lat temu urodził się Abraham Lincoln. O czym jeszcze warto dziś pamiętać?
REKLAMA

Co wydarzyło się 12 lutego? – zobacz też nasz wpis na kolejny dzień!

***
Rocznice na dziś: 587 lat temu Anglicy odnieśli zwycięstwo nad Francuzami w bitwie o śledzie stoczonej pod Orleanem. Z kolei 206 lat temu we Francji wprowadzony został kodeks karny Napoleona, natomiast 75 lat temu generał Erwin Rommel wylądował w Afryce, aby objąć dowództwo nad Afrika Korps .
Życzenia od Histmaga: Dziś imieniny świętują Aleksja, Aleksy, Anastazy, Bartłomiej, Benedykt, Bonfilia, Bonfiliusz, Donat, Faustyn, Fintan, Flawian, Franciszek, Gerard, Hermogenes, Hugo, Jan, Julian, Klemens, Konstanty, Łukasz, Marianna, Michał, Niegowoj, Polichroniusz, Reginald, Romulus, Sylwan, Sylwin, Sylwina, Teodulf, Wilhelm i Zbigniew. Wszystkiego dobrego!

Muzyka z Histmag org: Trudno w to uwierzyć - przynajmniej mi - ale od premiery Ogniem i mieczem Jerzego Hoffmana minęło już 17 lat. Co moglibyśmy z tej okazji przypomnieć, jeśli nie męczoną we wszystkich mediach Dumkę na dwa serca.

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Przeperski
(ur. 1986), doktor historii, pracownik Instytutu Historii Nauki PAN. Od stycznia 2012 do czerwca 2014 redaktor naczelny Histmaga. Specjalizuje się w dziejach Europy Środkowej w XX wieku, historii dziennikarstwa i badaniach nad transformacją ustrojową. Autor m.in. książek „Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą” (2014) i „Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w XX wieku” (2016). Laureat nagrody „Nowych Książek” dla najlepszej książki roku (2017), drugiej nagrody w VII edycji Konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald na najlepsze prace doktorskie z dziedziny humanistyki (2019). Silas Palmer Research Fellow w Stanford University (2015), laureat Stypendium im. Krystyny Kersten (2015), stypendysta Funduszu Wyszehradzkiego w Open Society Archives w Budapeszcie (2019). Kontakt: [email protected]

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone