Druga osada wikingów za Oceanem?

opublikowano: 2016-04-05 15:46
wolna licencja
poleć artykuł:
Obecność wikingów w Ameryce Północnej poświadczona jest od ponad 50 lat. Najprawdopodobniej jednak ekspansja wojowniczych żeglarzy sięgnęła dalej, niż podejrzewano.
REKLAMA

W latach 60. XX w. archeolodzy odkryli w L’Anse aux Meadows (Nowa Funlandia, Kanada) pozostałości po wikińskiej osadzie z ok. 1100 r.. Niedawno, przy pomocy zdjęć satelitarnych, zlokalizowano kolejną nordycką placówkę – oddaloną od pierwszej o zaledwie 50 mil. Wstępne badania wykazują, że pozostałości nie należą do wytworów kultury rdzennych Amerykanów. Wiele wskazuje właśnie na wikingów – na przykład specyficzny sposób obróbki żelaza i pozostałości po torfowych wałach.

Rekonstrukcja osady wikingów w L'Anse-aux-Meadows (domena publiczna)

Archeolodzy zaznaczają, że za wcześnie na euforię. W ostatnich latach dostawali bowiem fałszywe zgłoszenia, dotyczące odkrycia miejsc pobytu wikingów w Ameryce. Neil Price, profesor archeologii na uniwersytecie w Uppsali, zaznaczył jednak, że tym razem odkrycie wygląda bardzo obiecująco. Pewność dałoby badaczom znalezienie przedmiotu typowego dla Skandynawów – ozdobnej szpilki lub broszki.

L’Anse aux Meadows pozostaje więc jedynym miejscem w Ameryce Północnej, gdzie obecność wikingów jest niekwestionowana. Dalsze wykopaliska na terenie odkrytej niedawno osady mogą wkrótce odmienić ten pogląd. Będzie to świadczyło, że Skandynawowie opłynęli całą Nową Funlandię i dotarli dalej na zachód, niż dotychczas przypuszczaliśmy.

Źródło: bbc.com

Polecamy e-book Michała Beczka – „Wikingowie na Rusi”

Michał Beczek
„Wikingowie na Rusi”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
135
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-37-2
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Antoni Olbrychski
Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się historią średniowieczną i nowożytną, w szczególności wojskowością i życiem codziennym. Instruktor szermierki, członek Akademii Szermierzy. Członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku i edukator na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone