Autor: Antoni Olbrychski
Tagi: Newsy, Archeologia, Pełne średniowiecze, Ameryka Północna, Skandynawia, Europa
Opublikowany: 2016-04-05 15:46
Licencja: wolna licencja

Druga osada wikingów za Oceanem?

Obecność wikingów w Ameryce Północnej poświadczona jest od ponad 50 lat. Najprawdopodobniej jednak ekspansja wojowniczych żeglarzy sięgnęła dalej, niż podejrzewano.
REKLAMA

W latach 60. XX w. archeolodzy odkryli w L’Anse aux Meadows (Nowa Funlandia, Kanada) pozostałości po wikińskiej osadzie z ok. 1100 r.. Niedawno, przy pomocy zdjęć satelitarnych, zlokalizowano kolejną nordycką placówkę – oddaloną od pierwszej o zaledwie 50 mil. Wstępne badania wykazują, że pozostałości nie należą do wytworów kultury rdzennych Amerykanów. Wiele wskazuje właśnie na wikingów – na przykład specyficzny sposób obróbki żelaza i pozostałości po torfowych wałach.

Rekonstrukcja osady wikingów w L'Anse-aux-Meadows (domena publiczna)

Archeolodzy zaznaczają, że za wcześnie na euforię. W ostatnich latach dostawali bowiem fałszywe zgłoszenia, dotyczące odkrycia miejsc pobytu wikingów w Ameryce. Neil Price, profesor archeologii na uniwersytecie w Uppsali, zaznaczył jednak, że tym razem odkrycie wygląda bardzo obiecująco. Pewność dałoby badaczom znalezienie przedmiotu typowego dla Skandynawów – ozdobnej szpilki lub broszki.

L’Anse aux Meadows pozostaje więc jedynym miejscem w Ameryce Północnej, gdzie obecność wikingów jest niekwestionowana. Dalsze wykopaliska na terenie odkrytej niedawno osady mogą wkrótce odmienić ten pogląd. Będzie to świadczyło, że Skandynawowie opłynęli całą Nową Funlandię i dotarli dalej na zachód, niż dotychczas przypuszczaliśmy.

Źródło: bbc.com

POLECAMY

Historia z rozmachem! Kup naszą koszulkę z wikingiem:

Cena koszulki wynosi 34,99 zł.

Kup koszulkę, wesprzyj nasz portal!

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Antoni Olbrychski
Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się historią średniowieczną i nowożytną, w szczególności wojskowością i życiem codziennym. Instruktor szermierki, członek Akademii Szermierzy. Członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku i edukator na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy